Sojenje o korupciji v zdravstvu: Ferjanc se izjave, da naj bi bil Vlaović podkupovanje priznal, ne spomni več

Damijana Žišt STA
16.06.2020 18:40

Na nadaljevanju sojenja zdravnikom in komercialistu v podjetju Emporio Medical zaradi korupcije v zdravstvu sodišče zaslišuje priče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Miodrag Vlaović je edini od zdravnikov na zatožni klopi, ki se brani z molkom.
Robert BALEN

Jutri se na ljubljanskem okrožnem sodišču nadaljuje sojenje zaradi korupcije v zdravstvu, povezane z nabavo medicinske opreme. Na minulih glavnih obravnavah se je nadaljevalo zaslišanje prič.
V obtožnici specializiranega tožilstva, ki jo zastopa tožilec Iztok Krumpak, se je znašlo, kot smo že poročali, več zdravnikov, sin enega od njih in prokurist podjetja Emporio Medical, ki je po navedbah tožilstva dajalo obtoženim zdravnikom podkupnino v denarju, zlatih palicah, plačilu novoletnih zabav ali strokovnih revij, v zameno za to, da so zdravniki od podjetja kupovali medicinsko opremo. Na zatožni klopi sedijo zdravniki Samo Karel Fokter, nekdanji vodja ortopedije v celjski bolnišnici in upokojeni nekdanji predstojnik travmatologije v celjski bolnišnici Miodrag Vlaović, predstojnik ortopedske klinike UKC Ljubljana Vane Antolič, Rok Vengust, vodja oddelka za kirurgijo hrbtenice na ljubljanski ortopedski kliniki, ortoped iz Valdoltre Robert Janez Cirman in Darko Žafran, nekdanji komercialist v podjetju Emporio Medical. Vsi razen Vlaovića, ki se brani z molkom, so zanikali krivdo po obtožnici.

Priča s slabim spominom

​Na zadnji obravnavi je sodnica Dejana Fekonja od Gorane Furlanič, odgovorne za obvladovanje bolnišničnih okužb, v preteklosti pa tudi glavne sestre v Valdoltri, skušala izvedeti, kako potekajo javni razpisi v bolnišnici, kako se odpirajo in ocenjujejo prijave, pa tudi, kako poteka imenovanje članov razpisnih komisij. A je Furlaničeva, ki je bila po lastnih besedah članica več razpisnih komisij, na velik del sodničinih vprašanj odgovorila z "ne vem" ali "se ne spomnim", tudi v zvezi z razpisi, pri katerih je bila članica komisije. Po besedah Furlaničeve so bili v vsaki razpisni komisiji predstavniki stroke, torej vodja bolnišnične lekarne ali zdravniki, ter predstavniki nabavne službe; razpisna komisija po njenih navedbah nikoli ni zasedala v popolni sestavi, da bi glasovali o ponudbah. Ni se mogla spomniti, kdo so bili člani razpisnih komisij.
Nekdanja vodja nabavnega sektorja v Valdoltri Elizabeta Mazalin je bila v času svojega vodenja članica večine razpisnih komisij, je izpovedala. Glede razpisa za nabavo vsadkov za hrbtenice, kjer je bil član razpisne komisije tudi ortoped Janez Robert Cirman, ki je med obdolženimi, je pojasnila, da je bila njegova posebnost ta, da je šel "lepo skozi" in ni bilo ne pritožb ne vprašanj ponudnikov, kar je bila redkost. Povedala je tudi, da po sprejetju zakona o javnih naročilih kirurgi niso radi sodelovali v razpisnih komisijah, ker so morali za vsako komisijo znova oddati potrdilo o premoženjskem stanju.
​Ortoped Cirman, ki mu očitajo, da je zaradi plačil podjetja Emporio Medical preferiral njihove materiale pred materiali konkurence, pa je med drugim pojasnil, da je imel z materiali konkurence, ki so bili še na voljo v bolnišnici, slabe izkušnje.

