V maju smo poročali, kako je neslavno propadel poskus prodaje nepremičnin in okoli 10.000 kvadratnih metrov zemljišča Javnega komunalnega podjetja (JKP) Log v Obrtni coni v Dobji vasi. Najboljšo ponudbo je oddalo podjetje Hapro, d.o.o., ki je bilo za 766.000 evrov pripravljeno odkupiti celoto, ki so jo prodajali na javnem razpisu. Nato pa je ravenski občinski svet prodajo zminiral. Ravenska občina ima sicer v ostankih JKP Log - to v okrnjeni dejavnosti domuje na pokopališču Barbara - večino, čez 50-odstotni delež, manjša deleža imata še občini Prevalje in Črna na Koroškem, Mežica pa je iz Loga že zdavnaj izstopila.
Prostor krvavo potrebujejo
Vmes so minili meseci, nesojeni kupec in hkrati prvi sosed, podjetje Hapro, si za nakup zemljišča še vedno prizadeva, je povedal lastnik Milan Pristovnik, ki smo ga zmotili ob robu poslovnega obiska iz Estonije. "Mi zemljišče nujno potrebujemo in bi ga vsaj del odkupili. Smo v prostorski stiski, pridejo novi stroji, jeseni jih bomo morali stisniti še v obstoječo halo, za naprej pa nujno, krvavo potrebujemo prizidek za lastno širitev. Menim, da nam to lahko odprodajo, ker dva ali tri tisoč kvadratov zemljišča na njihovo funkcionalnost ne bi vplivalo popolnoma nič. Dejansko lahko to ugotovimo skupaj na licu mesta, izmerimo lahko tudi s koraki, če je treba," je dejal. Želi si, da bi čim prej našli skupni jezik, tudi med poletjem so na to večkrat opozorili.
Podjetje Hapro ima 36 zaposlenih, njihova glavna dejavnost je izdelava orodij za obdelavo lesa. Lani so imeli 2,9 milijona evrov prometa, letos bodo številke podobne. V času korone so dosegli 2,8-odstotno rast, saj je bilo veliko naročil, zlasti iz Francije. 60 odstotkov prometa dosegajo s tujino, njihovi glavni kupci so Nemci, Avstrijci, Francozi, Belgijci in Nizozemci.
Novo zemljišče želijo, ker je že sedaj v proizvodni hali nagnetenih dvajset CNC-strojev in še več drugih strojev. "Do konca leta bi želeli proizvodnjo širiti z novima sodobnima strojema v skupni vrednosti 600.000 evrov, kar pomeni tudi kakšno dodatno zaposlitev," je povedal Tin Pristovnik, direktor podjetja. Zelo ponosni so tudi na lasten konstrukcijski oddelek, ker proizvajajo nestandardno orodje z vsakodnevnimi razvojnimi debatami. "Pomembno je, da dobro sodelujemo, se pogovarjamo, dobri medčloveški odnosi so v kolektivu zelo pomembni," pravi. Ekipa je mlada, lani so izplačali 2200 evrov neto božičnice, letos 1800 evrov regresa.
Skladno s sklepom občinskega sveta
Ravenski župan Tomaž Rožen pravi, da je občina medtem ravnala skladno z zavrnitvijo sklepa o prodaji na občinskem svetu in po usmeritvi, da mora iz podjetja Log pridobiti celotno zemljišče, ki da ga ali proda ali uporabi za svoje namene: "Dali smo pisno pobudo podjetju Log, na kakšen način bi lahko občina Ravne prišla do teh zemljišč in bi jih lahko prodajala naprej. In ta analiza, ali bo občina morala to plačati ali bi se znižal kapital oziroma ali bi naredili kakšno spremembo v smislu infrastrukture, še poteka." V vmesnem obdobju da so se trikrat srečali s Pristovnikom, ki da bi bil zdaj zadovoljen vsaj z delom zemljišča, kot interesent za nakup od dva do tri tisoč kvadratnih metrov (od skupaj deset tisoč) pa se je pojavil tudi Kocerod (Koroški center za ravnanje z odpadki), ki bi vzpostavil sodoben, avtomatiziran proces ravnanja z odpadki, digitalizirano sortirnico za obdelavo odpadkov, prijazno občanom, od koder bi jih vozili naprej v Kocerod.
Politična blokada najbolj škoduje ambicioznemu podjetju
Situacija je slaba zlasti za podjetnika, ki je bil že izbran in je prinesel denar zaradi poslovnih ambicij. "Interes podjetnika je zelo pozitiven, predstavil nam je način proizvodnje, tehnologijo za visoko dodano vrednost ... To je proizvodnja, ki si jo srčno želimo," je dejal Rožen. Včeraj, dan po poizvedovanju Večera na to temo, pa so opravili tudi terenski ogled skupaj s predstavniki političnih strank, ki so bile na občinskem svetu proti prodaji.
In kdaj bi bil problem lahko rešen? "Ali na septembrski ali oktobrski seji, bi težko napovedal, najlažje, bi rekel, v jesenskem času," napoveduje, hitreje po njegovi oceni ni šlo, saj so bili vmes poletje, "pogajanja in ni tako lahko objektivno ugotoviti, koliko je vreden delež občine Ravne v JKP Log".
"Tu so cenitve, matematika ... Delno pa je tudi stvar dogovora. Ideja je, da 57-odstotni delež občine Ravne znižamo na deset odstotkov in za razliko te vrednosti osnovnega kapitala dobimo nepremičnino, s čimer se moramo strinjati vse občine solastnice, torej tudi občini Prevalje in Črna. Opcija je tudi, da nas občini izplačata v denarju, kot je naredila Občina Mežica, ki je izstopila iz JKP Log, ker zakon pravi, da je treba v treh letih izplačati pošteno vrednost. Mi predlagamo, da nas izplačata takoj, ampak v nepremičnini sami," je dejal Rožen, a da za bo za vse spet treba doseči soglasje na občinskem svetu in konsenz na skupščini JKP Log.
Ivarčko? Evalvacija po "gavdah"
Letos je z ureditvijo le osnovne infrastrukture in množičnimi prireditvami ponovno zaživelo Ivarčko jezero, kjer pa bi bilo treba še veliko postoriti. "Ivarčko bomo upravljali dve leti, to poletje bomo testirali zadeve," je ob odprtju sezone za Večer dejal Dominik S. Černjak. Rekordni obisk je bil zlasti ob "gavdah" na prostem. Župan Tomaž Rožen pritrjuje, da gre tudi po njegovih informacijah za dveletno upravljanje in za testiranje, kaj gre in kaj ne gre. "Zdaj so preučili poletje, jesen je neznanka, kako pritegniti ljudi ob jezero ta letni čas. Razmišljajo, da bi obnovili in nekako zagnali nekdanji lokal Paver pub, oziroma predvsem, kaj delati na jezeru, da bi podaljšali sezono. Za zdaj še nimam informacije, kaj bodo naredili po prihodnjem vikendu, ko je v petek na sporedu nastop Ines Erbus, v soboto komedija Erotika z Bojanom Emeršičem, v nedeljo pa naj bi zaključili z Živ žavom. Po mojih informacijah za zdaj večjih investicij ne načrtujejo, saj gre še vedno za prvo testno sezono, za naprej pa naj bi lastniki razmišljali o pridobitvi evropskih sredstev za morebitne prenočitvene kapacitete," je prvo sezono komentiral župan.