Feministično gledališče zatiranih: Predstave o koreninah spolnega nasilja

P. V.
11.09.2022 16:29

V Sodnem stolpu v Mariboru mednarodno srečanje Esteticas Politicas

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V torek je na sporedu predstava Noices of Silence.  
Alberto Martin Sanchez Ballesteros

Od danes se v Sodnem stolpu v Mariboru izmenjujejo dobre prakse feminističnega gledališča zatiranih s partnerskimi organizacijami iz Hrvaške, Francije, Portugalske, Španije in Nemčije, članicami mednarodne mreže feminističnega gibanja Magdalenas International.

Gledališče zatiranih se je razvilo kot odgovor na nepravice v družbi, kot prostor, kjer lahko zatirane raziskujejo zatiranje skozi gledališke tehnike in jih kot reprezentacijo realnosti postavijo na oder. Namen takšnega gledališča presega individualnost, je politično, stremi k skupinski akciji in v predstavah vključuje "gled-igralke" in "gled-igralce". Splošna metoda ustreza tudi nagovarjanju problematike patriarhalnih vrednot in tako utemeljenih družbenih konstruktov. Osebne izkušnje prevedejo v širši družbeni kontekst in se preko tehnik gledališča zatiranih skupaj z občinstvom sprašujejo, kaj določa obstoj in reprodukcijo zatiranja.

Mednarodno srečanje ponuja tudi slovensko predstavo Da, verjamem ti. Forumska predstava prikazuje prizore vsesplošnega šovinizma in seksizma v patriarhalnem sistemu, ki so posledica socializacije v vlogo žensk ali moških, stereotipizacije spolov in neprimernega okolja v času odraščanja (nasilje v družini, šoli, med vrstniki …). S predstavo želijo odpreti javno diskusijo na temo spolnih stereotipov ter pri tem iskati alternative za soočanje z njimi na zakonodajni ravni.

Še razlaga, kaj je sploh forumsko gledališče: je tehnika gledališča zatiranih, kjer igralke ali igralci odigrajo kratek prizor, v katerem je prikazan prizor zatiranja. Tehnika sloni na improvizaciji "gled-igralcev". Po prvi uprizoritvi prizora sledijo ponovitve z intervencijami, ko "gled-igralci" odigrajo svoje predloge za soočanje s situacijo in jo fizično pokažejo na odru. Temu sledi diskusija s širšo publiko o resničnosti intervencije in realni možnosti predlagane situacije, prizor pa se ponavlja večkrat z različnimi intervencijami.

V Maribor je prišla tudi režiserka, igralka, performerka, pisateljica, feministična aktivistka Bárbara Santos. Je umetniška direktorica Kuringa, prostora za gledališče zatiranih v Berlinu in ustanoviteljica Ma(g)dalena International – feministične mreže gledališča zatiranih, ki jo sestavljajo kolektivi iz Latinske Amerike, Evrope, Afrike in Azije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta