Do 25. aprila je v galeriji DesignAustria v Muzejski četrti na Dunaju na ogled velika razstava izbora sodobnega slovenskega oblikovanja, ki zajema izdelke lokalnega izvora in sledi trajnostnim načelom. Prihodnost bivanja - Living in the Future je naslov razstave, ki je nastala v tesnem sodelovanju s slovenskim kulturnim centrom SKICA v Avstriji, podpisuje pa jo Center za kreativnost, ki deluje v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje.
Razstava je zasnovana kot potujoča razstava, pove Mika Cimolini, poslovna vodja programa Centra za kreativnost. "Pripravili smo več inačic razstave, v različnih velikostih in z različnimi izdelki. Tako smo razstavo v veliki izvedbi postavili na Dunaju, kasneje pa potuje v Berlin, kjer jo bomo postavili v času berlinskega tedna oblikovanja, septembra bo v Zagrebu v času tamkajšnjega tedna oblikovanja, potem pa potuje v Budimpešto in London v času njihovega festivala dizajna," izpostavi in doda, da bodo manjše različice poslali na turnejo po Balkanu (Albanija, Kosovo, Makedonija, Srbija), v Latinsko Ameriko (Bolivija, Brazilija, Argentina), obeta pa se še evropska turneja (Danska, Francija, Belgija, Finska ...). V dogovoru je tudi predstavitev na Bližnjem vzhodu, lokacije pa so odvisne tudi od ministrstva za zunanje zadeve in diplomatskih predstavništev Slovenije v posameznih državah, s katerimi CzK pri tem sodeluje.
Izdelkov, ki so jih uvrstili v razstavni izbor, je 90, vendar jih vsepovsod ne bodo videli, saj so jih razporedili v različne verzije, odvisne od primernosti za določeno lokacijo. Kriteriji, po katerih so uvrstili izdelek v tako imenovani izbor Made in Slovenia, so, da je ta več kot 50-odstotno izdelan v Sloveniji, oblikovan v Sloveniji, da je trajnosten, inovativen, oblikovno domišljen, jasen in funkcionalen ter družbeno angažiran. "Zanimajo nas izdelki, ki imajo namen spreminjati svet na bolje in reševati določene bivanjske probleme. Izdelki napovedujejo prihodnost bivanja, kjer surovih materialov ni več v izobilju, kjer je treba racionalizirati načine produkcije in uporabe človeških virov ter izdelke približati novi generaciji uporabnikov, ki si želijo njim prilagojene rešitve. Poudarjamo zgodbe majhnih blagovnih znamk, ki izražajo funkcionalnost, strast do življenja in narave, inovativne načine uporabe lokalnih materialov, zlasti lesa, in nove tehnike proizvodnje, ki se opirajo na regionalno obrtništvo in napredne tehnike trajnostne proizvodnje," razloži Mika Cimolini.
Trajnosten, inovativen, oblikovno domišljen, angažiran
Na ogled je že nekaj izdelkov, ki so rezultat njihovega podpornega okolja: denimo svetilo Stellar, ki ga je oblikoval studio Mashoni, pa nekaj podjetniških idej, katerih izdelki so tudi že v proizvodnji (denimo stoli podjetja Donar, toplotna črpalka Adapt podjetja Kronoterm, svetila Vitka podjetja Intra Lighting in tako naprej). Po besedah Mike Cimolini je posebnost teh izdelkov v tem, da so nastali v tesnem sodelovanju oziroma celo na pobudo oblikovalcev. "Vedno bolj se kaže, da so tista podjetja, ki želijo nastopati na zahtevnih trgih, ki želijo zasnovati drugačne izdelke, ki izstopajo po tehnološki ali oblikovalski odličnosti, prepoznala potrebo, da v svoje procese vključijo kreativce, ki jim lahko pomagajo pri razvoju ravno takšnih rešitev."