Pet let zapora je kazen, ki jo je danes mariborska sodnica Andreja Lukeš izrekla 30-letnemu Vojku Tadini, do lani zapisnikarju na celjskem okrožnem sodišču. Tadina je julija lani s celjskim tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde, tako da je mariborska tožilka Ivana Slana, ko je na mariborskem sodišču, ki je prevzelo razsojanje v zadevi, sodnici Lukeševi predlagala, da sledi sporazumu. Pet kaznivih dejanj izdaje tajnih podatkov je tožilstvo očitalo Tadini, ki je bil od leta 2018 zaposlen na preiskovalnem oddelku za kazensko pravo. Potem ko je sredi aprila policija zaradi uhajanja podatkov s sodišča h kriminalcem aretirala Tadino, je ta iz krivdnih razlogov izgubil službo, danes pa je moral še kazensko odgovarjati.
"V tistim času sem imel težko obdobje, težave sem napačno reševal, družba me je tudi zavedla in sem tonil globlje in globlje. Moral bi to rešiti drugače. Vse bi spremenil, a zdaj je že prepozno. Česa podobnega ne bom več storil. Tudi čas v priporu mi je pomagal, da sem pričel drugače razmišljati. Želim si ustvariti družino z bivšo partnerko in skrbeti za najina mladoletna otroka. Zdaj sem zaposlen za nedoločen čas, plačujem preživnino," je sodišču razlagal Tadina in dodal, da dejanje iskreno obžaluje.
Tadina je podatke, ki so bili označeni kot tajni, sporočal članom hudodelske združbe v zameno za denar. Ta denar je nato porabil, da je poravnal dolgove, povezane s preprodajo droge. Tudi sam naj bi bil odvisnik od drog. Več kot dve leti naj bi bil tako prodajal podatke, večinoma je šlo za informacije o datumih hišnih preiskav. Tadina je po aretaciji v priporu preživel pet mesecev.
Kompromitiral devet zadev
Tožilka Slana je, ko je sodišču predlagala, naj Tadino spozna za krivega, poudarila, da gre za izjemno zavržno početje, saj je obtoženi tako kompromitiral kar devet zadev, v katerih so se izvajali prikriti preiskovalni ukrepi, poleg tega je nepooblaščenim osebam izročil veliko količino tajnih podatkov, kar je celjsko tožilstvo upoštevalo pri sklenitvi sporazuma o priznanju krivde. Kot olajševalna okoliščina sta bila upoštevana njegova doslejšnja nekaznovanost in dejstvo, da je krivdo priznal ter tako pomagal k hitrejšemu zaključku tega kazenskega postopka.
Odvetnik Aleksander Cmok, zagovornik obtoženega Tadine, je sodišču predlagal, da naj, potem ko izreče sodbo, obdolženega napoti na prestajanje kazni na odprti oddelek v Rogozi. "Menim, da bi takšno prestajanje kazni za obdolženega imelo pozitivne učinke. Hitreje se bo lahko vklopil v normalno življenje," je dejal Cmok.
Sodnica Lukeševa je sledila sporazumu in Tadino obsodila na omenjeno kazen, ugodila je tudi predlogu obrambe, da kazen sme prestajati na odprtem oddelku.
Od droge do uslužbenca sodišča
Sredi aprila lani so celjski kriminalisti opravili 16 hišnih preiskav. Prostost so odvzeli dvanajstim osumljenim, med katerimi je bilo tudi nekaj specialnih povratnikov. Preiskavo združbe, ki naj bi bila trgovala z mamili, so kriminalisti začeli sredi leta 2020 in pri svojem delu uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe. Med preiskavo pa so kriminalisti zaznali, da so posamezni člani te združbe razpolagali z dokumenti okrožnega sodišča, ki so se nanašali na prikrite preiskovalne ukrepe, povezane z omenjenimi preiskavami. Po navedbah policistov v dneh po aretacijah je zapisnikar celjskega sodišča neupravičeno razkril večje število kriminalističnih preiskav, katerih uspešnost je bila zaradi razkritja najmanj sto zaupnih dokumentov sodišča okrnjena.
Petnajst ljudi so kazensko ovadili za 49 različnih kaznivih dejanj. V šestih primerih je šlo za izdajo tajnih podatkov, v enem primeru za dajanje daril, štirikrat za nedovoljeno prehajanje državne meje, v 38 primerih je šlo za neupravičeno proizvodnjo in promet z mamili. Med šesterico, zoper katero je bil odrejen pripor, je bil tudi uslužbenec sodišča.
Priznal še eden, dva očitke zavračata
Od peterice obtoženih so se danes o svoji krivdi izrekli še štirje. Danijel Šenveter, obtožen dveh kaznivih dejanj pomoči pri izdaji tajnih podatkov, je dejal, da krivo prizna. "Nimam kaj skrivati, priznam in obžalujem. Nisem vedel, da gre za tajne podatke, bil sem zaveden," je dejal sodnici Lukeševi. Tožilka Slana je predlagala za vsako dejanje leto dni zapora in enotno kazen leto ter deset mesecev zapora. Lukeševa je narok za izrek kazenske sankcije razpisala za sredino aprila, saj naj bi ji do tedaj Šenveter predložil zdravstveno dokumentacijo, ki naj bi pomembno vplivala na višino kazni.
Gregor Tanšek, ki mu tožilstvo očita pomoč pri izdaji tajnih podatkov in izdajo tajnih podatkov, je dejal, da krivde ne prizna. Ivana Slana je sicer zanj predlagala kazen leto dni zapora za prvo dejanje in pet mesecev za drugo, skupaj pa enotno kazen leta in treh mesecev zapora. "Če bo priznal, soglašam, da kazen odsluži z delom v splošno korist, če bo to predlagal," je Lukeševi še dejala Slana. A Tanšek dejanj ni priznal, zato se bo o obtožbi razsojalo na sojenju. Krivdo je zanikal tudi Miran Despot, za katerega je tožilka predlagala leto dni zapora in stransko kazen 50 dnevnih zneskov, če prizna očitke o dajanju podkupnine. Tako bo skupaj s Tanškom sedel na zatožno klop.
Peti obtoženi, Matic Mlakar, se je za danes opravičil in bo predobravnavni narok zanj izveden 6. aprila.