Zaselek Škofija na območju Šmarja pri Jelšah je v četrtek zvečer pretresel zločin, kot ga ne pomni nihče. 66-letni Branko Krklec, ki je zadnji dve leti z ženo bival v hiši na naslovu Škofija 16, je malo pred 18. uro s streloma iz pištole ustrelil 27-letnega moškega in 42-letno žensko. Medtem ko je 27-letnik zaradi hudih ran umrl na dvorišču pred hišo, je ženska umrla kasneje v bolnišnici. 27-letnik in 42-letnica sta prišla na dom na Škofiji službeno, bila sta namreč pomočnika sodnega izvršitelja. Zaradi dolgov sta nameravala 66-letniku zaseči avtomobil. Trojica se je sprla, nato pa so odjeknili streli.
Kot smo izvedeli neuradno, naj bi bili žrtvi sin in sestra sodnega izvršitelja Milana Klementa iz Slovenskih goric, ki sta bila hkrati tudi izvršiteljeva pomočnika. Osumljenca so policisti, ki jih je o tragičnem dogodku obvestila osumljenčeva žena, prijeli na kraju dogodka, ga pridržali in ga bodo konec tedna s kazensko ovadbo zaradi dvojnega umora pripeljali k preiskovalnemu sodniku celjskega sodišča.
Dikaučič: Napad na pravosodni sistem
"Novica o napadu na pomočnika izvršitelja, ki se je zgodil ob opravljanju izvršilnih dejanj v sodnem (izvršilnem) postopku in se je končal s smrtjo dveh oseb, me je globoko pretresla," se je odzval minister za pravosodje Marjan Dikaučič. "To sprevrženo dejanje predstavlja napad na pravosodni sistem, saj pomočnik izvršitelja pomaga izvršitelju pri opravljanju neposrednih dejanj izvršbe, na podlagi javnega pooblastila, v konkretnih postopkih pa na podlagi pooblastila, ki izhaja iz sklepov sodišč. To popolnoma iracionalno dejanje storilca ostro obsojam in ponavljam, da moramo kot družba imeti do takšnih nasilnih dejanj, ne glede na vzrok, ničelno toleranco. Kot družba moramo storiti pomemben korak v smeri večjega spoštovanja temeljih pravic posameznika, seveda pa je pomembno tudi hitro in učinkovito ukrepanje pristojnih. Ob tem tragičnem dogodku družini žrtev izrekam iskreno sožalje," še dodaja minister.
Domačini nad dejanjem osumljenca šokirani
Zaselek Škofija je včeraj dopoldne sameval. Tudi sicer tam ne živi veliko ljudi, večina jih ima tam vikend hiške. Tik ob cesti na vrhu hriba je bilo že na daleč videti policijski trak, ki je preprečeval prihod do rumene družinske hiše, kjer se je večer pred tem dogajala drama. Ena od redkih domačink, ki smo jo uspeli srečati, je bila nad dogodkom zgrožena. "Nič nismo slišali, šele kasneje smo izvedeli, kaj se je zgodilo. Sicer pa ne morem verjeti, da je kaj takega naredil. Nismo se sicer veliko družili, z ženo sta se držala bolj sama zase. Tukaj sta živela šele nekaj let, prej je tukaj živela njegova hčerka. Nikoli ni bilo nobenih problemov. V preteklosti je slikopleskar živel v Rogaški Slatini. Na Škofijo pa se je preselil, kot smo izvedeli, ker so mu že tam pred leti zaradi dolgov zasegli hišo," je pripovedovala pretresena domačinka. Druga domačinka pa nam je povedala, da je ob prihodu domov v četrtek zvečer pred hišo osumljenca videla policijo. To je nato povedala svoji družini, ki pa prav tako ni nič vedela in slišala, da bi se karkoli dogajalo pri njihovih bližnjih sosedih.
"Država ni nič naredila za našo varnost"
"Dogodek, ki se je zgodil, je treba v javnosti najstrožje obsoditi. Gre za neposreden napad na sodstvo in izvršitelje, ki so le neposredni izvrševalci sodnih odločb, na katere sami nimajo nobenega vpliva," pravi Franko Slavec, predsednik Zbornice izvršiteljev Slovenije. In dodaja: "Dejanje terja najhujšo obliko kazni, saj je poseglo v pravno varnost države, ki prisilno izvršuje svoje odločbe po izvršiteljih. Kot družba do takih dejanj ne smemo imeti tolerance. Groženj, tudi z uporabo fizične sile, smo izvršitelji neprestano deležni, država pa v zadnjih dvajsetih letih ni naredila popolnoma ničesar, da bi nam zagotovila večjo varnost. Sami nimamo niti dostopa do evidenc družinskih članov, kazenskih prestopnikov ali posestnikov orožja. Izvršitelju in družini obeh pokojnih pomočnikov izrekamo najbolj iskreno sožalje."
Kaj pravijo na celjski policiji
Celjski policisti in kriminalisti so bili skupaj z dežurno državno tožilko in preiskovalno sodnico dolgo v noč na kraju zločina, kjer so zbirali prve dokaze o tragediji. Njihove prve ugotovitve iz kriminalistične preiskave je nato na novinarski konferenci predstavil Milan Vogrinec, vodja oddelka splošne kriminalitete v sektorju celjske kriminalistične policije. "Osumljencu je dvojica prišla zaseč vozilo na podlagi sklepa okrajnega sodišča Šmarje pri Jelšah. S tem pa se osumljenec ni strinjal. Med njimi je prišlo do prerivanja. Nato je osumljenec šel v stanovanjsko hišo, se po krajšem času vrnil, znova pristopil do izvršiteljev in najprej z enim strelom ustrelil 27-letnika, takoj za tem pa še 42-letnico. 27-letnik je zaradi poškodb umrl na kraju dogodka, 42-letnica je bila izredno hudo poškodovana, nekaj ur kasneje je umrla v celjski bolnišnici. Osumljenca smo prijeli na kraju dejanja, zoper njega smo odredili pridržanje. S kazensko ovadbo bo priveden k preiskovalnemu sodniku. Orožje, ki ga je po dejanju odvrgel, smo našli in zasegli. Njegov izvor še ugotavljamo," je povedal prvi celjski kriminalist in ob tem še dodal, da so v preteklosti osumljenca že obravnavali zaradi premoženjskih zadev.
Dodati velja, da so celjski kriminalisti v letošnjem letu poleg tokratnega dvojnega umora obravnavali še dva poskusa umora in tri poskuse ubojev.
"Pozivamo vse, da se ob še takem nezadovoljstvu s sodnimi odločbami vzdržijo vsakršnega nasilja"
"Novica, da sta ob opravljanju svojega dela – izvrševanja sklepa sodišča, umorjena pomočnica in pomočnik sodnega izvršitelja, nas je globoko pretresla. Gre za katastrofo, kakršni še nismo bili priča," so sporočili iz Slovenskega sodniškega društva.
"Ob tem tragičnem in nepopravljivem dogodku ponovno pozivamo vse, da se ob še takem nezadovoljstvu s sodnimi odločbami vzdržijo vsakršnega nasilja, verbalnega in fizičnega. Vsakršno izražanje nespoštovanja do sodnih odločb, še posebej javno omalovaževanje in dikreditacija, so napačen signal in podpihujejo prepričanje, da se sodnim odločbam lahko upira tudi drugače, ne pa izključno s pravnimi sredstvi. Pozivamo, da je ta nezaslišan zločin točka streznitve za vse. Svojcem obeh žrtev izrekamo globoko sožalje."
Tudi Klementu v preteklosti stregli po življenju
Milan Klement je bil za sodnega izvršitelja imenovan oktobra 2016. V preteklosti pa je bil že sam deležen tega, da so mu stregli po življenju. V Bresternici pri Mariboru je opazil, da so odprta vrata njegovega avtomobila. K sreči jih ni odprl, poklical je policiste, ti pa so v avtomobilu našli nastavljeno eksplozivno napravo - šlo je za gasilni aparat, predelan v eksplozivno napravo, ki naj bi počila, ko bi se odprla vrata osebnega avtomobila. Več kot petnajst let kasneje je zadeva le dobila pravnomočni sodni epilog - za poskus umora sta bila obsojena Andrej Šiško, danes znan kot vodja vardistov in predsednik Gibanja Zedinjena Slovenija, in Matjaž Jerič. Slednji je bil obsojen na leto in pol zapora, Šiško na leto in deset mesecev zapora. Pomoči pri poskusu uboja je bil tedaj obtožen tudi prvak SNS Zmago Jelinčič, ki pa je bil nato očitkov oproščen. Jedro spora, zaradi katerega je dvojica ponoči nastavila eksplozivno telo, je bilo razpečevanje ponarejenih tolarjev.