Lani 6 umorov, 5 ubojev. Največ krvi prelite znotraj družin. Preiskovalce zaposluje napad na mariborsko sodnico

Leta 2019 se je v Sloveniji zgodilo šest umorov in dva poskusa umora, pet ubojev in devet poskusov uboja, kar je zelo veliko, vendar precej manj kot v preteklih letih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sodnica Danijela Ružič je bila pred svojim domom brutalno pretepena 16. junija lani. Kriminalisti so poskus umora naprtili njenemu partnerju, a je tožilstvo terjalo že peto dopolnitev ovadbe.
Sašo Bizjak

Čeprav se je na področju najhujših krvnih deliktov, kot so umori in uboji, tudi v minulem letu potrdila teza, da je pri nas največ krvi prelite znotraj družin, so med storilci tudi taki, ki so lani morili zunaj svojega družinskega kroga in stregli celo po življenju ljudi, ki nosijo uniformo. Tako je bilo tudi 21. januarja. Zgodilo se je za rešetkami zapora na Dobu, kjer je razvpiti kaznjenec Samo Tadin, ki že ima na vesti življenje policista Igorja Mauserja in poskus umora še enega policista, Kristijana Čoža, dvignil roko nad pravosodnega policista Janeza Vidmarja. Tako kot že leta 2015 je obsojenec tudi ta napad izpeljal zahrbtno. Na uniformiranca se je spravil, šele ko je že zapuščal celico. V hrbet mu je zaril jedilni nož, najverjetneje iz maščevanja, ker so pravosodni policisti odkrili, da je v zaporniško celico pretihotapil računalnik z internetno povezavo.

(Pre)mila kazen za poskus umora policista

Novomeški kriminalisti so dva meseca po incidentu Tadina kazensko ovadili zaradi poskusa uboja. Po preučitvi ovadbe je tožilstvo v začetku maja na okrožno sodišče v Novem mestu vložilo zahtevo za preiskavo, je pojasnil šef novomeških tožilcev Srečko Hočevar, vendar sodišče vse doslej še ni odločilo, ali bo preiskavo uvedlo ali ne. Da primer ne spada med prednostne, je na neki način celo razumljivo glede na to, da Tadin že prestaja 30-letno zaporno kazen zaradi umora in poskusa umora policista, kar je storil poleti 2015, ko je policijsko patruljo čakal v zasedi in se namerno zaletel v policijski avtomobil.
Še bolj kot krvni delikt za rešetkami je v lanskem letu odmeval zločin Iračana Amarja Jasina Al Hamdanija, ki je julija lani na Goriškem s tapetniškim nožem ranil taksista in naklepal življenje vzeti tudi policistu. Tožilka je dejanji kvalificirala kot poskus uboja (taksista) in poskus umora (policista), poleg tega ga je obremenila še za poskus odvzema taksi vozila, na sodišču pa šokirala z izjemno nizkim predlogom, kaj je po njenem primerna kazen za tujca. Sodišču je predlagala, naj mu za poskus uboja (taksista) določi dve leti zapora, za poskus umora (policista) štiri leta zapora in za poskus odvzema vozila pol leta zapora, nakar naj mu izreče enotno kazen šest let zapora. Ker je to predlagala v fazi predobravnavnega naroka, potem ko je Iračan krivdo priznal, sodišče višje kazni kot šest let zapora Iračanu ni moglo izreči.

Preden je priznal, je Iračan pokazal, da ničesar ne obžaluje. Boksal je v mikrofon, nakazoval na pljuvanje, od sebe odrival tolmača in bil nespoštljiv do vseh v sodni dvorani, tudi do svoje zagovornice. 
Nataša Bucik Ozebek/Dnevnik

Zmeda v preiskavi

Preiskovalce je lani zelo zaposlovala družinska tragedija, ki se je zgodila 28. marca na območju mariborske policijske uprave, v kraju Spuhlja, kjer sta zakonca Marija P. In Ivan P. zgradila vrtnarijo. Na krvavi prizor je prva naletela njuna odrasla hči. Za mater je bilo prepozno, očetovo življenje je viselo na nitki. Odpeljali so ga v bolnišnico, kjer je tri dni kasneje umrl. Kriminalisti so bili od vsega začetka prepričani, da sta bila zakonca v prepir vpletena sama, a so potrebovali kar dva meseca, da so dognali, kdo od zakoncev je storilec in kdo žrtev. Njihova prva uradna izjava je bila, da je storilec moški, ki si je po tem, ko je večkrat zabodel ženo, hotel življenje vzeti tudi sam. Kaj je privedlo do tega, da so kriminalisti štiri dni kasneje kljub dokazom, s katerimi so razpolagali in ki so zgovorno kazali na to, da je mož dvignil roko nad ženo, pričeli trditi, da sta bila storilca oba, češ da je Marija P. poskušala umoriti Ivana P., on pa jo je ubil, preiskovalci niso nikoli razkrili. So pa bili primorani to trditev čez dva meseca preklicati. Izkazalo se je namreč, da je bilo tako, kot so sklepali na začetku. In sicer, da je Ivan P. vzel življenje ženi in si poškodbe, zaradi katerih je tri dni kasneje umrl, prizadejal sam.

Za umor v Spuhlji storilec ne bo odgovarjal, saj je tudi sebi prizadejal smrtne rane.
Večer

Neuradno: napadena sodnica naj bi se marca vrnila v službo

Še bolj kot družinska tragedija v Spuhlji preiskovalce zaposluje lanski napad na sodnico mariborskega gospodarskega oddelka Danijelo Ružič, ki se je zgodil 16. junija pred njenim domom v Pekrah pri Mariboru. Napadalec jo je pričakal v temi, jo okoli enih zjutraj grozovito pretepel s predmetom, ki ga policisti vse do danes niso našli, in jo hudo poškodoval. Kriminalisti primer preiskujejo kot poskus umora. Prepričani pa so, da za napadom stoji partner sodnice Andrej H., čeravno je Ružičeva kasneje v pismu javnosti zatrdila, da je sama kazensko ovadila neznanega storilca in da se partnerja ne boji. Teden po napadu so policisti Andreju H. odvzeli prostost, po poldrugem dnevu pa so ga morali izpustiti, saj tožilstvo na podlagi zbranih dokazov sodišču ni predlagalo odreditve pripora. Kasneje so policisti sodničinemu partnerju izrekli prepoved približevanja, a tudi s tem niso uspeli, saj je sodišče ukrep preklicalo, ker je presodilo, da policiji ni uspelo utemeljiti sumov, da je sodnico Ružičevo grozovito pretepel Andrej H. Pa vendar so ga kriminalisti deset dni po napadu kazensko ovadili zaradi poskusa umora in v ovadbo zapisali, da je svojo partnerico pričakal v temi, jo nato iz zasede napadel, pretepel z neznanim predmetom in jo hudo poškodoval. Motiv za napad policija vidi v tem, da se je 48-letna sodnica hotela raziti s svojim deset let starejšim partnerjem, ob razhodu pa je pričakovala delitev premoženja. Mariborsko tožilstvo je po prejetju ovadbe od kriminalistov terjalo dopolnitev ovadbe in to ne le enkrat. Kot so pojasnili na mariborski policijski upravi, so "po usmeritvah državnega tožilstva kazensko ovadbo dopolnili že petkrat, nazadnje 23. decembra lani". To so na mariborskem tožilstvu potrdili. Od napada na sodnico bo prihodnji teden minilo že skoraj sedem mesecev. Ali so policijske navedbe v že peti dopolnitvi kazenske ovadbe pokazale na kaj novega oziroma prepričale tožilstvo, da so dokazi proti Andreju H. zdaj zadostno utemeljeni ali sploh ne, se še ne ve. Iz tožilstva so sporočili, da je primer "v reševanju pri pristojni tožilki, ki bo glede na obsežnost zadeve sprejela odločitev predvidoma v roku 90 dni". Sodnica je medtem še zmeraj na bolniški, po neuradnih informacijah naj bi se v službo vrnila marca.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta