Na včerajšnji seji sveta koroške regije je predsedujoči Franjo Golob, župan občine Vuzenica, po zahtevnem delu v svojem mandatu tudi zaradi epidemije, kot je dejal, predsedstvo predal črnjanski županji Romani Lesjak. "Veliko je pričakovanj, da lahko premikamo gore, a marsikdaj se ne da. Veliko težav je s komunikacijo, v preteklosti smo jih imeli s strani vlade, resornih ministrstev, ko nismo dobili niti odgovorov na naša vprašanja. To je nedopustno, ne moremo dopustiti, da regija ostane nekje zaprta sama zase," je povedal Golob.
Lokalno ne sme prevladati
Vsi imajo svoje manjše in večje probleme po občinah, ampak pomembno je, da problemi posameznih občin ne prevladajo pri skupnih problemih, da so ti v srži in vsebini vsega, dodaja prevaljski župan: "Tukaj smo dovolj močni. Če smo enotni, lahko v Ljubljani na ministrstvih tudi dosežemo določene pozitivne stvari, ki se tičejo razvoja cele koroške regije. Vsak ima svojo strategijo in način dela, ampak pri skupnih stvareh, kot so regionalizem, tretja razvojna os, zdravstvena oskrba, ki je izjemno pomembna, obnova cest, kolesarke steze - tu pa ni razhajanj, tu smo popolnoma enotni."
Zdravstvo osrednja tema
V regiji še vedno iščejo trajnejši model delovanja nujne medicinske pomoči in prehospitalnega dela urgentnega centra, kjer je zaradi pomanjkanja zdravnikov prihajalo do težav pri izvajanju dela dejavnosti. Še vedno velja začasni model, je včeraj povedal Golob. Koroški župani oziroma njihovi predstavniki so na seji sveta regije med drugim prisluhnili predstavitvi aplikacije Kopa Maps, ki gibalno oviranim prinaša informacije za lažjo mobilnost na določenem območju oziroma v občini. Sledili bodo individualni pogovori občin z Geodetskim inštitutom Slovenije, ki pri projektu sodeluje poleg ministrstva za infrastrukturo.
Zametki pokrajine, ki je ni
Svet koroške regije ima težo predvsem nasproti države. Lokalno pa, znotraj regije, dvanajstih občin, seveda v vsaki lokalni skupnosti in o finančnih posledicah ravnanja odloča občinski svet kot najvišji organ, dodaja vuzeniški župan. S ciljem, da kakšna občina ne bi solirala, so v času epidemije covida-19 tedensko opravljali videokonference, na katerih so sprejemali skupne sklepe.
Občine prevečkrat gledajo le nase in se zapirajo v svoje meje