Na 179 straneh razložil, zakaj Milko Novič ni morilec

Damijana Žišt Damijana Žišt
11.07.2019 17:46

Skoraj tri mesece je sodnik Zvijezdan Radonjić potreboval za utemeljevanje razlogov za oprostilno sodbo Milku Noviču, sprva obsojenemu na 25 let zapora.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Oprostilna sodba za Milka Noviča še ni pravnomočna. Tožilka Blanka Žgajnar se bo zoper prvostopenjsko odločitev pritožila.
Jaka Gasar/dnevnik

Predsednik senata ljubljanskega okrožnega sodišča Zvijezdan Radonjić je napisal 179 strani dolgo obrazložitev sodbe v zadevi Milko Novič. Sodnik v oprostilni sodbi, ki je bila Noviču, doktorju kemijskih znanosti, izrečena 16. aprila letos, in še ni pravnomočna, natančno navaja, zakaj po mnenju sodnega senata Novič ni kriv umora nekdanjega direktorja Kemijskega inštituta v Ljubljani Janka Jamnika. "Ne samo, da ni dovolj dokazov, da je Milko Novič kriv, ampak je popolnoma dokazano, da Milko Novič ni storilec," je v izreku sodbe dejal sodnik Zvijezdan Radonjić. Po izreku sodbe je tožilka specializiranega državnega tožilstva Blanka Žgajnar, ki je za Noviča predlagala 25 letno zaporno kazen, napovedala pritožbo na višje sodišče. Na prvem sojenju je bil Novič spoznan za krivega in pravnomočno obsojen na 25 let zpora, kar je že prestajal v zaporu na Dobu. Oktobra lani pa sta njegova odvetnika Jože Hribernik in Žiga Podobnik uspela z zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovnem sodišču, ki je obsodilno sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno sojenje.

Od vseh jeznih imel najmanjši motiv

Iz obširno obrazložene sodbe Milku Noviču je mogoče razbrati, zakaj se je sodni senat, ki ga je vodil sodnik Zvijezdan Radonjić, soglasno odločil, da Noviča brez dvoma ni mogoče šteti za tistega, ki je streljal na Jamnika. Sodni senat meni, da je imel Novič v primerjavi z vsemi drugimi, ki so bili tako ali drugače jezni na Jamnika in so bili v času njegovega vodenja Kemijskega inštituta odpuščeni, najmanjši motiv vzeti življenje Jamniku. Nekateri, sicer tudi Novič, kateremu je izredno odpoved podpisal Jamnik že pet let pred umorom, so bili v sodnih postopkih s Kemijskim inštitutom zaradi sporov okoli prekinitve delovnega razmerja, kraje intelektualne lastnine in podobno. Sodnik v sodbi razloži, da bi velik motiv za Jamnikov umor lahko imel Michel Stephan, ki so mu na istem sodišču sodili za napeljevanje k uboju enega od vodilnih na Kemijskem inštitutu, Janeza Plavca. Še ne pravnomočno je obsojen na osem let zapora. Senat je menil, da obstaja nedvomna povezava med Jamnikom in Plavcem, saj sta bila oba za to, da se Stephana odpusti iz Kemijskega inštituta, ker so se tam dogajale številne nepravilnosti. Stephan, ki bi torej lahko imel motiv umoriti Jamnika, je bil tudi eden od osumljenih Jamnikovega umora, a se edini ni odzval povabilu policije na odvzem sledi, ki nastanejo po streljanju, piše sodnik Radonjić v Novičevi sodbi. Poleg tega je imel več pištol in dušilcev. V obeh primerih, napeljevanja k umoru Plavca in umor Jamnika, je bilo uporabljeno strelivo enake vrste, uporabljeno je bilo predelano orožje nizke prebojnosti in majhnega kalibra. Jamnik je bil umorjen direktno v glavo od zadaj, tak način likvidacije naj bi bil Stehan Aliju R. naročil tudi za Plavca.

Ne dvomi v alibi obtoženega

Sodišče meni, da ima Novič nesporni alibi za čas streljanja na Jamnika, piše sodnik Radonjić v sodbi. Novič v času, ki ga je imel na voljo, ni mogel priti na kraj umora, kar je razvidno iz rekonstrukcije, opravljene v začetku marca, ko je sodišče na terenu merilo čas, ki bi ga bil Novič potreboval od doma do kraja umora. Merjenje je po besedah sodnika pokazalo, da bi za to potreboval od 11 do 14 minut, v realnem času, to je pred novoletnimi prazniki, ko je gneča večja, pa od 15 do 18 minut. Vrhovno sodišče pa je v razveljavljeni obsodilni sodbi zapisalo, da je imel Novič alibi do 19.33, na Jamnika pa so streljali ob 19.38. Torej bi moral Novič, če bi bil on storilec, priti od doma do kraja zločina v šestih minutah. Prav tako iz posnetkov nadzornih kamer ni mogoče sklepati, ali je storilec, ki je streljal na Jamnika, kolesar, voznik avtomobila, motorja ali pešec ter da Noviča pregled prometa njegovega mobilnega telefona po baznih postajah ne povezuje s krajem dejanja.

Sodnik Radonjić v sodbi tudi natančno pojasni, kako so sporni GRS delci, ki nastanejo po streljanju, pristali na jakni, s katero je nekaj dni po Jamnikovi smrti šel Novič na policijo, ker so ga poklicali. Sodni senat je bil mnenja, da so ti delci na njegovi jakni ostali od takrat, ko je pred meseci streljal na strelišču, na roke in lase pa si jih je pred policijo, kamor je prišel na test za GRS delce, ki nastanejo po streljanju, prenesel iz žepov jakne, kjer je večkrat nosil prazne tulce. Iz zaslišanja nemških sodnih izvedencev balistov je bilo tudi razvidno, da so sledovi streliva oziroma GRS delci na Novičevih rokah drugačni, kot so bili tisti v tulcu, najdenem na kraju zločina.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta