Slovenjgraški mestni svetnik Simon Smolak je nedavno opozoril na neustrezno obveščanje o prireditvah v slovenjgraški občini. Želi si, da bi mestna občina po vzoru nekaterih drugih slovenskih krajev oziroma občin uredila spletno stran, kjer bi bile na enem mestu dostopne vse informacije o prireditvah in dogajanju. Tudi nekateri drugi občani so že v preteklosti izpostavili, da želijo boljšo obveščenost glede dogajanja v občini, tudi v luči, da vsi niso vešči uporabe družbenih omrežij. Iz občinskih služb odgovarjajo, da jih zunanji organizatorji o prireditvah ne obveščajo, napovedujejo pa nov spletni portal.
Intenzivno brskanje po spletu
Smolak kot enega od primerov neustreznega obveščanja o prireditvah navaja, da je prvi vikend v avgustu od znanca izvedel, da bo v nedeljo zvečer koncert skupine Jazoo v atriju gradu Rotenturn. Pregledal je internetno stran slovenjgraške občine, kulturnega doma in SGlasnika, a ni našel podatka o prireditvi. "Po intenzivnem iskanju sem čez nekaj časa naletel na Spoturjev koledar (Spotur je slovenjgraški občinski javni zavod, op. p.), kjer je bila prireditev vidna. A noben spletni iskalnik tega podatka ni našel," je pojasnil svetnik, ki se sprašuje, kako in predvsem kje lahko potencialni obiskovalec izve za prireditve v mestu ali vaških skupnostih. "Ob visokem znesku za potrebe informiranja v mestnem proračunu sem ob takšnem 'obveščanju' zelo razočaran," še dodaja in občini predlaga, da po vzoru nekaterih drugih slovenskih krajev in tudi tujine (denimo https://www.pulainfo.hr/sl/events) oblikuje spletno stran, kjer bodo zbrane vse informacije o dogajanju. "Poročanje na facebooku, kaj sem zamudil oziroma kaj je bilo včeraj, zame pač ni dovolj," še navaja Smolak. Na mestni občini priznavajo, da se soočajo z velikimi težavami pri najavi kopice prireditev, katerih organizator ni občina ali njeni javni zavodi. "Eden od ključnih razlogov je, da se portal MojaObčina.si/SlovenjGradec, s katerega se zajema tudi vsebina v napovedniku prireditev SGlasnika, ne polni tako, kot bi si želeli oziroma kakor je bil zastavljen. Sami najavljamo prireditve, ki jih organiziramo, in sicer na naši spletni strani, na facebooku, kar nam organizatorji pravočasno sporočijo, objavimo tudi v SGlasniku in občinskem koledarju dogodkov," pojasnjuje Dušan Stojanovič, zadolžen za odnose z javnostmi pri slovenjgraški občini.
Vsi organizatorji ne obveščajo o prireditvah
V Slovenj Gradcu se veliko dogaja, a občina z vsemi prireditvami ni seznanjena, zato tudi ne more deliti informacije. "Težko bi ocenili, zakaj iskalniki tipa google teh informacij ne najdejo, vsekakor pa odsvetujemo, da bi se pri iskanju dogodkov na lokalnem nivoju zanašali nanj, saj so običajno objavljeni na spletu tik pred zdajci (večkrat tudi v odvisnosti od vremena ali organizatorjevih zmožnosti) in jih iskalniki nimajo časa zaznati," še dodaja Stojanovič. Glede omenjenega koncerta, ki ga je svetnik zamudil, pa pojasnjuje, da so novico delili na facebook portalu mestne občine tri dni pred koncertom, ni pa bila objavljena na občinski spletni strani kot novica, saj tovrstnih dogodkov tam ne objavljajo. Da bi se izognili podobnim situacijam nameravajo v kratkem zagnati nov spletni portal, ki pa bo deloval le pod pogojem, da bodo organizatorji vsebine vnašali sami in občini sporočali, kaj bodo organiziral in kdaj. Družbena omrežja za objave dogodkov vse bolj uporabljajo tudi nekateri drugi koroški župani. Med aktivnejšimi so poleg slovenjgraškega župana Tilna Kluglerja radeljski župan Alan Bukovnik, dravograjski podžupan Anton Preksavec, črnjanska županja Romana Lesjak, muški in vuzeniški župan Mirko Vošner in Franjo Golob. Večina koroških občin občasno izdaja tudi občinska glasila, le v Slovenj Gradcu občane vsak mesec v nabiralniku pričaka SGlasnik. Pri večini glasil, ki se financirajo iz davkoplačevalskega denarja, gre v veliki meri za (samo)promocijo prvih mož ali žensk občine v luči, kaj so v občini naredili oziroma kaj se v njej dogaja. Nekatere občine so pri obveščanju javnosti postale že tako "samozadostne", da se jim večkrat zdi dovolj že, če novico objavijo na svoji spletni strani, facebook profilu župana ali v občinskem glasilu.
Za obveščanje 20 odstotkov več
V Mestni občini Slovenj Gradec že skoraj deset let namenjajo približno enako višino sredstev za obveščanje javnosti preko različnih kanalov, osrednji strošek ostajata priprava in distribucija občinskega glasila SGlasnik. V zadnjem času so znesek povečali za okrog 20 odstotkov, saj so v skladu z anketami ugotovili, da SGlasnik ne doseže vse zainteresirane javnosti, kljub temu da ga razdelijo po vseh gospodinjstvih. Tako zdaj na letni ravni za obveščanje namenijo 120 tisoč evrov, od tega na SGlasnik odpade okoli 70 tisoč evrov.
"Ljudje se še vedno največkrat zanašajo na obveščenost preko tradicionalnih medijskih kanalov, elektronskih in tiskanih, zaradi česar smo razliko sredstev razpršili med (pretežno elektronske) medije, ki s svojim dometom pokrivajo Slovenj Gradec in Koroško, predvsem v smislu obveščanja o dogodkih, prireditvah in podobno. Gre torej za komercialne vsebine, za kar so potrebna določena sredstva, saj z informativnimi kanali, ki so nam na voljo 'brezplačno', torej občinska spletna stran in facebook, dobrega rezultata obveščenosti javnosti žal ne moremo doseči. Vsekakor pa se zavedamo pomena obveščenosti in nas veseli, da je takšen način komuniciranja javnost dobro sprejela. To gre razbrati iz rezultatov zadnjih anket, kjer opažamo porast zadovoljstva respondentov," je pojasnil Dušan Stojanovič.