Stanovanjsko podjetje Ravne, ki je v lasti Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, upravlja 10.258 stanovanj po Sloveniji. Od tega jih je dobrih 4000 na Koroškem. Razmere na stanovanjskem trgu v regiji dobro poznajo, saj gre za njihovo osnovno dejavnost. Niso investitorji, zgolj upravljavci, a tudi pri njih že leta čutijo povpraševanje.
Potreba po najmanj stotih stanovanjih
"K nam prihajajo ljudje, ki so zainteresirani za stanovanja za najem iz takih in drugačnih razlogov. Mi jih opremimo z informacijami, kam naj se obrnejo za najem ali nakup. Težko bi govoril o številkah, vseeno pa menim, da je na Koroškem takojšnja potreba po najmanj stotih stanovanjih. Vsak mesec je trend tega povpraševanja enak, to je sezonske narave. Ko prideta sezona in razmah v gradbeništvu in kaki drugi gospodarski dejavnosti, je povpraševanje večje, ker se odpirajo nova delovna mesta, pridejo ljudje, ki so dobili službo in iščejo namestitev zase in za družino," opisuje direktor Stanovanjskega podjetja, ki je bilo nekdaj v lasti ravenske železarne, Benjamin Jakičič.
Kako prebeliti sivino stanovanjske politike
Zagotovo bi mlade Korošice in Korošce ob dobrih delovnih mestih in boljši infrastrukturi v regiji zadržala tudi sodobna in dostopna stanovanja.
O desetletju sivine stanovanjske politike na Koroškem, kje smo, kdo jo (je) kroji(l) in kako do preboja na tem področju bo tekla beseda tudi na Večerovi javni debati v sklopu debat Preboj za Koroško, ki bo v torek, 17. marca, ob 17. uri v MKC v Slovenj Gradcu. Odgovoriti bomo skušali, kakšne so razmere, kaj lahko pričakujemo v prihodnje in kdo ima v resnici možnost, da se tudi na tem področju naredi odločnejši premik. V debati bodo med drugim sodelovali minister za okolje in prostor Simon Zajc, direktor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije Črtomir Remec in Benjamin Jakičič, direktor Stanovanjskega podjetja Ravne, vodil pa jo bo Večerov novinar Tomaž Ranc. Vabljeni k ogledu v živo ali na BK TV in Večerovih socialnih omrežjih.
Občine naj se prebudijo
V Stanovanjskem podjetju vzporedno spremljajo tudi trg novogradenj in opozarjajo na vzroke povpraševanj. "V lanskem letu je trg nekoliko zaživel, saj se gradi kar nekaj objektov. Največ v Slovenj Gradcu, pa tudi v Mežici in na Prevaljah. Verjamem pa, da se bodo v bodoče vse lokalne skupnosti prebudile in izkoristile priložnost, da tudi same pristopijo k postopku umestitve objektov v okolje. V zadnjih desetih letih, morda še kaj več, na Koroškem ni bilo zgrajenega ničesar, zaradi tega je ta trg zelo hendikepiran in ima veliko potreb. Verjamem, da bodo investitorji ta potencial sprevideli in videli priložnost ter v okolje umestili nove stanovanjske enote," dodaja Jakičič.