Popravka niso zahtevali

"Do prihoda kriminalistov v bolnišnico nisem nikoli slišal, da naj bi predstojnika oddelkov travmatologije in ortopedije Vlaović in Fokter prejela nedovoljeno nagrado od dobaviteljev medicinske opreme. Ko pa so prišli kriminalisti in mi pokazali dokumente, iz katerih je bilo razvidno, da naj bi bil Vlaović prejemal neke zneske, sva s strokovnim direktorjem sedla skupaj z Vlaovićem. Bil je čisto v šoku. Strinjali smo se, da ne more biti več predstojnik svojega oddelka glede na hude očitke, ki so jih zoper njega povedali kriminalisti, dokler se zadeve ne razčistijo," je na predzadnji obravnavi pričal nekdanji direktor celjske bolnišnice Marjan Ferjanc. Na čelu splošne bolnišnice Celje je bil od 2007 do 2017, ko so ga zamenjali, od tedaj je svetovalec direktorice bolnišnice.
Ferjanc je sicer po izbruhu afere novinarjem Pop TV dejal, da naj bi bil Vlaović priznal podkupovanje. Med pričanjem na sodišču pa se ni spomnil, da bi Vlaović kadarkoli kaj priznal. "Vlaovič nikoli ni rekel, da je prejel podkupnino. Rekel je le, da mu je žal, da se vse to dogaja," je pričal Ferjanc. Na vprašanje tožilca Krumpaka, ali sta on ali Vlaović kdaj od Pop TV zahtevala popravek zaradi omenjenega prispevka, pa je dejal, da ne. Z zatožne klopi se je oglasil tudi Vlaović in dodal, da niti na policiji niti na sodišču nikoli ni podal nobene izjave v zvezi z omenjenim kazenskim postopkom.
Glede naročanja materiala v bolnišnici je priča povedala, da je sam kot direktor podpisoval pogodbe z izbranimi dobavitelji, izbire pa ni preverjal, ker je zaupal strokovni komisiji. "Merili za izbiro na javnem razpisu sta bili običajno cena in kakovost, izjema je bilo uvajanje novih metod, kjer ni bilo mogoče uporabiti standardnih materialov, ki so jih uporabljali pred tem. Imeli smo tudi primere, ko računov za material nismo plačali, in to v primerih, ko zadeva ni šla po postopku in račun ni bil potrjen. Dobavitelji so ugotovili, tudi predstojniki, da nima smisla iti mimo postopka, zato so naslednjič material dobavili po pravilih bolnišnice," je dejala priča.

O grožnjah direktorice Emporia Medical

Na sodničino vprašanje, ali pozna podjetje Emporio Medical ter nekdanjo lastnico in direktorico podjetja Urško Jurkovič, je Ferjanc odgovoril pritrdilno. "Približno tik pred izbruhom afere s podkupovanjem je Jurkovičeva enkrat prišla k meni. In sicer, ker nismo več nabavljali pri njih medicinske opreme, saj je podjetje imelo težave z dobavo in smo zato iskali nove dobavitelje. Bila je precej razburjena in je hotela, da posredujem, da bi spet nabavljali material pri Emporiu Medical. Grozila je, da če tega ne bom storil, bo koga prijavila policiji, ni pa povedala, koga. Povedal sem ji, da ne morem in da ni praksa, da bi jaz določal, pri kom se bo nabavljalo, da pa lahko prijavi policiji kogar hoče, saj ne vem, o čem govori," je pričal Fekonja in nadaljeval, da so se bolj proti koncu poslovanja s podjetjem Emporio Medical v bolnišnici znašli v zadregi, saj so v podjetju želeli, da jim plačila nakazujejo na bančni račun v tujino. "Preverjali smo pri bankah, ali to sploh smemo. Kot direktorja me je bilo strah, da se bo zahteva po plačilu ponovila, če bomo denar nakazali na kak drug račun in bo šlo podjetje v stečaj. Vendar je bilo vse v redu," je še pojasnil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta