Lanska vzpostavitev uprave avtocestne policije, ki se je napovedovala že dalj časa, je bila očitno preuranjena in nedomišljena, saj je še poglobila kadrovski primanjkljaj prometne policije. Da bi prebrodili turistično sezono in z njo povečan promet, bodo koprski, mariborski in celjski avtocestni policisti od avgusta združeni z lokalnimi postajami prometne policije. Nadzor prometa na avtocestah se s tem ne ukinja, saj bodo avtoceste pokrivali lokalni prometniki, kot so to počeli pred ustanovitvijo avtocestne policije.
Kadri problem že od začetka
Po dobrem letu od ustanovitve avtocestne policijske uprave, katere vodenje je tedanji generalni direktor policije Anton Olaj zaupal svojemu predhodniku Andreju Juriču, so postopoma zaživele ljubljanska, mariborska, celjska in koprska specializirana enota, delovanje novomeške pa je bilo predvideno do konca letošnjega leta. Toda že od začetka delovanja uprave avtocestne policije, ki se je za začetek ukvarjala z nadzorom prometa na avtocestnem križu, sčasoma pa naj bi začela tudi s preiskavami kaznivih dejanj na avtocesti, je bilo jasno, da se utegne policija soočiti s kadrovskimi težavami. Olaj je tedaj zavračal očitke, da nova policijska uprava le povečuje število vodstvenih položajev in podpornega osebja, njegov namestnik Tomaž Pečjak pa je napovedal, da bodo predvidenih končnih 300 delovnih mest sprva polnili z internimi razpisi, luknje na postajah prometne policije in lokalnih policijskih postaj, ki so se napovedovale, pa bi krpali z novimi policisti iz policijske akademije.
Po naših informacijah je bil odziv na internih razpisih velik. Za marsikaterega kandidata je selitev k avtocestni policiji pomenila tudi karierni in plačni skok, saj so se večinoma z nivoja (prometnih) policijskih postaj preselili na policijsko upravo, kar je za večino avtomatično pomenilo (en) višji plačni razred. Premestitve policistov pa so hkrati v praksi pripeljale do stanja, ko niti avtocestna policija niti prometne policije niso ustrezno kadrovsko popolnjene. Po neuradnih informacijah zato ponekod same niti ne zmorejo ustreznega pokritja terena 24 ur na dan.
Premeščeni avtocestni policisti bodo prejemali višjo plačo kot lokalni policisti
Varnost na slovenskih avtocestah
Vodstvo policije ocenjuje, da varnost na avtocestah in hitrih cestah ni optimalna. Če je lani v prvih šestih mesecih na avtocestah umrlo pet ljudi, jih je letos že 13. Že lani je število smrtnih nesreč sicer poskočilo v drugi polovici leta, tako da je v celem letu 2021 na avtocestah ugasnilo 17 življenj, kar je pomenilo največ v zadnjih petih letih. "Pogrešamo pa tudi delo avtocestne policije na področju obravnave kriminalitete, kar je bil glavni razlog za ustanovitev uprave avtocestne policije," so do dela uprave avtocestne policije kritični v aktualnem vodstvu policije. Kakšne organizacijske in kadrovske spremembe v prihodnosti čakajo upravo avtocestne policije, je nehvaležno napovedovati, je pa že iz trenutnih pojasnil aktualnega vodstva policije mogoče razbrati, da so te praktično neizbežne.
Delovna skupina o usodi avtocestne policije
Na generalni policijski upravi so nam v sredo pojasnili, da so bile postaje prometne policije že pred ustanovitvijo avtocestne policije v povprečju zgolj 60-odstotno zasedene. "V preteklosti smo kadrovski primanjkljaj na prometnih policijskih postajah reševali tudi s pomočjo policistov območnih policijskih postaj, ker pa je tudi pomanjkanje policistov v teh enotah, tak način popolnjevanja zdaj ni mogoč," pravijo v vodstvu policije in dodajajo, da se je z ustanovitvijo avtocestne policije kadrovski primanjkljaj postaj prometne policije samo še povečal. "Kaže se, da je bila odločitev, da se ustanovi avtocestna policija iz obstoječih kadrov, ki jih je že tako premalo, brez zagotovitve novih policistov, nekoliko preuranjena, saj imamo zdaj na eni strani enote avtocestne policije, ki imajo deset do 14 policistov (razen ljubljanska enota), na drugi pa okrnjene prometne policije, oboji pa ne moremo zagotoviti ustreznega nadzora. Zato skušamo to stanje popraviti."
Število ukrepov, nesreč, kaznivih dejanj
V lanskem letu, ko je delovala samo ena enota avtocestne policije, so operativci iz te enote izvedli 12.916 ukrepov, od tega 2861 opozoril, in obravnavali 444 nesreč. V prvem polletju letošnjega leta so enote avtocestne policije izvedle 14.031 ukrepov, od tega 2855 opozoril, in obravnavale 421 nesreč.
V lanskem letu so policisti iz specializirane enote avtocestne policije obravnavali skupaj le osem kaznivih dejanj: dve s področja prepovedanih drog, eno tatvino, eno zatajitev, eno goljufijo in dve kaznivi dejanji prikrivanja. V prvi polovici letošnjega leta pa so policisti iz enot avtocestne policije obravnavali štiri kazniva dejanja: eno tatvino, dve goljufiji in eno prikrivanje.
Lani so policisti iz enote avtocestne policije zasegli 89 motornih vozil, v prvi polovici letošnjega leta pa 91. (lev)
Premestitev policistov iz mariborske, celjske in koprske enote avtocestne policije (skupaj 36 policistov) na lokalne postaje prometne policije je začasna, kljub temu pa utegne vodstvo policije še poseči v organiziranost uprave avtocestne policije. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav bo namreč ustanovil delovno skupino, "ki bo preučila možne organizacijske rešitve za zagotovitev učinkovitega nadzora cestnega prometa na avtocestah in hitrih cestah ter hkrati tudi njihovo ustrezno sistemsko in organizacijsko umestitev v sistem policije," pravijo na generalni policijski upravi.
Do premeščanja avtocestnih policistov je bil na omrežju Twitter že kritičen nekdanji notranji minister Aleš Hojs, revolt pa se obeta tudi na upravi avtocestne policije. Hkrati utegne do nesoglasij priti tudi, ker bodo premeščeni avtocestni policisti prejemali višje plačilo kot lokalni policisti, čeprav bodo opravljali povsem enako delo.