Nekdanji prvi mož Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Uroš Rotnik, ki je bil pred natanko letom dni na celjskem sodišču obsojen na pogojno kazen desetih mesecev s preizkusno dobo dveh let zaradi tatvine dokumenta na finančni upravi 2013, ko je prijavljal premoženje in s tatvino posledično preprečil dokazovanje, je dočakal pravnomočno sodbo za omenjeno zadevo. Višji sodniki so zavrnili pritožbi tožilca specializiranega tožilstva Mateja Oštirja in Rotnikovega zagovornika Mitje Jeleniča Novaka ter potrdili prvostopenjsko sodbo in Rotnika pravnomočno obsodili na pogojno kazen desetih mesecev s preizkusno dobo dveh let. Pravnomočnost sodbe so nam uradno potrdili tudi na celjskem okrožnem sodišču. "Katera sodba? Kraja zadnje strani? Nič še nisem dobil," pa je za Večer dejal Uroš Rotnik. "Imam čisto vest. Nikoli nisem nič vzel."
Vsebina zapisnikov je jasna
To je prvi sodni proces, ki naj bi posredno pokazal, ali se je nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik pri gradnji bloka 6 okoristil. Višji sodniki so se strinjali s sodnikom Markom Brišnikom, ki je tudi sam razsodil, da je Rotnik nedvomno davčnemu uradu najprej prijavil, da ima 3,3 milijona evrov premoženja, kasneje pa je ta originalni dokument prijave premoženja ukradel in začel trditi, da je prijavil zgolj 300 tisoč evrov premoženja.
"Vsebina zapisnikov je jasna (gre za zapisnike z zaslišanj in zapisnike sestankov na davčnem uradu, op. p.). Vedno se je govorilo o 3,3 milijona evrih. Tako natančni, kot ste bili zdaj v postopku, bi na to 'nedoslednost' lahko že takrat opozorili," je v izreku sodbe pred letom dni med drugim pojasnil Brišnik in obtoženega med drugim spomnil na lastne besede, ki jih je izrekel v enem od zaslišanj. Dejal je namreč, da je davčni prijavil celotno družinsko premoženje, zato je bilo večje, kot pa je bil znesek v višini 980 tisoč evrov, ki ga je dva meseca prej prijavil komisiji za preprečevanje korupcije. Spet v drugem zaslišanju pa je dejal, da znesek 3,3 milijona evrov ni točen, temveč da gre za dva milijona tolarjev. Dodatno je sodnika prepričalo še mnenje grafologa, ki je opazil sledi, da bi lahko bila na fotokopiji dokumenta, na katerem je bil zapisan znesek 300 tisoč evrov, prva trojka izbrisana. "Na to sicer kaže že laični pogled na ta dokument. Zame je tako več kot prepričljivo, da ste dokument odtujili vi," je tedaj sklenil Brišnik, ki je tudi presodil, da pri Rotnikovem ravnanju ni šlo za veliko predrzno tatvino, kot je menil tožilec, temveč da je protipravno odvzel listino, ki pripada državnemu organu ali je pri njem. S tem je po mnenju sodišča tudi otežil dokazovanje.
Rotnik ima odprti še dve zadevi
Še dva kazenska postopka sta na celjskem sodišču odprta zoper Uroša Rotnika, nekdanjega prvega moža TEŠ. Marca letos se je zoper njega nepravnomočno končal še en postopek. V tem postopku pa Rotnik na zatožni klopi ni sedel sam, družbo sta mu delala hrvaški poslovnež Alexander Hrkač in nekdanja Rotnikova odvetnica Varja Holec. Rotnika v tem postopku obtožnica bremeni preprečevanja dokazovanja v davčnem postopku in krive ovadbe. Nepravnomočno je bil obsojen na denarno kazen v višini 20 tisoč evrov zaradi krive ovadbe, očitka glede preprečitve dokazovanja v kazenskem postopku pa je bil oproščen. Zadeva je na višjem sodišču in čaka na javno pritožbeno sejo. Izvenobravnavni senat celjskega sodišča pa bo začel v kratkem odločitev o ugovorih zoper obtožnico v zadevi TEŠ (zloraba položaja in pranje denarja), v katerem je dvanajst obdolženih fizičnih oseb in dve pravni osebi.