V slovenskih zaporih zaprte osebe že nekaj mesecev nimajo stikov z zunanjim svetom, kar pomeni, da ni obiskov, v zaporih pa se strogo upoštevajo navodila Nacionalnega inštituta za zdravje (NIJZ) in vodstva zapora za preprečitev širjenja epidemije covida-19. Kljub temu je virus našel pot v zapore, saj vanj dnevno prihajajo zaposleni, opravljajo se številna spremstva zaprtih oseb na sodišča, k zdravniku in po nujnih opravkih.
Po podatkih Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) je bilo v naših zaporih do petka s covidom-19 okuženih 80 zaprtih oseb in 27 zaposlenih. V vseh zaporih je trenutno zaprtih 1172 ljudi. Vse okužene zaprte osebe so nameščene v za to predvidenem prostoru za izolacijo okuženih, v karanteni so tudi zaprte osebe, ki so bile v stiku z okuženimi. "Trenutno k sreči pri nobeni od zaprtih oseb bolezen covid-19 ne poteka v težji obliki oziroma ne zahteva hospitalizacije. Enako velja za zaposlene. Doslej je bila zaradi koronavirusne bolezni za krajši čas hospitalizirana le ena zaprta oseba iz zavoda Dob," pojasnjujejo v URSIKS.
Sto zapornikov na prekinitvi zaporne kazni
Po interventnem zakonu je trenutno na prekinitvi prestajanja zaporne kazni 100 zaprtih oseb, pravijo v URSIKS. V zaporih namreč potrebujejo več prostora za morebitne namestitve oziroma izolacije, če bi prišlo do več okuženih s covidom-19. Ob vsaki okuženi osebi pa je treba izolirati oziroma namestiti v karanteno vse zaprte osebe, ki so bile v stiku s to osebo.
"Obroki v skladu z normativi"
Zaprte osebe zaradi omejitve stikov s svojci in prijatelji - stiki v času epidemije zaradi koronavirusa potekalo le prek telefonskih klicev in videoklicev - težko prenašajo življenje v zelo zaprtem režimu, še posebej zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusa. Na nas so se obrnili nekateri svojci zaposlenih v celjskem zaporu oziroma v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje. Povedali so nam, da naj bi bilo v zaporu več zaprtih oseb okuženih, še več naj bi jih bilo v karanteni, kar pa naj bi povzročilo slabšo socialno klimo med zaprtimi in zaposlenimi, še posebej pravosodnimi policisti in zaporniki. Zaporniki, oboleli s covidom-19, in tisti v izolaciji naj bi po pripovedovanju svojcev zaprtih v celjskem zaporu prejemali tudi manjše porcije hrane. Okuženi zaporniki pa za okužbe krivijo zaposlene, češ da so jih oni okužili, saj sami v glavnem nimajo stikov z zunanjim svetom. V URSIKS oziroma celjskem zaporu, kjer je trenutno zaprtih 92 zapornikov, po podatkih URSIKS pa je okuženih 18 zaprtih oseb in dva zaposlena, vse navedbe zanikajo. "Trudimo se, da so obroki za zaprte osebe vitaminsko bogati, vedno pa so pripravljeni v skladu s predpisanimi normativi. Dodatno so zaprtim osebam dnevno na voljo tudi čaji. Obroki se v zavodu zaradi epidemioloških razmer trenutno razdeljujejo po oddelkih in sobah, v embalaži in s priborom za enkratno uporabo. Zaprte osebe vedno lahko dobijo tudi dodatke k zaužitem obroku, na primer dodatne kose kruha," pojasnjujejo v URSIKS. Dodajajo pa, da se v zadnjem obdobju v zaporih, tudi v Zavodu za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje, kjer so se pojavile okužbe, "izvaja množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi z namenom čimprejšnje zajezitve okužb in prepoznave asimptomatsko okuženih".
Zapori niso nepredušno zaprti
Sicer pa so v URSIKS z različnimi ukrepi storili vse za zaščito zdravja zaprtih in zaposlenih ter za zmanjšanje dejavnikov tveganja za vnos okužbe v zavod. "Zaprte osebe in zaposlene ves čas od pojava covida-19 še posebej opozarjamo na preventivne ukrepe in priporočila NIJZ, s katerimi lahko vsak prispeva k ohranjanju zdravja. Sistem ni nepredušno zaprt, saj se še vedno izvajajo spremstva zaprtih oseb v pripornih zadevah, v zdravstvene institucije in drugi nujni izhodi. Iskanje krivca in kazanje s prstom na zaposlene je neproduktivno in v ničemer ne prispeva k reševanju razmer," dodajajo v URSIKS.