Pred skoraj natančno mesecem dni je vodenje slovenskega Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) prevzela Petra Grah Lazar. Na to mesto jo je kot vršilko dolžnosti 12. oktobra imenoval vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Andrej Jurič. A vprašanje je, ali Grah Lazarjeva urad vodi upravičeno. Po mnenju sodišča bi ga moral kot direktor voditi Darko Muženič.
Muženič je bil kot direktor NPU imenovan junija lani, ko je policijo vodila še Tatjana Bobnar. V začetku maja letos pa ga je takratni vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Anton Travner razrešil. A Muženič se s tem ni strinjal in je zoper razrešitev vložil tožbo na upravno sodišče. Vrh policije se je namreč pri razrešitvi skliceval na zakon o javnih uslužbencih, ki določa, da lahko visokega uradnika nova vlada razreši v enem letu od prevzema funkcije ali od imenovanja. Pri tem pa ni treba navesti nobenih razlogov za to. Upravno sodišče je tožbi Muženiča ugodilo z utemeljitvijo, da omenjeno določilo ne velja za direktorja NPU. Odločbo o razrešitvi je sodišče odpravilo. Zadevo je vrnilo v roke prvega policista v državi, da naj ponovno odloča o Muženičevi usodi, a na podlagi katerega drugega zakona. Za kaj takega pa bi moral Jurič najti razloge za razrešitev. Muženič sicer pričakuje, da se bo vrnil na čelo NPU. "Od policije oziroma notranjega ministrstva nismo prejeli nobenega dokumenta v zvezi z vrnitvijo Darka Muženiča nazaj na delovno mesto direktorja NPU, ki je bil nezakonito razrešen, kot je bilo odločeno na upravnem sodišču," nam je dejal Uroš Leben, Muženičev odvetnik.
Višje delovno sodišče: Muženič ni bil razrešen
Za nameček pa je bil konec oktobra letos objavljen tudi razpis za direktorja NPU, rok za prijavo se je iztekel 4. novembra. Trije kandidati so se prijavili na razpis, eden naj ne bi izpolnjeval pogojev.
Ali je med prijavljenimi tudi Petra Grah Lazar, nam ni uspelo izvedeti, Dnevnik pa je poročal, da se je prijavil Boštjan Lindav, v času šefovanja Bobnarjeve direktor kriminalistične policije, ki je bil v času aktualne vlade prav tako zamenjan. A vmes je posegel Muženič. Na delovno sodišče je vložil predlog za začasno odredbo, s katero je poskušal doseči, da bi sodišče do nadaljnjega ustavilo ponovljeni razpis za direktorja NPU. Delovno sodišče je njegov predlog zavrnilo, a se je Muženič preko svojega pooblaščenca Lebna na tako odločitev pritožil. In višje delovno sodišče je, nam je potrdil Leben, odločitev prvostopenjskega razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Prvostopenjsko sodišče je namreč po mnenju višjih sodnikov izhajalo iz napačne predpostavke, da z razveljavitvijo sklepa o razrešitvi postopek razrešitve še ni končan, ampak je stvar ponovnega postopka. Po mnenju višjih sodnikov pa se potem, ko je upravo sodišče odpravilo sklep o razrešitvi, "zadeva vrne v stanje pred njeno izdajo". Muženič po mnenju višjega sodišča tako ni razrešen, ampak je še vedno direktor NPU. In pri ponovnem odločanju o Muženičevem predlogu, da se policiji prepove objava natečaja in izbira kandidata za direktorja NPU, mora prvostopenjsko sodišče izhajati iz predpostavke, ki jo je nakazalo višje sodišče.
Ali bodo Muženiča glede na odločitev sodišča poklicali nazaj na mesto direktorja NPU, smo povprašali na Generalno policijsko upravo (GPU). "Preučujemo različne možnosti za realizacijo sodbe in v tej zvezi odločitev še ni bila sprejeta," odgovarjajo z vrha policije.
Kaj je z razpisom za direktorja NPU glede na to, da sodišče še odloča o Muženičevem predlogu za začasno odredbo? "Postopek javnega natečaja za zasedbo delovnega mesta direktorja NPU vodi posebna natečajna komisija, ki jo je za ta natečaj imenoval uradniški svet. Natečaj poteka ponovno od 27. julija naprej, ko se je vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije odločil, da izmed predlaganih kandidatov ne izbere nobenega," pojasnjujejo na GPU.
Dodatnih pet plačnih razredov
Tednik Mladina je pred dnevi poročal, da je vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije šefinji NPU dodal pet plačnih razredov k plači, ki bi ji kot vodji NPU pripadla. Na GPU so to informacijo potrdili. Na vprašanje, kakšen je razlog za to, pa odgovarjajo, da zakon o sistemu plač v javnem sektorju določa, da če obstajajo utemeljeni razlogi, se lahko javnega uslužbenca ob zaposlitvi, na podlagi soglasja, premestitvi na drugo delovno mesto oziroma ob imenovanju v naziv ali višji naziv uvrsti v plačni razred, ki je za največ pet plačnih razredov višji od plačnega razreda delovnega mesta oziroma naziva, vendar ne v višji plačni razred, kot ga je možno doseči z napredovanjem. Soglasje za uvrstitev poda za javnega uslužbenca, zaposlenega v organih državne uprave, vlada. "Zaradi njenih strokovnih kvalitet in zahtevnosti nalog ter pomembnosti dela direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada je na podlagi predloga vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije minister za notranje zadeve predlagal vladi, da poda soglasje, da se Petra Grah Lazar ob zaposlitvi na delovno mesto direktorja NPU, za katerega je določen izhodiščni 48. plačni razred, uvrsti v 53. plačni razred, ki je za pet plačnih razredov višji od plačnega razreda delovnega mesta oziroma naziva. Vlada je soglašala z omenjenim predlogom. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije pojasnjuje, da je Petra Grah Lazar doktorica znanosti s področja poslovnih ved in strokovnjakinja na različnih področjih, kot na primer financ, bančništva, borznega posredovanja, računovodstva. Prihaja iz gospodarstva in lahko svoje bogate izkušnje implementira pri delu NPU ter s tem doseže višjo učinkovitost," odločitev o višji plači Grah Lazarjeve razlagajo na vrhu policije.
Spomnimo, da so se od menjave Muženiča na mestu vedejevca na vrhu NPU zvrstili že trije - Muženiča je nasledil Igor Lamberger, tega je nato zamenjal Uroš Lepoša, pred mesecem dni pa favoritka SDS Petra Grah Lazar.
Jih je zanimala preiskava zoper Počivalška?
Dnevnik je poročal, da se je po njihovih informacijah direktorat za policijo in druge varnostne naloge, ki deluje v okviru notranjega ministrstva, pred kratkim zanimal tudi za podrobnosti odprtih preiskav, natančneje za preiskavo domnevnih nepravilnosti pri nabavi zaščitne in medicinske opreme. V osrčju te preiskave je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, pri katerem so policisti junija opravili tudi hišno preiskavo. Med nadzorom na NPU naj bi bili hoteli vpogledati v spis, kjer se zbira dokazno gradivo, hoteli pa naj bi bili videti celo navodila tožilke, ki usmerja preiskavo. Na NPU so se po navedbah Dnevnika zahtevam direktorata uprli, po pregovarjanju pa naj bi se bil direktorat notranjega ministrstva nazadnje moral zadovoljiti z vpogledom v dokumentacijo, ki se v konkretni zadevi nanaša na pridržanje in hišne preiskave - torej le na izvajanje policijskih pooblastil.
Na policiji pravijo, da je policija ministrstvu poročala le o ugotovitvah do takrat opravljenih nadzorov na NPU, ne pa o aktualnih zadevah.