Koroška kmetijsko-gozdarska zadruga (KKGZ) s sedežem v Slovenj Gradcu je z letošnjim letom zaprla tri trgovine, eno s tehničnim blagom v Mežici in dve živilski trgovini na Selah in v Turiški vasi. Razlog je v tem, da so poslovale z izgubo. V zadrugi napovedujejo, da bodo proces racionalizacije nadaljevali, a dodajajo, da zaprtje malih trgovin ne pomeni konca trgovske dejavnosti. So pa bili zaradi nedavnega zaprtja nekateri domačini zelo nejevoljni, to velja predvsem za starejšo populacijo, ki je manj mobilna in je bila trgovin tudi bolj vajena.
Več let z izgubo
Omenjene tri trgovine so več let poslovale z izgubo, prav tako so prostori, v katerih so delovale, v slabem stanju. "Trgovine že nekaj let z dejavnostjo niso pokrivale niti svojih stroškov. Poskušali smo z različnimi ukrepi, od zmanjševanja števila zaposlenih do skrajševanja delovnega časa, a vse skupaj ni prineslo pozitivnega rezultata. Kot poslovni subjekt smo dolžni poskrbeti za pozitivno poslovanje zadruge kot celote, zato se je upravni odbor odločil za njihovo zaprtje," pojasnjuje direktorica Danica Ramšak. Poslanstvo zadruge ni v tem, da bi skrbeli za oskrbo lokalnega prebivalstva z živili, poudarja.
Zapreti so morali tri trgovine, ki so več let poslovale z izgubo.
Nadaljevali bodo posodabljanje trgovin in skladišč
Njihova želja je, da bi večje tehnične centre posodobili in preuredili. Nadaljuje se obnova skladišča na Prevaljah, kjer bodo med drugim uredili kotiček z lokalno pridelano hrano, v dolgoročnem planu so preureditev skladišča v Vuzenici, obnova živilske trgovine z mesnico na Podgorski cesti v Slovenj Gradcu ...
Manjši odkup mleka
Koroška zadruga je največja dobaviteljica mleka Mlekarni Celeia in je od leta 2018 tudi njena največja lastnica. Lani je bil odkup mleka za okoli 4 odstotke manjši in je znašal dobrih 28 milijonov litrov. Zadruga ima okoli 300 dobaviteljev mleka, največji med njimi je Harald Konečnik iz Selovca. "Pri mleku se prireja zmanjšuje, nekateri kmetje opuščajo dejavnost, nekateri pa so odšli k drugemu odkupovalcu," pojasnjuje Ramšakova. Cena mleka je lani v povprečju dosegla 33,08 centa za liter, trenutna povprečna izplačana cena za liter mleka pa je 33,93 centa. Od koroških kmetov je zadruga lani poleg mleka odkupila še 4045 glav mlade pitane govedi in krav, kar je približno 6 odstotkov manj kot leto poprej.