Decembrski dnevi dišijo po mrazu, včasih tudi malce po snegu, po kuhanem vinu in seveda tudi po mnogih sladkih prazničnih dobrotah. Že stoletja ob koncu leta kraljujejo na sredini domače mize najrazličnejši piškoti in seveda potica. V Sloveniji smo njeno pripravo razvili do čiste umetnosti.
Linške oči
Recept: stefkinedobrote.si
Sestavine za testo: 750 g gladke moke (T 500), 500 g masla, 280 g sladkorja v prahu, 4 g sode bikarbone ali noževa konica pecilnega praška, 2 jajci, 2 vanilijeva sladkorja, 2 bio limoni (samo lupina), ščep soli
Sestavine za nadev: marelična marmelada, sladkor za posip
Priprava: Sladkor v prahu in jajce penasto zmešamo. Dodamo maslo in zmešamo v gladko zmes. Dodamo nastrgano limonino lupino, moko, sodo bikarbono in zgnetemo v gladko testo. Zavijemo ga v živilsko folijo in damo počivat v hladilnik za eno uro. Nato ga pregnetemo in razdelimo na tri dele. Razvaljamo ga na z ostro moko pomokani površini na debelino treh milimetrov. Piškote izrežemo z modelom za linške oči. Pečemo na pekaču, ki smo ga obložili s peki papirjem, na 200 stopinjah Celzija približno15 minut. Pečenje nadzorujemo. Pečene modelčke ohladimo, namažemo z marelično marmelado in sestavimo. Posujemo jih s sladkorjem v prahu.
Potica je kraljica
Vonj po sveže pečeni potici je že od nekdaj čaroben, se strinja ljubiteljska kuharica in pekarica Štefka Kop iz Lovrenca na Pohorju. Prava slovenska potica je orehova - po izročilu naj bi namreč s trenjem orehov trli tudi svoje težave, medtem ko oblika potice simbolizira neskončnost, popolnost, celo božanskost. Ustvarjalnost gospodinj in občasno pomanjkanje sestavin sta bila vzrok, da danes poznamo že več kot petdeset vrst potic.
Potratna potica
Recept: stefkinedobrote.si
Sestavine za svetli biskvit: 6 jedilnih žlic gladke moke (T 500), 5 jedilnih žlic sladkorja, 5 jajc, 1 zavitek vanilijevega sladkorja, 1 zavitek pecilnega praška
Sestavine za temni biskvit: 6 jedilnih žlic gladke moke (T 500), 5 jedilnih žlic sladkorja, 5 jajc, 3 jedilne žlice kakava ali temne čokolade v prahu, 1 zavitek vanilijevega sladkorja, 1 zavitek pecilnega praška
Sestavine za orehov nadev: 1 kg mletih orehov, 300 ml stepene sladke smetane, 200 g sladkorja, 150 g stopljenega masla, 1 jajce, 50 ml ruma
Sestavine za skutni nadev: 1 kg nepasirane skute, 200 g sladkorja, 1 jajce, 1 zavitek vanilijevega sladkorja
Sestavine za kvašeno testo: 500 g gladke bele moke (T 500), 200 ml mleka, 100 g sladkorja, 100 g zmehčanega masla, 2 rumenjaka, 2 jedilni žlici ruma, 1 kocka kvasa, ščep soli
Priprava biskvitov: Jajca, sladkor in vanilijev sladkor penasto zamešamo. Postopoma dodamo moko, ki smo ji primešali pecilni prašek. Zmes prelijemo v globok pekač. Pečemo v ogreti pečici pri 180 stopinjah Celzija približno 15 minut oziroma odvisno od pečice. Rumeni biskvit spečemo dvakrat. Enak postopek ponovimo za temni biskvit, ki mu dodamo kakav ali čokolado v prahu.
Priprava orehovega nadeva: Jajce, maslo, sladkor, vanilijev sladkor in stepeno sladko primešamo k mletim orehom. Zamešamo v gladko zmes. Če je nadev presuh, dodamo segreto sladko smetano. Razdelimo na dve polovici.
Priprava skutnega nadeva: Skuto in druge sestavine zamešamo v gladko zmes. Razdelimo na dve polovici.
Priprava testa: Na sredini moke naredimo jamico. Vanjo damo zdrobljen kvas in postopoma dolijemo mleko. Zmes narahlo premešamo z žlico. Pustimo približno 15 minut, da kvas naredi mehurčke. Dodamo jajca in preostale sestavine ter zgnetemo v gladko testo. Če je testo lepljivo, postopoma dodamo moko. Testo zelo dobro pregnetemo, najbolje v kuhinjskem robotu na stopnji 2. Nato ga pomokamo in pustimo v posodi, da vzhaja približno 45 minut. Delovno površino pomokamo z ostro moko in razvaljamo testo na debelino dveh do treh milimetrov. Razvaljamo ga na dvakratno velikost pekača in položimo na pekač.
Sestavljanje potice: Pekač dobro premažemo s stopljenim maslom in posujemo z drobtinami. Potico sestavljamo po naslednjem vrstnem redu od spodnjega sloja do zgornjega: testo (polovico položimo na dno pekača), orehov nadev (namažemo prvo polovico), svetli biskvit, skutni nadev (namažemo prvo polovico), temni biskvit, skutni nadev (namažemo drugo polovico), rumeni biskvit, orehov nadev (namažemo drugo polovico), sledi testo. Sestavljeno potico prepikamo in premažemo z rumenjakom. Pečemo v ogreti pečici na spodnji rešetki na 180 do 200 stopinj Celzija približno 30 minut oziroma tako dolgo, da skorja dobi zlato rjavo barvo. Pečeno potico po 15 minutah obrnemo na leseno podlago, pokrijemo in pustimo čez noč, da se popolnoma ohladi. Posujemo s sladkorjem v prahu in narežemo na rezine.
Nasvet: Hranimo jo na hladnem.
Najpogosteje se omenjajo rozinova, vanilijeva, lešnikova, makova, orehova, čokoladna, mandljeva, medena, rožičeva, pehtranova, drobnjakova in špehova potica. Štefka Kop, ki jo vonj kuhinje privlači že od otroštva, a se poklicno v kuhanju in peki nikoli ni preizkusila, svoje znanje in recepte pa rada deli na svoji spletni strani stefkinedobrote.si in družabnih omrežjih, svoje najdražje decembra preseneti s širokim naborom potic. Na praznični mizi, kot pravi, ne smejo manjkati niti orehova, potratna, kokosova niti pehtranova ter orehova s skuto in rozinami. Za vsakogar nekaj.
Po babičinem receptu
Niso pa potice edine, ki zaznamujejo sladke praznike, tudi piškotov najrazličnejših oblik, nadevov in barv ne sme manjkati. In vse je mogoče pripraviti kar v domači kuhinji. "Še najbolje po dobrih starih domačih receptih", ki se jih Kopova še danes, ko je že vešča peke sladkih dobrot, še vedno najraje drži. Njeni najljubši piškoti so linške oči, smejoči masleni piškoti, kakavove rožice, marmorni rogljički, čokoladne zvezdice, decembrski piškoti, meter keksi z marmelado, orehove solzice, piškoti za otroke, rožice z bučnimi semeni, ki so, kot opozori, božanskega okusa.
Otroški piškoti
Recept: stefkinedobrote.si
Sestavine za testo: 1 kg gladke moke (T 500), 500 g masla, 200 g sladkorja v prahu, 120 g mletih lešnikov, 4 jajca, 3 zavitki vanilijevega sladkorja, 1 zavitek pecilnega praška, 1 pomarančna lupina
Priprava: Jajca, vanilijev sladkor in sladkor penasto zmešamo. Dodamo maslo, naribano pomarančno lupino in dobro premešamo. Dodamo mlete lešnike in ponovno premešamo. Nato moko s pecilnim praškom z mešalnikom grobo premešamo. Na pomokani površini zgnetemo maso v gladko testo in ga razdelimo na tri dele. Ne damo ga v hladilnik. Na pomokani površini testo razvaljamo na debelino štirih milimetrov. Kekse izrezujemo z različnimi modeli, položimo jih na pekač, obložen s peki papirjem. Pečemo na 200 stopinjah Celzija od 12 do 15 minut, odvisno od tipa pečice. Pečene ohladimo in jih povaljamo v sladkorju v prahu.
Prepričana je, da se peka sladkih dobrot danes kaj dosti ne razlikuje od peke, ki so se je posluževale naše babice. Predvsem pa babičini recepti ostajajo trdno zasidrani v naši tradiciji, pripomni Štefka Kop, saj opaža, da se veliko mladih mamic trudi pripraviti tradicionalne dišeče praznike s sladkimi dobrotami, narejenimi po babičinih receptih. "V kuhinji se pri peki radi vračamo v preteklost in iščemo stare preverjene recepte, pri tem pa smo tudi v koraku s trendi, saj si več upamo pri okusih in oblikah," razmišlja Kopova. In nič ni lepšega, če nam pri peki pomagajo kar vsi družinski člani, od najmlajšega do najstarejšega. Takrat postane praznična peka resnično praznična, je prepričana sogovornica. Po njenih besedah so doma pripravljeni piškoti v stekleni posodi ali potica v okrašenem pekaču lahko tudi najlepše darilo za božič. Z njimi lahko razveselimo prijatelje, znance, sorodnike, svoje najbližje in jim posladkamo zadnje dni tega turbulentnega leta.