Gerbičeva nagrada tudi učitelju harmonike Andreju Lorberju

sta, kr
07.04.2022 07:00

Pedagog s Konservatorija za glasbo in balet Maribor je med najzaslužnejšimi za to, da je v Sloveniji danes harmonika enakovreden solistični in koncertni inštrument

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izročitev Gerbičeve nagrade Andreju Lorberju 
Ljubo Vukelič

Zveza slovenskih glasbenih šol je v Cerknici podelila letošnje nagrade in priznanja Frana Gerbiča za dosežke v glasbeni vzgoji in izobraževanju. Nagradi za življenjsko delo ter izjemne dosežke na pedagoškem in organizacijskem področju pri uveljavljanju glasbene vzgoje in izobraževanja bosta prejela Olga Ulokina in Andrej Lorber.

Andrej Lorber je bil eden prvih Slovencev z akademsko izobrazbo na harmoniki. Deluje kot učitelj harmonike na današnjem Konservatoriju za glasbo in balet Maribor, kjer je bil 15 let vodja aktiva za harmoniko in je v širšem prostoru ogromno prispeval k uveljavitvi harmonike kot klasičnega inštrumenta. Kot pedagog je vzgojil vrsto harmonikarjev, ki so dosegali uspehe na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Med njimi utemeljitev izpostavlja Luko Juharta, danes profesorja na Akademiji za glasbo ter evropsko priznanega glasbenika in skladatelja, Matjaža Balažica, Tomaža Marčiča, Boruta Morija, Žana Trobasa in druge. Pri nastanku novih del za harmoniko je kot pobudnik in izvajalec sodeloval z nekaterimi mednarodno uveljavljenimi komponisti. Bil je tudi recenzent učbenikov in pisec učnega načrta za harmoniko za umetniško gimnazijo. Kot še navaja utemeljitev, je Andrej Lorber med najzaslužnejšimi, da je v Sloveniji danes harmonika enakovreden solistični in koncertni inštrument.

Olga Ulokina se je v slovenski strokovni javnosti uveljavila kot vrhunska predavateljica, avtorica in soavtorica učbenikov ter ustvarjalka zavidljivega avtorskega metodičnega opusa. S svojimi bogatimi izkušnjami, ki temeljijo na glasbenopedagoški tradiciji v Sankt Peterburgu, je prispevala k zasnovi in oblikovanju nove metode poučevanja predmeta nauk o glasbi v Sloveniji. Olga Ulokina svoje znanje povezuje z izkušnjami pri delu z učenci in dijaki na Mestni glasbeni šoli v Sankt Peterburgu, v Glasbenem ateljeju Tartini v Ljubljani in na Umetniški gimnaziji v Velenju. S svojim delom in prizadevanji v slovenskem glasbenem šolstvu pušča izjemno sled, predvsem v razvoju glasbenega izobraževanja mladih, piše v utemeljitvi.

Zveza bo sočasno podelila še pet priznanj, ki jih bodo za izjemne uspehe na področju glasbene vzgoje in izobraževanja ter glasbenega poustvarjanja prejeli Suzana Furlan Mitev, Petra Slak, Tomaž Cilenšek, Igor Matković in Đorđe Berak

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta