Že od nedelje iščejo vir požara, a ga še kar niso našli: "To je nova izkušnja, učimo se z gasilci vred"

11.10.2021 18:46
Po nedeljskem samovžigu komunalnih in gradbenih odpadkov na odlagališču Koceroda so gasilci prekopali že več kot tisoč kubičnih metrov odpadnega materiala.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gasilci danes niso bili optimistični. "Konca za zdaj še ne vidimo," je bilo slišati na terenu. Foto: Urška POLANC
Urška Polanc

Enaindvajset gasilcev PGD Prevalje in Črna je bilo danes ob našem obisku prizorišča nedeljskega požara na Holmcu še vedno na delu. "Prekopavamo požarišče, tli v notranjosti, kakih pet, šest metrov globoko. Prekopali smo okoli tisoč kubičnih metrov odpadnega materiala, ocenjujem pa, da ga je še vseeno vsaj enkrat toliko, intervencija bo trajala še ves dan in verjetno tudi jutri," nam je danes povedal vodja intervencije in poveljnik Prostovoljnega gasilskega društva Prevalje Aljaž Pori. Da so po dolgotrajnem gašenju utrujeni, izčrpani, zato potrebujejo dodatno pomoč, je dejal in napovedal aktivacijo sosednjih gasilskih društev. V noči z nedelje na ponedeljek so jim na pomoč priskočili tudi poklicni gasilci. Popoldan so bili gasilci še pesimistični: "Zdaj moramo iti naprej sistematično, ljudje se morajo malo spočiti. Konca za zdaj še ne vidimo." Pri odvozu materiala so jim pomagali trije delovni stroji in dva kamiona.

Urška Polanc

Ni šlo za odprti ogenj

"Imamo samovžig na levem delu deponije, tiste, ki je odprta. V zaprtih delih ne. Nismo še dokončno odkrili žarišča, zdaj odkopavamo, saj moramo izkopati del, kjer se neti material. Ne gre za odprt ogenj, ampak tlenje od spodaj, ki ga moramo rešiti. Do zdaj še nismo imeli podobnega primera, le enkrat odprti ogenj, ko je nekaj eksplodiralo, a tisto je bilo čisto površinsko, tu pa je globinsko, ko moramo odkopati do žarišča. Ne gori sicer tako kot pri običajnih požarih, ampak je izkopavanje in prestavljanje materiala vseeno izredno zahtevno," je povedal direktor Koceroda Ivan Plevnik, ki ocenjuje, da materialne škode ni, bodo pa veliki stroški sanacije.

Urška Polanc

V iskanju žarišča

Dnevno prestavijo nekaj sto kubičnih metrov komunalnih odpadkov. "V nedeljo smo še malo tipali, nismo vsega na veliko odpirali, saj smo mislili, da gre za požar - da ga bomo našli in zaključili, potem pa se je pokazalo, da bolj ko kopljemo v globino, bolj je noter. Mislili smo tudi že, da bi zaprli in z nekim materialom pokrili, kar je pa tudi diskutabilno, saj ne vemo, od kod prihaja zrak, moramo priti do tega žarišča. Sumimo, da je nekje ob strani nastala prepustnost, ki vleče noter zrak, saj brez njega ne bi moglo goreti," je na prizorišču razložil Plevnik. "To je neka izkušnja, vsi se učimo z gasilci vred, take izkušnje še nismo imeli, po navadi požar zaliješ in je konec. Mislim, da je prišlo do stika z zrakom, lahko, da je kak material tudi prepojen s kakšno tekočino, pa je prišlo do reakcije. Tega nikdar ne veš pri teh materialnih, počasi to začne žareti in tleti. Kolikor je kisika, toliko tli."

V nedeljo zvečer so se v podjetju organizirali in pridobili več potrebnih strojev, nato pa začeli razkopavanje, ob enih zjutraj so prekinili, nato pa danes akcijo nadaljevali. "Moramo izkopati, da pridemo do vira, lahko, da bo to še trajalo kak dan. Če zdaj ne bomo sanirali, bi kasneje lahko imeli težave," je dejal Plevnik.

Onesnaženja, vpliva na okolje ni, ocenjuje direktor: "Okoljsko gledano, ne spuščamo kaj v zrak, le paro, tudi smrdi ne zelo, saj se ne kadi in smodi na veliko, a vseeno moramo iz preventivnega razloga priti do konca." Gasilci so kljub temu okoliškim prebivalcem svetovali, naj imajo okna zaprta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.