Prenova državne ceste Slovenj Gradec-Kope, ki vodi do priljubljenega gorskoturističnega centra Kope, se bo lahko nadaljevala. Okrajno sodišče v Slovenj Gradcu je namreč ugodilo ugovoru Republike Slovenije zoper začasno odredbo, ki jo je letos spomladi ob začetku obnove okoli dva kilometra dolgega odseka proti Razborci vložil lastnik zemljišča Marjan Tovšak. Prav tako ni dopustilo obnove postopka glede izgradnje deponij in je predlog tožeče stranke zavrnilo.
Prihodnje leto do Grmovškovega doma
Direkcija za infrastrukturo bo dela na državni cesti Slovenj Gradec-Pungart, ki so bila z začasno odredbo sodišča zaustavljena, nadaljevala spomladi in z njimi zaključila predvidoma do konca maja 2022. Vrednost teh del je bila ocenjena na 410 tisoč evrov, za rekonstrukcijo približno dva kilometra dolgega odseka pa je bilo izbrano celjsko podjetje VOC oziroma njihova koroška poslovna enota. V prihodnjem letu načrtujejo tudi nadaljevanje obnove ceste do Grmovškovega doma na Kopah. Gre za zadnji odsek ceste proti Kopam. Vrednost teh del je ocenjena na 980 tisoč evrov. Zdaj potekajo odkupi zemljišč, so pojasnili pri direkciji za infrastrukturo.
Ni več pravnih ovir
Na Okrajnem sodišču v Slovenj Gradcu so nam pojasnili, da so odločitev sprejeli z dvema sklepoma, ki pa še nista pravnomočna. S prvim so odločili o ugovoru zoper sklep o izdani začasni odredbi in ga v celoti razveljavili ter predlog za izdajo začasne odredbe zavrnili. Zoper omenjeni sklep je pravočasno vložil pritožbo predlagatelj Marjan Tovšak. O pritožbi bo odločalo Višje sodišče v Mariboru. Prav tako pa je sodišče odločilo tudi o predlogu za delno obnovo postopka in novem samostojnem predlogu za izgradnjo deponij. Predlog je zavrnilo, predlogu za izgradnjo deponij pa ni ugodilo. Rok za pritožbo zoper ta sklep se še ni iztekel. "Po izteku roka za pritožbo bo sodišče poslalo spis v pristojno reševanje Višjemu sodišču v Mariboru. To pomeni, da za nadaljevanje obnove ceste ni več ovir, je pa pravnomočnost zadeve odvisna od odločitve Višjega sodišča v Mariboru," je pojasnil predsednik Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu Simon Došen.
"Urejena ceste na Kope je nuja za nadaljnji razvoj turizma in vzpostavitev konkurenčnosti na tem območju," poudarja Boštjan Paradiž, direktor gostinsko-turističnega podjetja Vabo, ki je največji ponudnik nastanitev na Kopah, v lasti pa ima tudi žičniško in drugo pripadajočo infrastrukturo. Če bo šlo vse po načrtih, bo cesta na Kope v skupni dolžini okoli 17 kilometrov do konca drugega leta končno obnovljena v celoti. "Celotni odsek državne ceste od Slovenj Gradca do Kop bo končno obnovljen, a je zaradi dolgotrajnosti obnove spodnji del te ceste znova treba preplastiti. Pri vsem skupaj pa je sicer pomembno, da bodo najbolj vitalni deli ceste obnovljeni, da bodo imeli obiskovalci konkurenčen dostop," meni Paradiž.
Na Kopah so z letošnjo poletno sezono zadovoljni, od sredine julija do sredine septembra so bile kapacitete polno zasedene. Da je bil obisk dober, so doprinesli tudi turistični boni. Precej rezervacij imajo tudi že za krompirjeve počitnice, imajo še nekaj prostih mest v Lukovem domu, kjer bodo izvajali počitniški program.
Potem za obdobje treh tednov kapacitete zaprejo, za 3. december pa načrtujejo odprtje zimske sezone. Upajo, da bodo vremenske razmere ugodne in da bodo do takrat lahko naredili dovolj umetnega snega. "Trenutne rezervacije in bookingi so zelo ugodni. Vsa zima je že skoraj polna. Želimo si le, da ne bo ukrepov in omejevanj, zato tudi mi ljudi pozivamo k cepljenju," je dejal Paradiž. Se pa zavedajo, da bodo nekatera pravila Nacionalnega inštituta za javno zdravje postala stalnica.
Predmet spora deponije za les
Kot je znano, obnova ceste poteka etapno tudi zaradi številnih sodnih postopkov, ki jih sproža eden od lastnikov zemljišč. Vse skupaj traja že več kot deset let. Kot smo nedavno slišali na slovenjgraškem sodišču, kjer je v tej zadevi potekal narok, in tudi že poročali, je Tovšak vložil zahtevo za začasno odredbo zato, ker je od direkcije zahteval, da mu v sklopu obnove ceste zgradi deponije za spravilo lesa.
Kako naj kmet spravi les iz gozda tik ob cesti, če je za to ne sme uporabljati?
Te so, kot navaja, nujne za gospodarjenje na gorski kmetiji, kjer je edini vir dohodka les. Gozdovi so namreč neposredno ob državni cesti, spravilo lesa iz gozda je mogoče le ob uporabi te ceste, kar pa zakon o cestah prepoveduje, prav tako odlaganje lesa ob cesti. Sodišče mu ni ugodilo.