Prejšnji četrtek, 13. aprila, je slovenska regionalna pisarna Evropskega javnega tožilstva (EPPO) v Ljubljani na Okrožno sodišče v Celju poslalo obtožnico zoper dve osebi in dve podjetji zaradi goljufije na škodo EU. Obtožena naj bi z goljufivim pridobivanjem sredstev za financiranje projektov dolgoročne socialne aktivacije in programov vključevanja na trg dela oškodovala proračun EU in nacionalne proračune za skoraj 648.000 evrov.
Maja 2017 je podjetje glavnega osumljenca zaprosilo za sredstva Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Kot se je izkazalo, je obtoženi v prijavi lažno trdil, da podjetje, ki ga zastopata, izpolnjuje vse razpisne pogoje, na podlagi tega pa je bilo podjetje izbrano za razvoj in izvajanje dolgoročnih programov socialne aktivacije in vključevanja na trg dela.
Po ugotovitvah preiskave je glavni obtoženi nato med majem 2018 in decembrom 2019 v imenu podjetja ministrstvu vložil številne lažne zahtevke za plačilo. Poleg tega so lažno prijavljali potne stroške in stroške za plače zaposlenih, ki v podjetju sploh niso bili zaposleni ali pa so na projektu delali le delno.
Podjetje je tako nezakonito pridobilo denarna sredstva v skupni višini 647.719,31 evrov. Od tega je 80 odstotkov (518.175,45 evrov) financirala EU, 20 odstotkov (129.543,86 evrov) pa je prispeval državni proračun.
Drugoobtoženi naj bi bil prvoobtoženemu pomagal pri storitvi teh kaznivih dejanj tako, da je lažno navedel, da bo podjetje, ki ga zastopa prvoobtoženi, izvajalo projekt v partnerstvu s podjetjem, ki jo zastopa drugoobtoženi, saj je registrirano za izvajanje podobnih projektov. Zato naj bi drugoobtoženi pomagal pri izbiri podjetja za financiranje in protipravni pridobitvi sredstev.
Ker sta oba obtožena delovala v imenu podjetij, je tožilstvo obtožnico vložilo tudi zoper obe pravni osebi. Poleg tega so prvoobtoženega obtožili zaradi vpisovanja lažnih podatkov na računih in s tem storitve kaznivega dejanja ponarejanja poslovnih listin.
Urad EPPO v Ljubljani to preiskavo prevzel od specializiranega državnega tožilstva, ki je začelo z preiskavo primera. Policisti so v povezavi z opisanimi dejanji oktobra 2019 opravili hišne preiskave na več lokacijah po Sloveniji.
Obtožnica trenutno še ni pravnomočna, saj lahko obramba zoper njo še vloži ugovor na sodišče.