Razkrito je, od kod prihajajo paradižniki, ki jih znane trgovske verige prodajajo kot italijanske

M.R.
03.01.2025 10:01

Na testu je padlo kar 26 odstotkov proizvodov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na Kitajskem je proizvedena kar tretjina svetovne proizvodnje paradižnikov.
Profimedia

Čeprav na pločevinkah oziroma konzervah pogosto piše, da gre za italijanske ali pa se Italija ob opisu proizvoda vsaj omenja, velik del paradižnikov v resnici prihaja s Kitajske. Novinarji britanske medijske hiše BBC so v svoji raziskavi ugotovili, da paradižnike na Kitajskem vzgajajo in pobirajo v zelo težkih pogojih, pogosto tudi s prisilnim delom. 

Analiza je vključevala ponudbo konzerviranih paradižnikov v trgovinah po Veliki Britaniji, med njimi v Tescu, Lidlu, Asadi in podobnih. V raziskavo so zajeli skupno 64 proizvodov, pri 17 pa so ugotovili, da lahko z veliko gotovostjo trdijo, da vsebujejo kitajske paradižnike, čeprav se na embalaži hvalijo z italijanskim poreklom. 

Veriga Tesco tako prodaja proizvod, ki ga reklamirajo kot "italijanski paradižnikov pire", Asda prodaja dvojni koncentrat, na katerem piše "pire s paradižniki, vzgojenimi v Italiji", veriga Waitrose pa na enem proizvodu prav tako trdi, da gre za pire iz italijanskih paradižnikov. 

Rezultate so zanikali

Testiranja, ki so jih naredili pri BBC-ju, so nakazala, da gre za kitajske paradižnike, ki so bili najverjetneje vzgojeni v provinci Šindžjang, kjer pa so žrtve prisilnega dela po večini pripadniki muslimanske manjšine. ZN pogosto Kitajsko obtožuje, da manjšino izkorišča. Kitajska seveda to zanika in trdi, da gre za normalno delovno silo, ki dela v normalnih pogojih. Tudi trgovske verige so rezultate te preiskave zanikali. 

Proizvodnja paradižnikov v kitajski provinci Šindžjang
Profimedia

Kitajska proizvede kar tretjino svetovne proizvodnje paradižnikov, provinca Šindžjang pa ima za vzgojo te kulture idealne pogoje. Glede na trditve borcev za človekove pravice v Šindžjangu je v prisilno delo prisiljenih več kot milijon Ujgurov, pripadnikov muslimanske manjšine. Pri BBC-ju trdijo, da so govorili s 14 ljudmi, ki so potrdili, da so bili v zadnjih 16 letih priča prisilnemu delu pri vzgajanju paradižnikov. Zaporniki, ki naj bi pobirali paradižnike, naj bi imeli dnevno kvoto 650 kilogramov, v nasprotnem primeru naj bi jih kaznovali z elektrošoki.

Hkrati pri BBC-ju priznavajo, da je te trditve težko uradno potrditi, da pa sovpadajo s poročilom Združenih narodov iz leta 2022, v katerem opisujejo mučenja, kakršnim so izpostavljeni zaporniki. Hkrati britanski novinarji trdijo, da večina kitajskih paradižnikov potuje prek Kazahstana, Azerbajdžana in Gruzije v Evropo. Velik del teh paradižnikov naj bi končal v italijanski družbi Antonio Petti. Ta naj bi med letoma 2020 in 2023 prejela več kot 36 milijonov ton paradižnikove paste. Skupina Petti prodaja svoje proizvode, prav tako pa prodaja paradižnike drugim proizvajalcem, ki jih nato prodajajo kot svoje proizvode.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta