Bo že držalo - koruza je vsestransko uporabna v kulinariki. Še zlasti tekne cela pečena ali kuhana, nič manj okusna ni v solatah, rižotah in omakah. Je nepogrešljiva sestavina v mnogih azijskih in mehiških jedeh. Tudi sicer jo lahko uporabimo v vseh zelenjavnih zavitkih, pitah in narastkih, odlično dopolnjuje vse jedi z zeljem, suhimi paradižniki, bučkami in skuto. Iz koruze, čebule, jajc in smetane lahko pripravimo koruzni sufle. Koruza zaradi živo rumene barve popestri različne rižote in testeninske solate. Skupaj z zelišči, skuto, suhim paradižnikom in pinjolami je odlično polnilo za bučke, jajčevce ali paprike, ki jih le še potresemo s parmezanom in položimo v pečico. Redko bomo koruzo srečali v kombinaciji z morskimi jedmi, še najpogosteje jo uporabljajo v juhah, recimo s čebulo, česnom, smetano, kokosovim mlekom, čilijem in mesom rakovice.
Čaj iz koruznih laskov
Recept: 220 stopinj poševno
Iz laskov, ki smo jih odstranili koruzi, lahko pripravimo čaj. K. Oberbeil namreč v svoji knjigi Zdravilna moč sadja in zelenjave piše, da laski pomagajo zniževati krvni tlak in zmanjšujejo količine sladkorja v krvi. Vsebujejo eterično olje, tanine, vitamina C in K ter druge pomembne učinkovine.
Sestavine: 50 g laskov, liter vode
Priprava: Čaj kuhamo deset minut. Lahko ga popijemo dve do tri skodelice na dan.
Izberite sveže in zeleno ličje
Pečena na žaru ali v pečici
Slovenci koruzo radi kuhamo ali pečemo. "Pravilno jo kuhamo tako, da storže v osoljeni vodi pustimo vreti približno 15 minut, nato jih še tople začinimo s soljo, poprom in maslom," pravi Urška Fartelj, avtorica izjemno priljubljenega kulinaričnega bloga 220 stopinj poševno. Tudi za pečenje koruze potrebujemo sol, poper in maslo. Farteljeva svetuje, da koruzi najprej odstranite liste in laske in jo nabodete na daljšo leskovo palico ter jo z vseh strani popečete na žerjavici. "Nato jo zavijete v časopisni papir, da se malo ohladi in jo lažje držite, premažete z maslom in solite. To je zame edini pravilen način priprave koruze," pravi Farteljeva. Koruzo pa zlahka pripravimo tudi v pečici. "Pri tem načinu je najboljše, da koruzo položite na pekač z rešetkami in jo v pečici na programu za žar pri 250 stopinjah popečete z vseh strani. Tisti, ki imate plin, jo lahko osmodite kar na plinu. Ali jo recimo popečete na visoki temperaturi v žar ponvi," še sklene kulinarična blogerka.
... Krištof Kolumb je zaslužen za to, da je koruza prispela na evropsko celino in se tako razširila proti severu in vzhodu. Ta zelnata enoletnica je uvrščena med žita in spada med najpomembnejše kulturne rastline ter je dodobra zaslužna za preživetje večjega dela človeštva. Današnje ime se je menda uveljavilo šele v drugi polovici 20. stoletja in je turškega izvora: kokoroz.