Prebivalci Šentanela nad Prevaljami - glede na zadnje štetje jih je dobrih 200 - in vsi, ki se v teh dneh vozijo proti tej vasici, ki je v preteklosti večkrat prejela nagrado za najlepšo v Sloveniji, so v zadnjih mesecih upravičeno nezadovoljni z nedokončano cesto, po kateri se morajo vsakodnevno voziti. Dober milijon evrov vredna obnova ceste med Štoparjevim mostom in križiščem Sp. Jamnica-Šentanel bi morala biti končana že 20. oktobra lani, rok so nato podaljšali na 26. november, kasneje na 18. december ...
Obnova ceste poteka v dveh fazah, Občina Prevalje pa je pogodbi sklenila s podjetjema TOP-KOP, d. o. o., ki je dela končalo v predvidenih rokih, in s podjetjem VOC Celje, d. o. o., ki pa se del ni lotilo pravočasno. Decembra so nam s prevaljske občine odgovorili, da asfalta pred koncem zime ne bo, a da bo cesta do nadaljevanja del v celoti vzdrževana, kar vključuje pluženje in posipanje cestišča, v makadamskem delu pa sanacijo morebitnih udarnih jam.
Ravno udarne jame povzročajo največ težav, saj so se precej poglobile, slalomiranje med njimi pa je praktično nemogoče. Na občini pravijo, da se je izvajalec (VOC) zavezal, da bo cesto redno vzdrževal, občina pa da je seznanjena s stanjem cestišča, saj da redno opravlja oglede na terenu in svoje nezadovoljstvo in zahteve po rednem vzdrževanju dnevno posreduje vodstvu VOC. Občina namreč zahteva, da mora izvajalec cesto pregledati in po potrebi urediti cestišče najmanj dvakrat tedensko.
A glede na odzive iz Šentanela ceste ne urejajo, kot so se dogovorili. "S strani VOC nam je bilo obljubljeno, da bodo cesto urejali sproti, a ni tako. Predlagali smo tudi, da bi jame krpali z mletim asfaltom. Velikokrat se namreč zgodi, da zjutraj luknje zakrpajo, že isti dan zvečer pa peska v njih ni več. To se dogaja predvsem na bolj senčnih delih. Morali bi bolj pogosto spremljati situacijo in ukrepati, kot nam je bilo obljubljeno," pravi predsednik Krajevne skupnosti Šentanel Štefan Peršak. "Pritožb bi bilo manj, če bi ljudje videli, da cestišče urejajo z resnostjo in v skladu z dogovorom."
Poškodbe na vozilih
Občani in občanke, ki se morajo vsakodnevno voziti po tako slabo vzdrževani cesti, so upravičeno jezni, zaupanje do občine pa se je v tem času precej skrhalo. Po zadnjih informacijah, ki nam jih je posredoval občinski tajnik Danilo Vute, je asfaltiranje predvideno do konca marca. Prebivalci Šentanela tako upajo, da bo četrti datum vendarle obveljal. So pa zaradi udarnih jam, ki so na nekaterih mestih zelo globoke, v tem času na vozilih pridelali že nekaj poškodb, pri čemer na občini pravijo, da lahko zahtevke za povračilo škode na vozilih oškodovanci z ustreznimi dokazili naslovijo na njih.
Z deli zamuja predvsem izvajalec VOC Celje
Zagotovilom občine, da bodo dela na cesti zaključena do konca marca, pa ne verjame Peršak, saj da zaradi vremena - na nekaterih predelih je namreč še vedno ogromno snega - to ne bo mogoče. "Ne čaka jih zgolj asfaltiranje, ampak tudi polaganje robnikov," še pove Peršak, ki VOC Celje še enkrat poziva, da naj se drži dogovora.
Več vročih debat o obnovi ceste se je v tem času odprlo tudi na družbenih omrežjih, kjer se v pogovore vključujeta tudi tajnik Vute in podžupan Matej Pečnik. Slednji je med drugim zapisal, da občina na dnevni ravni dela vse, da se zadeva uredi. Zanimalo nas je, kaj konkretno torej počnejo. "Zadeve rešujemo s telefonskimi klici, sestanki, urgencami, maili in terenskimi ogledi," pravijo.
V pripravi še mnogo investicij
Ni pa cesta proti Šentanelu edina v občini, kjer bi moralo podjetje VOC Celje že začeti delati. Zapleta se tudi okoli več kot pet milijonov vredne obnova državne ceste skozi kraj. Dela bi se morala začeti že lani, VOC pa je zdaj nekatera dela oddal podizvajalcu, podjetju Slemenšek, d. o. o.
"Dela na prvem odseku med Petrolom in stanovanjsko hišo Rifel so se že začela. Pogodbeni rok poteče konec junija. Ker pa je prvopogodbena stranka in glavni financer država in ne občina, lahko občina le posredno pritiska na izvajalca, kar nenehno tudi počne, da bo delo končal v pogodbenem roku," sporočajo z občine. Časa za dokončanje kilometer in pol dolgega odseka med trgovskim centrom Spar in Petrolom je torej še nekaj več kot štiri mesece, kar se za tako obsežno obnovo cestišča, ki zajema tudi gradnjo pripadajočih pločnikov in kolesarske poti, ne zdi prav veliko.
Med investicijami, ki se bodo na Prevaljah zaključile letos, je tudi 5,1 milijona evrov vredna čistilna naprava, ki je od lanskega oktobra v poskusnem obratovanju. "Namen poskusnega obratovanja sta spremljanje delovanja ter odprava morebitnih pomanjkljivosti in napak, ki bi se v tem času pojavile," pravijo na občini, kjer večjih težav pri obratovanju niso zaznali. Uradno odprtje načrtujejo za jesen. Že aprila pa naj bi se začela še ena velika naložba, graditi bodo namreč začeli plezalni center. V teku je javni razpis za izbiro izvajalca, ki se zaključi v prvih dneh marca, pravnomočno gradbeno dovoljenje za projekt je bilo izdano oktobra lani. Plezalni center bo sicer samo del 5,7 milijona vredne investicije v projekt Koroški plezalni center in Park Jezero, v sklopu katerega si na Prevaljah obetajo še muzej bralne značke, planetarij in druge elemente sodobnega parka. Občina ima za zdaj zagotovljena dva milijona evrov lastnih sredstev, ki predstavljata namensko donacijo posameznika, o kateri smo že poročali. Kandidirajo še za sredstva Eko sklada in Fundacije za šport, preostanek pa naj bi pridobili iz sklada za obnovo po pandemiji. "Za Park Jezero teče postopek izbire izvajalca za izdelavo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja," še sporočajo z občine.