Spored forumskih predstav
Nocoj ob 20. uri bo na sporedu francoska predstava Sans mot gledališča zatiranih iz Amiensa.
Jutri, v ponedeljek, ob 20. uri bo na sporedu predstava Da, verjamem ti slovenskega kolektiva Magdalene Krivopete.
V torek ob 20. uri bo na ogled produkcija Magdalene Internationa Network (INTL) Noices of Silence.
Od danes se v Sodnem stolpu v Mariboru izmenjujejo dobre prakse feminističnega gledališča zatiranih s partnerskimi organizacijami iz Hrvaške, Francije, Portugalske, Španije in Nemčije, članicami mednarodne mreže feminističnega gibanja Magdalenas International.
Gledališče zatiranih se je razvilo kot odgovor na nepravice v družbi, kot prostor, kjer lahko zatirane raziskujejo zatiranje skozi gledališke tehnike in jih kot reprezentacijo realnosti postavijo na oder. Namen takšnega gledališča presega individualnost, je politično, stremi k skupinski akciji in v predstavah vključuje "gled-igralke" in "gled-igralce". Splošna metoda ustreza tudi nagovarjanju problematike patriarhalnih vrednot in tako utemeljenih družbenih konstruktov. Osebne izkušnje prevedejo v širši družbeni kontekst in se preko tehnik gledališča zatiranih skupaj z občinstvom sprašujejo, kaj določa obstoj in reprodukcijo zatiranja.
Mednarodno srečanje ponuja tudi slovensko predstavo Da, verjamem ti. Forumska predstava prikazuje prizore vsesplošnega šovinizma in seksizma v patriarhalnem sistemu, ki so posledica socializacije v vlogo žensk ali moških, stereotipizacije spolov in neprimernega okolja v času odraščanja (nasilje v družini, šoli, med vrstniki …). S predstavo želijo odpreti javno diskusijo na temo spolnih stereotipov ter pri tem iskati alternative za soočanje z njimi na zakonodajni ravni.
Še razlaga, kaj je sploh forumsko gledališče: je tehnika gledališča zatiranih, kjer igralke ali igralci odigrajo kratek prizor, v katerem je prikazan prizor zatiranja. Tehnika sloni na improvizaciji "gled-igralcev". Po prvi uprizoritvi prizora sledijo ponovitve z intervencijami, ko "gled-igralci" odigrajo svoje predloge za soočanje s situacijo in jo fizično pokažejo na odru. Temu sledi diskusija s širšo publiko o resničnosti intervencije in realni možnosti predlagane situacije, prizor pa se ponavlja večkrat z različnimi intervencijami.
V Maribor je prišla tudi režiserka, igralka, performerka, pisateljica, feministična aktivistka Bárbara Santos. Je umetniška direktorica Kuringa, prostora za gledališče zatiranih v Berlinu in ustanoviteljica Ma(g)dalena International – feministične mreže gledališča zatiranih, ki jo sestavljajo kolektivi iz Latinske Amerike, Evrope, Afrike in Azije.