Na koprskem okrožnem sodišču se bo 19. februarja opravil predobravnavni narok za poslovneža Sergeja Racmana, prvoobtoženega v tako imenovani zadevi Klub Marina, ko specializirano državno tožilstvo Racmanu in soobtoženim očita kaznivo dejanje zlorabe prostitucije. Racman, ki je bil več kot leto dni na begu, je bil lani avgusta prijet v Kanadi, novembra pa izročen Sloveniji. Koprsko okrožno sodišče, kjer so se že končali predobravnavni naroki za druge obtožene, ki krivde po obtožnici niso priznali, pa mora odločiti še o predlogu za izločitev dokazov, ki jih je oktobra lani na sodišče vložil mariborski odvetnik dr. Miha Šošić. Po mnenju odvetnika gre za nezakonite dokaze, pridobljene z ukrepom navideznega odkupa storitev spolnih uslug in drugimi prikritimi ukrepi policije.
Trojice Romunov ni več v obtožnici
Poročali smo, da je koprsko višje sodišče decembra lani potrdilo sklep okrožnega sodišča v Kopru, ki je na predlog obrambe nekaterih obtoženih iz sodnega spisa izločilo nezakonito pridobljene dokaze policije zoper tri romunske državljane, obtožene trgovine z ljudmi. Zgodba okoli kluba Marina v Ajševici pri Novi Gorici se je namreč začela tako, da so policisti sprva romunske državljane sumili trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije. Kasneje so razširili krog osumljenih. Ker pa je policija delovala nezakonito v primeru romunskih državljanov, ki so se sprva še skupaj s petnajstimi obtoženimi in pravno osebo znašli v zelo zajetni obtožnici, so nezakoniti dokazi morali iz sodnega spisa. Zato v spremenjeni obtožnici ni več imen romunskih državljanov Mariana-Adriana Serbana, Aurela Donosea in Raja Stoice, ki so bili skupaj s štajerskima podjetnikoma Jožetom Kojcem in Dejanom Šurbkom, ki naj bi bila z Racmanom lastniško prek družbe Cratos obvladovala klub Marina, v priporu od sredine januarja 2019 pa do začetka februarja lani. Priprta je bila tudi Vesna Ternovec. Odvetnik Miloš Zarič, ki zastopa Raja Stoico, pravi, da bo obramba vseh treh romunskih državljanov zahtevala odškodnino za nezakonit pripor klientov.
Tožilstvo bi vložilo obtožnico še za odvetnika
V povezavi z zadevo Klub Marina mariborskima odvetnikoma Filipu Primcu in Maji Praviček, ki sta svetovala dvema obtoženima v tej zadevi, grozi, da bo specializirano državno tožilstvo (SDT) še zoper njiju vložilo obtožnico zaradi zlorabe prostitucije. SDT je namreč zoper odvetnika novembra lani na koprsko okrožno sodišče vložilo predlog za izdajo soglasja za vložitev neposredne obtožnice. Kot nam je včeraj povedal odvetnik Primc, o predlogu tožilstva sodišče še ni odločilo.
Koprsko okrožno sodišče torej mora odločiti še o zahtevi za izločitev dokazov odvetnika Šošića, enega od zagovornikov obtoženega Šurbka. Odvetnik v zahtevi natančno pojasnjuje, zakaj je treba iz sodnega spisa izločiti še več dokazov. "V predmetni kazenski zadevi še nikoli do zdaj ni bil izpostavljen njen daleč najbolj sporni vidik in očiten madež pri postopanju tožilstva. Dejstvo je, da je tožilstvo vse od oktobra 2017 izdajalo odredbe, s katerimi je dovoljevalo in odrejalo 'navidezni' odkup storitve žrtve kaznivega dejanja. Tožilstvo je torej tajnim delavcem policije dovoljevalo odkup spolnih uslug od oseb, ki jih je obravnavalo kot žrtve kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, pri čemer so se ti odkupi financirali iz proračunskih sredstev. Gre naravnost za nezaslišano, protiustavno in nezakonito postopanje državnega organa, ki je brez primere v katerikoli primerljivi demokratični pravni ureditvi," je v zahtevi zapisal odvetnik Šošić. Dodaja še, da takšen ukrep pomeni zelo jasno in grobo kršitev pravice do osebnega dostojanstva in zasebnega življenja. "Omenjeni ukrep v zakonu o kazenskem postopku ni sicer natančno opredeljen, pri tem pa je popolnoma jasno, da ga ni možno odrejati in izvajati na način, da bi se z njim posegalo v človekove pravice in temeljne svoboščine, še posebno ne oseb, ki se jih obravnava kot potencialne žrtve trgovine z ljudmi," opozarja Šošić. Sprašuje se tudi o tem, kaj naj bi bilo pri odkupu spolnih storitev "navidezno", če ima tajni delavec policije v resnici spolni odnos.
V Nemčiji prepoved spolnih stikov z "objektom opazovanja"
Situacija je v tem primeru, pravi Šošić, namreč povsem drugačna, ko gre za navidezni odkup droge, kjer je nihče ne uživa in pri tem ne nastopi nobena posledica. "Vsakemu razumnemu človeku pa bi moralo biti jasno, da pri obravnavi suma izvršitve kaznivega dejanja izkoriščanja prostitucije država ne sme iz proračunskih sredstev plačevati spolnih storitev in s tem vzpodbujati prav tiste dejavnosti, s katero naj bi se oškodovale osebe, ki jih tožilstvo obravnava kot žrtve kaznivih dejanj," še meni Šošić.
Ob tem se odvetnik sklicuje tudi na pravno študijo znanstvenega oddelka nemškega parlamenta iz 2015, v kateri je poudarjena absolutna prepoved vzpostavljanja spolnih stikov med tajnim delavcem in policijskim objektom tajnega delovanja, ker to pomeni nedopusten poseg v splošne ustavno varovane osebnostne pravice. Odvetnik Šošić zahteva izločitev še nekaterih drugih dokazov zoper Šurbka, ki naj bi jih bila policija pridobila prav tako nezakonito. Gre za domnevno tajno nezakonito opazovanje in delovanje policije ter nezakonito prisluškovanje in snemanje telefonskih pogovorov obtoženih, saj naj bi policija v nekaterih primerih to počela brez ustreznih sodnih odredb za prikrite policijske ukrepe.
Tajni delavci s prostitutkami tudi zunaj kluba Marina
Iz sodnega spisa v zadevi Klub Marina je razvidno, da so tajni delavci policije od domnevnih žrtev trgovine z ljudmi od najmanj 6. decembra 2017 do 29. marca 2018 opravili navidezni odkup spolnih storitev. Z nekaterimi domnevnimi žrtvami kaznivih dejanj so se dobivali tudi zunaj kluba, imeli z njimi spolne odnose in z njimi vzpostavili čustveni odnos. In zaradi tega ne morejo predstavljati zanesljivega in verodostojnega vira informacij, meni odvetnik Miha Šošić. S takšnim ravnanjem je tožilstvo v celoti zastrupilo zakonitost celotnega tajnega delovanja, zato je treba izločiti vse dokaze, pridobljene na podlagi tajnega delovanja policije, dodaja Šošić. Opozoril je še, da je slovenska inkriminacija zlorabe prostitucije po besedilu popolnoma primerljiva z nemško in avstrijsko. "Kljub temu slovensko tožilstvo vztraja s popolnoma zgrešeno in neustavno razlago, po kateri naj bi bila kazniva vsaka ekonomska udeležba pri prostituciji. V Nemčiji in Avstriji je nesporno sprejeto stališče, da ne more biti tako. Na pravno nevzdržnost razlage, za katero se zavzema tožilstvo, bodo prej ali slej morala opozoriti tudi slovenska sodišča."