Si predstavljate, da lahko z nečim tako preprostim, kot je hoja, pomagate otrokom, zbolelim za rakom? Onkološko društvo Onkoman namreč v Grajskem parku na Ravnah že tretjič organizira Krog življenja. Začne se danes ob 17. uri in se zaključi 24 ur kasneje. "Če skupaj prehodimo 500 krogov, bo Merkur zavarovalnica namenila 4200 evrov za glasbeno terapijo junakom tretjega nadstropja," pove predsednik društva Matej Pečovnik.
Dogodek je sicer zastavljen na način, da Krog življenja prehodijo ekipe, pri čemer vsak član prispeva svoj delež, toplo dobrodošli pa so tudi posamezniki, vsak po svojih zmožnostih. Štel bo vsak krog. Med prijavljenimi ekipami so med drugim vzgojiteljice ravenskega vrtca, člani območne enote NIJZ Ravne, člani društva Onkoman, Roza pohodnice in drugi.
"Dogodek je v treh letih kar zrastel, a si želim več ekip iz koroških podjetij. Te bi lahko preko dogodka promovirale zdravje na delovnem mestu, zdravo prehrano in gibanje. V tem segmentu še nismo, kjer si želimo biti, a tudi tukaj se zadeve izboljšujejo," je optimističen Pečovnik, ki se zaveda, da bi bilo zanimanje za dogodek še večje, če bi ta bil v Ljubljani. A decentralizacijo kljub vsemu vidi kot prednost. "Tudi Gradovi kralja Matjaža so bili na začetku precej bolj skromni kot kasneje, ko se je prireditev dodobra prijela."
Pestro in vredno obiska bo tudi spremljevalno dogajanje. Svojo knjigo bo predstavila štirikratna olimpijka, biatlonka Tadeja Brankovič, pogovor z njo bo opravil Marjan Fortin, najmlajši se bodo pomerili na nogometnem turnirju, o zdravi prehrani bo predaval dr. Feelgood, Gašper Bergant in Žan Papič bosta poskrbela za dozo smeha, v zabavnem programu pa bosta nastopila ansambel Rosa (v petek) in Vili Resnik (v soboto).
"Naš namen je ozaveščanje o onkoloških boleznih, ni pomembno kakšnih. Pomembno je, da se o teh boleznih govori, da ljudje poznajo simptome in da gredo k zdravniku. Čeprav to v zadnjem času ni bilo tako enostavno, vsaj ne na primarni ravni. Jeseni zato pričakujemo bum onkoloških bolezni. Te zdaj niso bile odkrite, kar pa ne pomeni, da rakov ni. Tudi zato je še bolj pomembno, da obstajajo takšna društva," je jasen Pečovnik.
Izhaja iz lastne izkušnje. Letos namreč mineva 19 let, odkar so mu - na srečo pravočasno - odkrili raka na bezgavkah. "Moški smo kot raki. Zunaj imamo trdo lupino, znotraj pa mehko sredico. A tudi naša lupina se počasi krha." Onkoman bo dogodek organiziral s podporo lokalne skupnosti in organizacij, samo društvo pa je v šestih letih zelo napredovalo. Zaradi odmevnih dogodkov je tudi dogovarjanje s sponzorji precej lažje. Pečovnik pa je prepričan, da je zaradi delovanja takšnih in drugačnih društev zdravstvena slika v državi boljša, kot bi bila sicer.