Na Okrožnem sodišču v Novi Gorici se je nadaljevala glavna obravnava v zadevi smejalni plin. Pred sodnico Andrejko Luznik so pričali odgovorni za dobavo in montažo medicinske opreme. V pričanjih je bilo slišati, da so priklop medicinskih plinov opravili zaposleni Medicopa, ti naj bi naredili tudi končni preizkus.
Prva je pričala Tanja Frantar Zabret, ki je v času gradnje urgentnega centra ob šempetrski bolnišnici v družbi Medicoengineeringa skrbela za nabavo določene opreme. Povedala, je, da so montažo stropnih stativov zaupali enemu od obtoženih Damjanu Grilu, sami pa so bili podizvajalec Kolektor Kolinga za dobavo medicinske opreme. Ni pa znala povedati, kdo je nadziral priklope medicinskih plinov iz bakrenih cevi na stativ in ali je po zaključenem delu izdal poročilo o nadzoru.
Tega se je nekoliko bolje spomnila Petra Zabret, ki je v sodelovanju z gradbinci pripravila projekte za montažo stativov. Povedala je, da je vse priklope in preizkuse naredil Medicop, kar ji je bilo tudi ustno sporočeno po telefonu. Nejasno pa je odgovorila na vprašanje, ali je o preizkusih priklopov videla kakšna pisna poročila.
V nadaljevanju je pričal še monter medicinskih naprav v družbi Medicoengineeringa; vendar tega dela v šempetrski urgenci ni opravljal on, pač pa obtoženi Gril. Povedal je, da ob montaži vedno na koncu opravijo tudi testiranja. Pričal je še komercialist, ki je tedaj delal v družbi Sanolabor in je dobavil nekaj medicinske opreme za šempetrsko urgenco. Kot zadnji pa je pričal zaposleni iz Projekta, ki je pripravljal projekt za strojno instalacijo.
Preiskavo je marca 2016 sprožila nepričakovana smrt 52-letnega moškega, katerega poškodbe niso bile tako hude, da bi bile usodne. Ugotovili so, da so ga v reanimacijski sobi priklopili na cev, iz katere naj bi mu dovajali kisik, a je zaradi napake na instalaciji ob gradnji urgentnega centra iz cevi izhajal dušikov oksidul oziroma smejalni plin.
Okrožno državno tožilstvo je v zvezi s tragičnimi dogodki na šempetrski urgenci na novogoriško okrožno sodišče vložilo zahtevo za preiskavo zoper devet osumljenih. Preiskava je bila zaključena novembra 2020, februarja 2021 pa je novogoriško tožilstvo na sodišče vložilo obtožnico zoper šesterico.
Pred sodnico Andrejko Luznik ostajajo trije obtoženi. Marjan Orel in Vinko Jazbec sta bila v času gradnje urgentnega centra šempetrske bolnišnice odgovorna za nadzor obrtniških del in strojne instalacije, Damjan Gril pa je montiral stojala z medicinskimi plini.
Krivdo pa sta na predobravnavnem naroku v začetku letošnjega januarja že priznala Boris Hočevar in Vili Batič, ki sta nadzorovala gradbena dela. Tožilstvo je za obtožena predlagalo dve leti in pol zapora, sodišče jima je zaradi povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti prisodilo po 22 mesecev zapora. Kazen bosta odslužila z delom v splošno korist, vsak po 1330 ur družbenokoristnega dela.
Igor Zabret, ki je bil leta 2015 odgovoren za vodenje gradbenih del v urgentnem bloku, se je s tožilstvom v marcu dogovoril za priznanje krivde in je bil prav tako izločen iz glavne obravnave. Obtožen je bil kaznivega dejanja povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti kot oseba, odgovorna za vodenje gradbenih del. Na podlagi sporazuma o priznanju krivde ga je sodišče obsodilo na dve leti zapora, kazen bo lahko v obdobju dveh let odslužil s 1460 urami dela v splošno korist. Opraviti je moral tudi več donacij v skupni vrednosti 113.200 evrov.
Glavna obravnava se bo nadaljevala 14. junija.