Za molk, torej, da se ne bo zagovarjala, se je odločila peterica, ki še sedi na zatožni klopi zaradi nasilništva. Po predobravnavnih narokih, ki so bili lani jeseni, v katerih se je zaradi priznanja število obtoženih zmanjšalo za dva, se je na mariborskem okrajnem sodišču namreč začelo sojenje skupini, ki naj bi bila vpletena v pretep 7. januarja lani, tik ob mariborski tržnici. Pretep se je končal s smrtjo 25-letnega Maria Krnjića.
Obramba peterice bi rada združitev postopkov
Najprej prepir, nato pretep
Tistega jutra, bilo je okoli 5.30, sta se skupini moških iz mariborskega in celjskega konca stepli zaradi povsem banalnega spora.
Najprej se je zapletlo zato, ker se je skupina s Celjskega z avtomobilom ustavila na Koroški cesti, Mariborčani pa niso mogli naprej. Voznik v mariborskem avtu je nato skupaj z znancem, ki je takrat stal na pločniku, nagovarjal dekleti iz celjske družbe, naj gresta z njimi. Ženski sta povabilo zavrnili, zato naj bi bil mariborski voznik izustil kletvico, ki jo je slišal eden od Celjanov in Mariborčane pozval k lepšemu vedenju. Celjani so menda tudi brcali v mariborski avtomobil, peterica - Grenko, Žilarević, Mlakar, Radović in Mirjanić - je izstopila in verbalni spor je prerasel v množičen pretep, ki so se mu pridružili še Polše, Hrgić in Krnjić, ki so stali v bližini.
Tožilka Mateja Artenjak obdolženim očita, da so 7. januarja lani okoli 5.30 pretepali Oriano J., Vlada B., Slavišo V., Luko Z. P. in Svena N. ter jih spravljali v podrejen položaj. Dva od napadenih sta bila lažje poškodovana. Kar peterica naj bi se bila spravila na žensko, eden naj bi jo bil s pestjo udaril v obraz. Vlada B. naj bi bil nekdo najprej udaril, nato so ga podrli na tla in ga brcali. Tožilka je prepričana, da so bili napadeni v podrejenem položaju, saj je bilo napadalcev več in so bili tudi močnejši, med napadenimi pa je bila celo ženska.
Kar je sodnica na predobravnavnih narokih sprejela priznanje dveh obtoženih, je na sodišče z obrambe romala zahteva za njeno izločitev, a je bila zavrnjena. Je pa obramba znova opozorila, da bi morala biti postopka zoper Mariborčane in zoper Celjana, ki naj bi bil zakrivil Krnjićevo smrt, gre za Vlada B., združena. Sodnica Krajnčeva je pojasnila, da je dobila v roke obtožni akt takšen, kot je, in mora razsoditi, tožilka Artenjakova pa je na kratko pojasnila le, da zadeva, kjer je v postopku Celjan, še ni tako daleč, da bi lahko nastala združitev.
Čakajoč na izvedeniško mnenje
Marca lani je mariborsko okrožno državno tožilstvo zoper Vlada B. vložilo zahtevo za preiskavo zaradi kaznivega dejanja posebno hude telesne poškodbe, ki se je končala s smrtjo. Okrožno sodišče v Mariboru je obdolženega zaslišalo decembra lani in tako tik pred koncem preteklega leta izdalo sklep o uvedbi preiskave. A je zagovornica Vlada B. vložila pritožbo, o kateri je odločal senat Okrožnega sodišča v Mariboru. Ta je sklep razveljavil. Ker zoper ta sklep pritožba ni mogoča, je preiskovalna sodnica podala nesoglasje k vloženi zahtevi za preiskavo.
Po proučitvi zadeve je tožilstvo v skladu z navodili sodnega senata umaknilo vloženo zahtevo za preiskavo in na Okrožno sodišče v Mariboru aprila letos vložilo predlog za opravo določenega preiskovalnega dejanja, postavitev izvedenca medicinske stroke. Okrožno sodišče v Mariboru je tako 17. aprila letos zavrglo zahtevo za preiskavo in z odredbo postavilo izvedenca medicinske stroke.
"Po prejetju izvedeniškega mnenja bo pristojna tožilka ponovno proučila zadevo in sprejela odločitev o tem, ali bo zahteva za preiskavo ponovno vložena," so nam pojasnili na mariborskem okrožnem državnem tožilstvu.
Policiji in tožilstvu očita pomanjkljivo opravljeno delo
"Gre za edini primer slovenskega kazenskega sodstva, da je tožilstvo prevzelo vlogo obrambe obtoženega Vlada B., ki se mu očita eno najhujših kaznivih dejanj," je bil oster zagovornik Sergeja Mirjanića Ingmar Bloudek. "Ne morem se znebiti občutka, da sta tako policija kot tožilstvo zaradi pritiska javnosti, ki je bil sicer upravičen, svoje delo opravila pomanjkljivo in v kazenski postopek spravila, kot se v policijskem žargonu reče, najbolj prikladne osumljence. Nekateri so namreč bili res že obravnavani za kazniva dejanja z elementi nasilja. To je bilo za policijo in tožilstvo dovolj, zato resnici nikoli ne bomo prišli do dna, ampak bo pometena pod preprogo. V kazenski postopek so postavili ljudi, za katere so bili prepričani, da javnost ne bo imela sočutja do njih," je zatrjeval Bloudek.
Ker so se obtoženi odločili za molk, je sodnica prebrala to, kar so povedali v zagovoru ob privodu, saj so bili obtoženi po aretaciji nekaj časa v priporu. Edini, ki je govoril o pretepu, je bil Mlakar, trdil je, da je bil med pretepači Mirjanić. Sam da je hotel umiriti strasti, saj se, odkar je bil kaznovan zaradi pretepa, nasilju izogiba. Mirjanić je na tako prebrano izpoved dejal, da ne drži.
Sojenje se nadaljuje konec avgusta.