Nedavno se je zaprlo mestno kopališče na Ravnah, letni olimpijski bazen je tako zdaj spet prvenstveno namenjen plavalcem PK Fužinar za treninge. Kot pojasnjuje Dejan Pandel, direktor javnega zavoda za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti (ZKŠTM), ki upravlja s kopališčem, so se za predčasno zaprtje odločili zaradi vmesnega slabega vremena, so pa tudi pohiteli z odprtjem zimskega bazena in savne, ki že delujeta po ustaljenem delovnem času.
Podvojen obisk bazena
"To leto smo, sodeč po temperaturah, hitro zakorakali v jesen. Da bi plavalcem zagotovili čim boljše pogoje za trening, želimo čim prej pokriti zunanji bazen. Za 18. september je predvideno, da postavimo balon, če bo to dopuščalo vreme. Potrebovali bi najmanj 40 ljudi, da pomagajo pri njegovi postavitvi," direktor vabi tudi širše prostovoljce. K sodelovanju je sicer klub že pozval starše plavalcev, ki se sicer običajno vsako leto vključijo kot prostovoljci. Letošnja poletna sezona je bila vrhunska, našteli so 56 kopalnih dni in preko 20 tisoč obiskovalcev. To je več kot stoodstotno povečanje glede na prejšnje leto. K dobremu obisku je pripomoglo sončno in toplo vreme, dodatno so zanj poskrbeli še župani, ki so svojim učencem omogočili brezplačno kopanje. Poleg Raven in Prevalj še občine Slovenj Gradec, Črna in Mežica. Kopalci so prišli iz celotne Koroške. Tudi kar se tiče poslovanja, bo sezona pozitivna, dodaja direktor.
Prevladujejo domači gostje
Za odlično letošnjo poletno sezono ocenjujejo tudi v Vodnem parku v Radljah ob Dravi, kjer poudarjajo družinski turizem. Kot je povedal prokurist družbe partner Tadej Kuzmič, o natančnih številkah še ne morejo govoriti, so pa do 29. avgusta, ko je kopališče zaprlo svoja vrata, našteli več kot 20 tisoč obiskovalcev. "Obisk je bil dober, vreme, temperature, vse je bilo super," pove Kuzmič. Biološki bazen so odprli že sredi junija, zaradi slabega vremena so bili zaprti le okoli pet dni. Voda ima namreč v povprečju okoli 25 stopinj Celzija, kar jim omogoča obratovanje tudi ob oblačnem vremenu.
Tudi letos so prevladovali domači gostje iz vse Slovenije in seveda šolarji, ki jim občina med tednom omogoča brezplačen vstop. "Zase delam manjšo statistiko, goste vprašam, ali so prvič pri nas in ali so prvič na Koroškem. Ugotavljam, da so Slovenci raziskali že vsa območja, zdaj je na vrsti Koroška, ki je še relativno neraziskana. To je za nas velik plus," razmišlja sogovornik. Posebnost radeljskega biološkega bazena je, da kakovost vode vzdržujejo na naraven način, brez uporabe kemikalij. Letos so pri analizah dosegli 100-odstotno skladnost kopalne vode. Polno zasedene so bile tudi njihove nastanitvene kapacitete, tako glamping hišice kot postajališče za avtodome. "Urejenih imamo 13 parkirnih mest, a je bilo zanimanje večje, zato smo uredili dodatne parcele, da smo lahko vsem omogočili kampiranje. Prišli so tudi šotoristi. Najbolj polni so bili vikendi, ko smo našteli preko 30 avtodomov in do 10 šotoristov," pove. Zaradi velikega zanimanja so sezono podaljšali pozno v jesen, k temu so seveda pripomogli tudi turistični boni. Če so v poletnih mesecih prevladovale družine z otroki, je zdaj več individualnih gostov in parov, vsem med drugim omogočajo izposojo električnih koles, precejšnje je tudi zanimanje za tematsko pot Zelena doživetja graščaka Marenberškega ob reki Dravi.
Jezero vrnili lokalnim prebivalcem
Za poletno osvežitev je bilo po več letih zanemarjanja znova urejeno Ivarčko jezero. "S kopalno sezono in številom obiskovalcem smo zadovoljni. Predvsem nas preseneča in veseli odziv ljudi, da se je ta koroški biser znova obudil. Prihajajo do nas in se nam zahvaljujejo. Leto je bilo testno, testirali smo večerne glasbene dogodke, kulturne dogodke, dnevne prireditve za družine, ponudbo ob jezeru. Za zdaj smo navdušeni, kako so nas lokalni prebivalci zelo čustveno in pozitivno sprejeli. Zlasti mladi pravijo, da smo znova prinesli življenje, dogajanje, tudi kulturo, veseli so otroških živ žavov," pove upravnik jezera Dominik Sava Černjak.
Glede obiska pa, da števila kopalcev niso šteli, jih je bilo pa ob lepih dnevih tudi preko tisoč. "Letos vreme ni bilo pretirano naklonjeno kopalni sezoni, le nekaj dni je bilo nad 25 stopinj Celzija. Ni pa vreme vplivalo na druge dogodke, ki so bili dobro obiskani. Glasbenih dogodkov (koncerti) se je vsakič udeležilo vsaj 1000 obiskovalcev, podobno je bilo tudi na dogodkih za družine, pri kulturi smo našteli do 200 ljudi." Nadaljnje načrte glede lokacije še snujejo. Na srednji rok se nameravajo povezovati z lokalnimi turističnimi ponudniki, saj je bilo letos za vse premalo časa. In tudi urediti objekte, ki bodo omogočali podaljšanje sezone. "Koroška je ena najbolj perspektivnih bodočih turističnih destinacij. Mi si želimo biti del te skupne zgodbe z vsemi akterji v turizmu," še pove Černjak.
Kmalu doživljajski park in tribuna
Na Ravnah se letos obetajo novosti v turistični ponudbi. Ob smučišču Poseka je že postavljen doživljajski park, eden prvi tovrstnih na Koroškem. Namenjen je širokemu krogu obiskovalcev in za različne namene (teambuilding, zabava, adrenalin). Ta čas se ureja okolica, odprtje je predvideno 15. septembra.
Obisk parka omogoča športno aktivnost skozi zabavo. In še posebnost: mreža v izvedbi trampolina na višini je ena prvih tovrstnih v Sloveniji. S tri metre visoko steno iz mreže predstavlja edinstven in varen način igranja in skakanja.
Naložba je bila vredna okoli 90 tisoč evrov, uresničili so jo ob pomoči evropskih sredstev (projekt LAS Mežiške doline). Iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja so pridobili okoli 30 tisoč evrov, preostanek je dodala ravenska občina. V načrtu je tudi, da bi ob doživljajskem parku uredili gostinsko ponudbo.
V zaključno fazo se preveša tudi izgradnja pokrite tribune ob mestnem stadionu. Odprtje je predvideno konec oktobra. Imela bo 500 sedežev. Kot pomembno jo ocenjujejo predvsem zaradi potreb Nogometnega kluba Fužinar. Se pa na stadionu odvijajo tudi druga tekmovanja, med drugim državna prvenstva v atletiki.