Participativni proračun v Slovenj Gradcu: Največ za otroška igrišča in športno infrastrukturo

Jasmina Detela Jasmina Detela
21.06.2022 06:21

Prvi participativni proračun slovenjgraške občine pod streho. Kopanje v novem bazenskem kompleksu v začetku julija, uradno odprtje že ta teden.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nov bazenski kompleks v Slovenj Gradcu
Mpik Slovenj Gradec

V slovenjgraški mestni občini, kjer so letos prvič izvedli participativni proračun, so znani projekti, ki jih bodo izvedli letos in prihodnje leto. Občani so lahko glasovali za 22 pobud, ki so bile razvrščene po volilnih enotah. Največ glasov so dobili objekti s področja športne infrastrukture in ureditve otroških igrišč. Projekt izvedbe participativnega proračuna so poimenovali Moj pečat, zanj pa občina namenja 200 tisoč evrov.

Visoka udeležba na podeželju

Volilna udeležba je znašala 10,14 odstotka, s čimer so zelo zadovoljni. Analiza kaže nekatere razlike med prebivalci v mestu in na podeželju. Zlasti visoka je bila volilna udeležba v nekaterih vaških skupnostih - v Šmiklavžu je glasovalo 58 odstotkov volilnih upravičencev, v Razborju 38, na Selah 23, v Podgorju 20, v Turiški vasi 15, v Šmartnem in Pamečah po 10 odstotkov volilnih upravičencev. V mestu je bila volilna udeležba v vseh štirih mestnih četrtih 5,10-odstotna, je povedal vodja Oddelka za negospodarske dejavnosti, proračun in splošne zadeve Darko Sagmeister. "Tu je šlo za to, da so se pobudniki organizirali, vaške skupnosti so bile zainteresirane, da iz tega nekaj naredijo, zato tudi tak rezultat. Podoben trend, da je volilna udeležba v mestu slabša kot na podeželju, je značilen tudi za druge občine," pravi Sagmeister.

Občani so sicer v roku podali 35 predlogov, v ožji izbor se jih je uvrstilo 22. To pa zato, ker so presegali predvidenih 20 tisoč evrov na posamezen projekt, razloge za neuvrstitev nekaterih predlogov komentira Sagmeister. Za posamezno volilno enoto je na voljo 64 tisoč evrov, v vsaki od treh enot bodo uresničili pobude, ki so prejele največ glasov. V praksi to pomeni vsaj tri projekte, ki so dobili največ glasov, ponekod celo štiri, in sicer v volilni enoti 1 - mesto in volilni enoti 2, ki zajema primestne vaške skupnosti Šmiklavž, Razbor, Podgorje, Sele in Stari trg. In še zanimivost: med posameznimi pobudami je glede uvrstitve na tretje ali četrto mesto odločal le en glas (denimo Sele so tretje s 504 glasovi, Razbor četrti s 503 glasovi).

V volilni enoti 1 so občani največ glasov namenili postavitvi pametne klopi za počitek občanov in obiskovalcev. Na drugem mestu je projekt prenove košarkarskega igrišča v mestni četrti Polje, na tretjem ureditev gibalno in igralno obarvanih površin pred in za Drugo osnovno šolo, na četrtem mestu pa dograditev otroškega igrišča Celjska. V volilni enoti 2 je največ glasov prejel projekt Ulična vadba (street workout) in postavitev pitnika ob igrišču v Šmiklavžu. Sledijo projekti ureditve medgeneracijskega igrišča pri stari šoli v Podgorju, prenova igrišča na Selah ter posodobitev igrišča, postavitev pitnika in vremenske postaje v Razborju. V tretji volilni enoti je največ glasov prejel projekt ureditve otroških igral in igrišča za mali nogomet ob kolesarski stezi v Tomaški vasi, sledita pa projekta izgradnje zunanjega fitnesa v Šmartnem pri Slovenj Gradcu in tematskega igrišča za najmlajše, poimenovanega Konjičkove gugalnice v Mislinjski Dobravi. Sledi pridobitev predračunov za predlagane pobude in izbor izvajalcev.

Težko pričakovane naložbe

Letošnji slovenjgraški proračun se sicer s prvim rebalansom povečuje za 5,3 milijona evrov in po novem znaša 44,4 milijona evrov. Do povečanja je prišlo zaradi dinamike sofinanciranja večjih investicij. Med drugim se povečuje tudi postavka za sanacijo plazišč za skoraj milijon evrov. Podobno za ultrafiltracijo, saj bo izvajalec opremo nabavil prej v izogib temu, da prihodnje leto ne bi več bila dobavljiva ali da bi bile cene previsoke. Višina zadolževanja se ne spreminja, saj se zaradi spremenjene dinamike izvajanja projektov spremeni tudi dinamika prilivov ministrstva, razloži Sagmeister.

Se pa v občini zaključuje ena največjih in predvsem težko pričakovana naložba v izgradnjo bazenskega kompleksa s parkom urbanih športov. Gre za enega največjih projektov v zgodovini občine, ki je vreden krepko več kot osem milijonov evrov. Občina je zanj prejela sredstva v okviru mehanizma celostnih teritorialnih naložb (CTN). Tehnični pregled objekta poteka te dni, 23. junija je načrtovano slavnostno odprtje, dan pozneje pa dan odprtih vrat. Kopalno sezono bodo odprli 7. julija. "Dela so bolj ali manj zaključena. Bazeni so že napolnjeni z vodo, tako notranji kot zunanji," je povedal župan Tilen Klugler. Bazenski kompleks obsega še bar, velnes, v spodnjih prostorih pa sta telovadna igralnica z namenom krepitve motoričnih sposobnosti otrok, in rehabilitacijski center, kjer naj bi del prostorov najemal tudi zdravstveni dom za potrebe fizioterapije, v popoldanskem času pa bi se tam izvajale specialistične ambulante. Znane so tudi že cene vstopnic za zunanji bazen: odrasli bodo za celodnevno kopanje odšteli šest evrov, študentje, upokojenci in dijaki 5,50, otroci do 14,99. leta pet evrov, otroci do 4,99. leta pa imajo brezplačen vstop.

Park urbanih športov so sprva nameravali odpreti sočasno z bazenskim kompleksom, a bodo rok za odprtje podaljšali. Razlog je v zamudah pri dobavah materialov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta