Pesniška olimpijada v Dravogradu: Zlata olimpijca sta Amadeja Rek in Sandro Čeh

Brina Kerič Brina Kerič
10.11.2024 09:38

V Dvorcu Bukovje je potekala 25. Pesniška olimpijada. Letos je sodelovalo 25 dijakov in študentov. V okviru Mlade pesniške olimpijade prispelo 177 prijav iz 38 slovenskih osnovnih šol

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aleš Mlačnik

Tradicionalno, sedaj že 25. leto zapovrstjo, v Dvorcu Bukovje poteka Pesniška olimpijada. Na letošnji razpis se je prijavilo 25 dijakov in študentov iz cele Slovenije, na delavnice in zaključno prireditev se jih je uvrstilo 19. Zlata olimpijca pa sta postala Amadeja Rek  iz Maribora in Sandro Čeh s Ptuja.

Večji tematski razpon in več humorja

Pesniška olimpijada je projekt, namenjen dijakom in študentom, ki pišejo poezijo in želijo obogatiti svoje znanje o umetnosti pisanja literarnih del, se seznaniti z različnimi tehnikami in slogi pisanja, se družiti z drugimi mladimi ustvarjalci, z njimi deliti pesniški navdih in znanje, se postaviti v vlogo poslušalca, ovrednotiti svoje in pesmi drugih ter se nenazadnje tudi predstaviti javnosti. Pesniško olimpijado, ki je svoj dom našla v Dvorcu Bukovje, organizirata dravograjska območna izpostava Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) in Zveza kulturnih društev Dravograd ob pomoči javnega zavoda Dravit ter pod mentorstvom pesnika in urednika Davida Bedrača. Ta je na zaključni prireditvi razglasil pet finalistov -  Eva Šubic, Miha Ferlinc, Hana Vuga, Amadeja Rek in Sandro Čeh - slednja sta bila razglašena za zlata olimpijca. Za nagrado sta prejela kotizacijo za Literarno šolo JSKD za leto 2025, objavo pesmi v reviji Mentor (v reviji bodo objavljene pesmi vseh finalistov) ter knjižno nagrado in priznanje. Kot je poudaril Bedrač, ki je v projekt vključen že trinajst let, imajo čedalje več povratnikov, ki delajo na sebi, razumejo pisanje poezije kot nek resen in odgovoren proces. "Je pa letos zanimivo to, da imamo širši tematski razpon. Veliko je tudi humorja, igranja z besedami, sproščenega odnosa do poezije, ki ni nujno vedno samo tako resnobno," je pojasnil mentor. Prijave na natečaj in delavnice prihajajo iz cele Slovenije. "Dejstvo je, da Pesniška olimpijada prerašča meje in valovi po vsej Sloveniji. Mladi avtorji so tukaj našli svoje zatočišče in to je več kot sijajno. Želim si, da projekt živi vsaj še trikrat toliko," je zaključil. 

Zlata olimpijca sta postala Amadeja Rek in Sandro Čeh
Aleš Mlačnik
Finalisti 25. Pesniške olimpijade
Aleš Mlačnik

Poezija je povezovalka mladih ljudi

Kot je na zaključnem večeru povedala vodja projekta Barbara Žvirc - to je že njeno šestnajsto leto - jo veseli, da imajo vsako leto več udeležencev in obiskovalcev, vsako leto pa se najde tudi nekaj povratnikov. "Veseli me, da na delavnice pridejo udeleženci, ki so se tukaj spoznali, ki ta prijateljstva, ki so se tukaj stkala, ohranjajo še leta in leta. Poezija ni samo kraljica, ampak je povezovalka mladih ljudi," je prepričana. Da se spletejo trdne vezi, priča dejstvo, da gre za mlade, ki radi ustvarjajo, ki jih družijo enake strasti, imajo radi pisanje in slovensko besedo, je prepričana vodja projekta. Da je srebrni jubilej poseben, je prepričan Robert Preglau, vodja dravograjske območne izpostave JSKD. "Kot javni sklad za kulturne dejavnosti se bomo tudi v bodoče trudili, da obdržimo Pesniško olimpijado na tem nivoju, da poskušamo biti odskočna deska mladim poetom na poti v samostojno pesniško pot, predvsem pa, da poezija živi v svojem polnem sijaju," je dejal Preglau. Da je prvič vodila 10. Pesniško olimpijado, se spominja vodja projekta. "Izpeljali smo literarni večer in izdali zbornik, smo pa takoj naslednje leto začeli tudi z literarnimi delavnicami. Vmes sta bili dve koronski verziji, po koroni pa se vidi, da dijaki in študenti potrebujejo srečanja v živo, da si izmenjujejo izkušnje. Trend je takšen, da je bilo vsako leto več prijav, upamo, da bo tako tudi v prihodnje," je povedala po prireditvi.  

Aleš Mlačnik

Osnovnošolci svoje veselje do pisanja predajajo sorojencem

Že 14. leto zapored pa organizatorji Pesniške olimpijade skupaj s šolami skrbijo za spodbujanje literarnega izražanja med osnovnošolci. Da so pri tem nadvse uspešni, priča dejstvo, da je letos na natečaj Mlade pesniške olimpijade na temo V gozdu prispelo kar 177 prijav iz 38 slovenskih osnovnih šol in njihovih podružnic. Žirija, ki sta jo sestavljali Maja Visinski Andrejc in Barbara Žvirc, ni imela lahkega dela. Pesmi so se ocenjevale na podlagi izvirnosti vsebine, pri avtorjih, ki so poslali več kot eno pesem, pa sta upoštevali najkakovostnejšo po lastnem izboru. Da so bili letos presenečeni nad odzivom osnovnih šol, je povedala vodja projekta. "Vesela sem, da osnovnošolci predajajo svoje veselje do pisanja svojim mlajšim bratom in sestram," je še dejala. Ob 25. obletnici Pesniške olimpijade pa so izdali tudi zbornik. Obsega več kot 160 strani, v njem pa je zbrana poezija finalistov in zmagovalcev od 20. do vključno 24. Pesniške olimpijade. Posebnost zbornika predstavlja prva objavljena pesem Melite Kometer, grajske duhinje, katere prisotnost zaman čakajo že od leta 2009, ko so dogajanje projekta preselili v prekrasen in z zgodovino prežet ambient Dvorca Bukovje.

Ob jubileju so izdali tudi zbornik
Aleš Mlačnik
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta