Z zaslišanjem sodnega izvedenca psihiatrične stroke Petra Preglja se je danes na ljubljanskem okrožnem sodišču zaključila pravda med Antonom Krkovičem, upokojenim brigadirjem Slovenske vojske, in Republiko Slovenijo. Krkovič terja od države zaradi obsodbe in prestajanja kazni v zadevi Patria 600 tisoč evrov. Država je sicer Krkoviču ponudila nekaj več kot 35 tisoč evrov odškodnine, kar pa je upokojeni brigadir zavrnil. Zaslišanje sodnega izvedenca Preglja je potekalo za zaprtimi vrati, saj je razlagal o Krkovičevem zdravstvenem stanju. Sodnik Aleksander Šmid je nato preostale predlagane dokaze zavrnil in pravdo zaključil. Obe strani, Krkovič in državno odvetništvo, ki zastopa državo, bosta sodbo prejeli po pošti.
Prvak SDS Janez Janša, Anton Krkovič in Ivan Crnkovič iz podjetja Rotis so bili pravnomočno obsojeni zaradi sprejetja obljube podkupnine pri državnem nakupu 135 oklepnikov finskega podjetja Patria. Janša je bil pravnomočno obsojen na dve leti zapora, Krkovič in Crnkovič pa vsak na leto in deset mesecev zapora, vsi so dobili še stranske denarne kazni. Ustavno sodišče je obsodilno sodbo razveljavilo in vrnilo v ponovno sojenje. Ustavni sodniki so bili tudi mnenja, da kazniva dejanja, ki so se očitala obtoženim, nimajo znakov očitanih kaznivih dejanj, to je sprejema obljube nagrade za posel s finsko Patrio, zato bi tožilstvo ob vnovičnem sojenju moralo spremeniti opis kaznivega dejanja. Vendar pa vnovičnega sojenja ni bilo, ker je zadeva prej zastarala.
Krkovič v tožbi zoper državo navaja, da je bil oškodovan zaradi neupravičenega in nezakonito vodenega kazenskega postopka in pravnomočne sodbe v zadevi Patria, zaradi nezakonitega prestajanja zaporne kazni, saj je bil v zaporu na Dobu 292 dni, zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja zaradi sojenja in zapora ter zaradi okrnjenja dobrega imena. Krkovič toži tudi zaradi izjave nekdanjega predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, ki naj bi bil med procesom Patria javno izjavil, da je treba Krkoviča uničiti. Pa tudi zaradi izjave višjega sodnika Milana Štruklja Krkovičevemu mehaniku Jožetu Razpotniku - temu naj bi bil sodnik dejal, da so sodniki, ki so sodili v zadevi Patria, dobili ukaz z vrha, da je treba obtožene v tej zadevi obsoditi. Izjave obeh sodnikov naj bi po mnenju Krkoviča dokazovale, da je bil proces Patria namerna zloraba kazenskega postopka v škodo Janše, Krkoviča in Crnkoviča. Oba sodnika sta Krkovičeve navedbe na sodišču zanikala.
Krkovič je v svoji izpovedi na sodišču med drugim dejal, da je v zadevi Patria šlo za zlorabo prava. "Zgodba okoli mene, predvsem pa Janeza Janše, se vleče že od leta 1994 - od zgodbe v zadevi Depala vas, ko je šlo za popolno zlorabo tedanjih organov za notranje zadeve. Tudi afera Patria se je v ozadju začela z enakimi akterji kot Depala vas. Prepričan sem tudi, da so obtožni predlog v zadevi Patria sestavili nekateri sodniki, ki so bili kasneje vpleteni v sojenje v tej zadevi, vendar o imenih ne bom govoril, ker nimam dokazov za svojo trditev," je dejal Krkovič.
Pravda, povezana s tožbo Janeza Janše zaradi zadeve Patria, v kateri od države terja 900 tisoč evrov, še ni razpisana. Janša je namreč prek svojega odvetnika Francija Matoza dosegel, da se je omenjena pravda z ljubljanskega sodišča, zaradi videza nepristranskosti, preselila na celjsko sodišče. Crnkovič pa se je z državo pogodil za 62 tisoč evrov odškodnine.