Sodba za poskus uboja: Oškodovancu niso verjeli, da je padel sam

Mojca Marot, Dnevnik
30.04.2024 10:04

Devetnajstletni Celjan Pascal Gričnik se je s tožilstvom pogodil za tri leta in osem mesecev zapora zaradi poskusa uboja vrstnika in prav takšno kazen mu je izrekel tudi sodnik David Špernjak.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pascal Gričnik bo do pravnomočnosti sodbe moral počakati v priporu.
Mojca Marot, Dnevnik

"Teža, način storitve kaznivega dejanja in okoliščine izkazujejo nevarnost, da bi izvrševanje kaznivih dejanj lahko nadaljevali, zato je nujno podaljšanje pripora. Ne nazadnje ste s svojim nasilnim, skrajno zavržnim dejanjem oškodovancu povzročili veliko strahu in bolečin," je tožilka Renata Inkret, potem ko je sodniku Davidu Špernjaku podrobno obrazložila predlog za podaljšanje pripora, dejala 19-letnemu Celjanu Pascalu Gričniku. Špernjak je včeraj razpisal narok za izrek kazenske sankcije, za katero se je obtoženi Gričnik že pred tem dogovoril s tožilstvom.

Za poskus uboja, ki ga je zagrešil 14. oktobra lani pred celjskim dijaškim domom, kjer je z nožem poškodoval vrstnika, se je pogodil za tri leta in osem mesecev zaporne kazni. Pri čemer je tožilstvo upoštevalo tudi vse olajševalne okoliščine, kot je njegova mladost in odraščanje brez mame, ki mu je umrla, ko je bil še otrok. Ni pa moglo mimo dejstva, da je obtoženi dejanje storil z direktnim naklepom. Oškodovanec je šele tik pred današnjim narokom na sodišče priglasil tudi premoženjskopravdni zahtevek v višini 12.000 evrov, ki ga zagovornica obtoženega Barica Zidar v celoti zavrnila, češ da je znesek pretiran. Oškodovani ga je utemeljil s strahom ter fizičnimi in duševnimi bolečinami, ki jih je prestal.

Napad prijavil po enajstih dneh

Spomnimo, da smo  že razkrili, da se je obtoženi Gričnik 14. oktobra lani sprl s svojim enako starim vrstnikom pred celjskim dijaškim domom in ga v prepiru poškodoval z nožem. Oškodovanec naj bi utrpel zgolj lažje telesne poškodbe, zaradi katerih pa je še istega dne poiskal pomoč tudi v celjski bolnišnici. Tam je zdravniškemu osebju zatrdil, da se je poškodoval sam, ker je padel. V bolnišnici mu očitno niso verjeli in so, kot veleva protokol, o poškodbi obvestili celjsko policijo. Klobčič pa se je začel odvijati šele, ko je oškodovani mladenič enajst dni po dogodku skupaj s starši le prišel na celjsko policijo in tam povedal, da je bil žrtev kaznivega dejanja. Podrobno je tudi opisal dogodek.

Policisti so pri Gričniku dva dni pozneje opravili hišno preiskavo in v njej zasegli določene predmete, pomembne za dokazovanje, preiskovalni sodnik pa ga je po zaslišanju poslal v pripor, v katerem je že vse od 28. oktobra. Obtožnica, ki jo je zoper obtoženega spisalo tožilstvo, je zdržala vse preizkuse, zadeva pa se je v začetku aprila že znašla na celjskem sodišču. Ker je obtoženi krivdo po obtožnici priznal in se pogodil za kazen, sodnik Špernjak ni imel težkega dela. V celoti je sledil predlogu tožilstva, tako kar zadeva višino kazni kot tudi temu, da obtoženemu podaljša pripor do pravnomočnosti sodbe. Sodišče je upoštevalo tudi storilčevo materialno stanje. Ker ni zaposlen in nima drugih dohodkov, ga je oprostilo plačila sodnih stroškov, moral pa bo plačati stroške oškodovančevega pooblaščenca. Oškodovanca je sodišče s premoženjskopravdnim zahtevkom, kot je običajno, napotilo na pravdo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta