"Prejšnji petek, 21.5.2021, je policija na protestu v Ljubljani uporabila prekomerno in nesorazmerno silo zoper popolnoma mirne in nenasilne protestnike, pri tem prekoračila svoja pooblastila in hkrati kršila več zakonov in pravilnikov. Iz mnogih razpoložljivih videoposnetkov in fotografij je popolnoma jasno, da je policija tista, ki je v večernih urah preteklega petka sistematično sprožala konflikte in ustvarjala nevarno atmosfero za vse udeležence protesta," so danes sporočili iz Protestne ljudske skupščine.
Kot opisujejo, je že na začetku protesta policija z uporabo sile iz sredine množice na Trgu republike "odvlekla mladega palestinskega protestnika, ki je bral palestinsko poezijo in popolnoma mirno sodeloval na novinarski konferenci in protestu, ko so pripadniki palestinske skupnosti in slovenski protestniki vseh generacij (od otrok do starejših občanov) zgolj izražali svoje nasprotovanje nasilju nad civilisti v Palestini s petjem, slogani, transparenti, pisanimi baloni in plesom". Dobro uro kasneje so se razmere zaostrile, ko je "policija ponovno povzročila konflikt s tem, ko je želela odvzeti prostost protestnici, katere 'zločin' je bil lepljenje A4 lista na steber s selotejpom. Ta poteza je sprožila prerivanje med policijo in protestniki in stopnjevanje situacije, na katero je policija odgovarjala samo še z večjo agresijo, namesto da bi bili poskušali situacijo umiriti. V posledičnem kaosu so policisti zrušili na tla več nenasilnih protestnikov, starejši protestnik je bil poškodovan, dva protestnika, ki sta poskušala preprečiti nasilje, pa so z uporabo prekomerne sile zvlekli s trga in pridržali več ur".
Ena od aktivistk Tea Jarc je na novinarski konferenci pred ministrstvom za notranje zadeve, kamor so vložili pritožbe, dejala, da je policija pretekli petek na protestih izvajala represijo, s tem pa "kršila več členov različnih zakonov".
Povedali so, da obstaja utemeljen sum, da so nekateri policisti s svojimi ravnanji izpolnili zakonske znake kaznivih dejanj kršitve enakopravnosti, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi po kazenskem zakoniku. Kršili naj bi tudi več členov zakona o nalogah in pooblastilih policije.
Pritožbo na ministrstvo so oddali Tea Jarc, Sašo Pjevac in Dejan Koban. Kot pravijo, jih je policija v petek na protestih fizično napadla. Ob tej priložnosti so pozvali policijo k neagresivnem pristopu na protestu ta petek.
V Protestni ljudski skupščini sporočajo, da se je v preteklem letu zgodilo 57 petkovih protestnih manifestacij, ki so vse, brez izjeme, potekale mirno s strani protestnikov, brez nasilja in brez vsakega namernega poškodovanja lastnine, s poudarkom na vsebinski kritiki vlade in simboličnih umetniških akcijah. Protestnice in protestniki nikoli niso izzvali nasilja ali se ga posluževali. Tudi zadnji petek je bilo tako, so zapisali. Prejšnji petek je "policija sama izzvala izgrede in konfliktno situacijo, ki je povzročila, da je bila dvema osebama odvzeta prostost, po eno osebo pa je moralo priti reševalno vozilo".
Policija zavrača očitke o selektivni obravnavi protestnikov
Na policiji zagotavljajo, da policisti na protestih enako ravnajo proti vsem kršiteljem in ne ukrepajo, če kršitev ni. V izjavi za STA so poudarili, da je javno zborovanje in izražanje stališč ustavna pravica državljanov, ki je ne omejujejo ali ji nasprotujejo. So pa dolžni varovati javni red in mir ter ukrepati ob kršitvah.
Več nevladnih organizacij, med njimi Slovenska filantropija, Amnesty International Slovenije in Mirovni inštitut, je v sredini izjavi za javnost opozorilo, da je policija na petkovem protestu v Ljubljani in tudi že pred njim legitimirala in oglobila pretežno tujce, kar da pomeni nedopustno etnično profiliranje. K ukrepanju so pozvali varuha človekovih pravic, kjer že preverjajo sume morebitnega spornega ravnanja policije.
Na Policijski upravi (PU) Ljubljana so v odzivu za STA izpostavili, da je bil petkov protestni shod, tako kot večina tovrstnih shodov v zadnjem času, neprijavljen. Ker ni organizatorja shoda, ki bi bil dolžan zagotoviti ustrezno varnost vsem udeležencev, je tako za varovanje javnega reda in miru po zakonu dolžna poskrbeti policija. Po navedbah policije so na dosedanjih protestnih shodih posameznikom zasegli predmete, ki jih na javne shode ni dovoljeno prinašati, med drugim razne palice, pirotehnična sredstva, orodje in podobne nevarne predmete.
Zagotavljajo, da policisti enako ravnajo proti vsem kršiteljem
Kljub opozorilom, da vse to ni dovoljeno, je bila po pojasnili PU Ljubljana tudi na petkovem protestu v množici prižgana bakla in prinesene daljše palice, ki so jih zasegli. "Policija ne more in ne sme tolerirati takih kršitev, ne glede na to, kdo jih je storil. Prav navedbe, ki namigujejo, da bi morala policija tuje državljane drugače obravnavati, pomenijo etično profiliranje in opredeljevanje glede na rasno, versko, narodnostno ali kakšno drugo pripadnost, česar pa policija absolutno ne podpira. Zoper vse kršitelje bo vedno ukrepano na enak način," so poudarili na policiji.
Zagotavljajo, da policisti enako ravnajo proti vsem kršiteljem in ne ukrepajo, če ni kršitev. "V vseh svojih pozivih javnosti pred dosedanjimi zbiranji smo posebej izpostavili, da je javno zborovanje in izražanje stališč ustavna pravica državljanov, ki je ne omejujemo ali ji nasprotujemo. Pozivamo pa, da vsi udeleženci svoje pravice uveljavljajo mirno in strpno ter varno za vse. Izkušnje iz leta 2012 in nedavni novembrski protest je lahko primer, kako hitro lahko pri navidezno miroljubnih protestih pride do nasilnih dejanj, ki ogrožajo življenje in premoženje ljudi," so opozorili.
"Postopki so izpeljani korektno, tako kot to od policije zahtevajo zakon in pooblastila"
Poudarili so še, da so policisti dolžni ukrepati ob dogodkih z elementi prekrška ali kaznivega dejanja ter posredovati in vzpostaviti javni red in mir. "Postopki so izpeljani korektno, tako kot to od policije zahtevajo zakon in pooblastila, ki so jim zaupana. Postopki policije so konstantno pod nadzorom različnih inštitucij, ki so pristojne za nadzor nad delom policije in do sedaj niso ugotovile grobih kršitev, ki jih policiji očitajo protestniki," so še dodali na PU Ljubljana.
Kot pravijo, se zavedajo in tudi spoštujejo ustavno zagotovljene pravice svobodnega izražanja misli, govora in javnega nastopanja ter tudi pravico do mirnega zbiranja in do javnih zborovanj. A te pravice ne dovoljujejo kršitev javnega reda, kaznivih ravnanj ali ogrožanja varnosti ter zdravja ostalih udeležencev. (STA)
Po mnenju pravnikov iz družbe Čeferin in Pravne mreže za varstvo demokracije, ki jih zastopajo, gre za kršenje več zakonov in določil, in sicer na področjih neprimernega postopka policije, identifikacije policistk in policistov, prekoračitve pooblastil, prekomerne uporabe sile, zlorabe uradnega položaja in nespoštovanja človekovega dostojanstva.
"Zato bomo oškodovanci policijske represije zoper odgovorne oddali pritožbo zoper delo policistov in prijavo suma storitve kaznivih dejanj," so sporočili.
Kot so še sporočili, policijska represija ne bo ostala spregledana in zakrita. "Navodila, ki jih Janez Janša in Aleš Hojs podajata slovenski policiji, povzročajo konflikte, ne zagotavljajo neodvisnosti policije in spodbujajo nevarne situacije. Ta zaskrbljujoči pojav se mora prekiniti, policija mora delovati strokovno, humano in z absolutno prioriteto zagotavljanja varnosti udeležencev. Protestnice in protestniki imamo ustavno zagotovljeno pravico do protestiranja, ki jo izvršujemo mirno. To smo počeli pretekli petek in to bomo počeli tudi ta petek, na vseslovenski vstaji."
Policija pred petkovim protestom: Gibanje okoli parlamenta in vlade bo omejeno
V Ljubljani je v petek popoldne napovedan množičen protestni shod, ki se ga bodo poleg petkovih kolesarskih protestnikov udeležile tudi sindikalne centrale. Na ljubljanski policijski upravi opozarjajo, da so javni shodi v tem času dovoljeni ob pogojih, da je organizator shod prijavil oziroma ga naznanil policiji ali upravni enoti ter da se upoštevajo ukrepi za zajezitev novega koronavirusa.
"Ta shod ni prijavljen, kar pomeni, da bo policija v skladu z zakonom prevzela vzdrževanje reda na tem javnem shodu, udeležence, ki se nameravajo shoda udeležiti, pa pozivamo, da upoštevajo navodila policije. Hkrati jih obveščamo, da je na shod prepovedano prinašati nevarne predmete, kot so denimo palice, orožje, orodje in pirotehnika. Območje bo v času varovanja videonadzorovano, hkrati pa bo omejeno gibanje okoli državnega zbora in okoli vlade," je pojasnil inšpektor PU Ljubljana Boštjan Skrbinšek Javornik. Ob tem je dodal, naj udeleženci na shod ne vozijo otrok, v primeru incidentov pa naj se pravočasno umaknejo in omogočijo delovanje policije. "Policija se zaveda pomena pravice do javnega zbiranja, pričakujemo pa, da bodo vsi to mnenje izražali na dostojanstven in miren način," je dodal Skrbinšek Javornik.
Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata je pojasnila, da bodo inšpektorji na petkovih protestih sodelovali s policijo pri zagotavljanju spoštovanja predpisanih ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa. "Naprošamo vse udeležence, da ravnajo odgovorno in da predpisane ukrepe spoštujejo. Pozivamo k doslednemu ohranjanju meosebne razdalje in k nošenju zaščitnih mask povsod tam, kjer razdalje ni mogoče ohraniti," je poudarila Potza. (lm)