Mestna občina Slovenj Gradec (MOSG) se je lotila sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta (OPN). Želi namreč rezervirati zemljišča za umeščanje predvidene prometne infrastrukture v prostor. Izdala je prvo odločbo o začasnih ukrepih, ki lastnike omejuje pri ravnanju z zemljišči.
Lastnik zemljišča v Starem trgu pri Slovenj Gradcu je hmeljar Ciril Cokan iz Podgorja, ki pa je na njem že pred izdajo odločbe postavil lesene kole in žice za nasad hmelja. Približevanje hmeljišč mestnim oziroma strnjenim naseljem v Slovenj Gradcu že dlje časa povzroča precej hude krvi med številnimi občani in hmeljarji, ljudje se bojijo predvsem morebitnih negativnih vplivov uporabe fitofarmacevtskih sredstev na zdravje in okolje. Vtis je, da izdaja omenjene odločbe napetosti še stopnjuje.
Škropljenje naj bi napovedali
V Slovenj Gradcu oziroma v Mislinjski dolini hmelj raste že več deset let, problematika se javno izpostavlja zadnja tri leta, ko so se nasadi hmelja začeli približevati domovom ljudi ob strnjenih naseljih in tudi nekaterim izobraževalnim institucijam. Pred dobrima dvema letoma je bila ustanovljena tudi Civilna iniciativa za varovanje okolja in zdravja občanov, ki si prizadeva za spoštovanje pravice do zdravega življenjskega okolja. Že dvakrat je slovenjgraška občina naročila vzorčenje rastlin, tal in zraka ob škropljenju hmelja, ki niso pokazali večjega zanosa škropiv v okolico.
Inšpektorica ustavila dela na hmeljišču
Slovenjgraška občina je očitno k popravi omenjenih "napak" že pristopila, saj je v fazi spreminjanja OPN. Prvo odločbo o začasnih ukrepih, ki lastniku zemljišča omejuje promet z zemljišči, spreminjanje meje parcele z združitvijo ali delitvijo parcel, komasacijo ali izravnavo meje, izdajo gradbenih in drugih dovoljenj, vezanih na gradnjo in uporabo objektov ter urejanje trajnih nasadov ali drugih posegov v prostor, je prejel hmeljar Ciril Cokan. Vzrok je sicer v umeščanju prometne infrastrukture v prostor.
Župan pojasnjuje, da želijo tako zavarovati zemljišča, kjer bodo umeščali lokalno prometno infrastrukturo. In še, da je omenjeno kmetijsko zemljišče (travnik) v Starem trgu, na katerem je hmeljar želel urediti hmeljišče, pomembno zaradi umestitve severne obvoznice: "Natančna trasa še ni določena. Proti reki Suhodolnici se umikamo po priporočilu ministrstvo za kulturo, saj je na območju Starega trga arheološko najdišče Colatio."
Spremljali bi kakovost zraka
Slovenj Gradec in Ptuj sta edini občini, ki še nimata merilnega mesta za spremljanje kakovosti zunanjega zraka, zato si v Slovenj Gradcu prizadevajo, da bi k izvajanju meritev pristopila tudi država. Kot pojasnjujejo pri Agenciji RS za okolje (Arso), v okviru nove finančne perspektive za obdobje 2021-2027 načrtujejo izvajanje kohezijskega projekta, v okviru katerega želijo nadgraditi mrežo stalnih merilnih mest za spremljanje onesnaženosti zunanjega zrak z delci PM10 in PM2,5. "Glede na obstoječo merilno mrežo in problematiko onesnaževanja z delci je bila kot možna nova lokacija prepoznano tudi mesto Slovenj Gradec. Trenutno poteka prijava na projekt, torej ni nujno, da bo tudi odobren in izpeljan," pojasnjujejo pri Arsu.
4
leta je maksimalno obdobje za veljavnost začasnih rešitev, in prav zanj se je občina odločila v tem primeru
Cokan: Občina ovira hmeljarstvo
Lastnik zemljišča je vložil pritožbo tako zoper odločbo inšpektorata kot zoper občinsko odločbo o začasnih ukrepih. O pritožbi na drugi stopnji odloča župan, zoper to odločbo pa je dovoljen upravni spor.
Hmeljar Cokan: "Gre za zlorabo instituta začasnih ukrepov z namenom ovirati in onemogočiti hmeljarstvo"