Kaj pravi ob poškodovanju fasad Aktiv delavk in delavcev v kulturi

pv
06.12.2020 15:40
"Tako ali tako se moramo vprašati, komu koristi označevanje vseh kreativnih gest upora za nasilje, tudi kadar tega sploh ni."
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Twitter/ministrstvo Za Kulturo

Po petkovem poškodovanju fasade ministrstva za kulturo (in po trditvah svetovalca na ministrstvu za kulturo Mitje Iršiča tudi poškodovanju stavbe, v kateri živi minister za kulturo Vasko Simoniti) smo Aktiv delavk in delavcev v kulturi vprašali, kakšno je njihovo stališče do tega.

Aktiv delavk in delavcev v kulturi je združenje, ki je pripravilo vrsto protestnih akcij zoper ignoranco ministrstva za kulturo, zlasti do samozaposlenih v kulturi. Nekatere akcije aktiva, zlasti tista s krvavimi pisalnimi mizami pred ministrstvom za kulturo, so razdelile tudi tisti del javnosti, ki ostro nasprotuje uničevalni politiki ministrstva za kulturo.

Odvzemu statusa samozaposlenega v kulturi Zlatanu Čordiću so sledile naslednje aktivnosti (ob pozivih, pismih, nastopih ...): stekla ministrstva so bila oblepljena z letaki, na katerih je bila glava Zlatana Čordića, čez njegova usta pa napisana imena javnih uslužbencev, zaposlenih na ministrstvu; nekdo je z rdečo barvo napisal na steklo Zlatko; s črno barvo je bila poškodovana fasada ministrstva. Ministrstvo se je odzvalo tako: "Gre za nov primer nedopustnega vandalizma in uničevanja javne infrastrukture, ki je odraz nekega širšega stanja v naši državi. Uslužbenci ministrstva so pod velikim pritiskom, do te mere, da jih je strah hoditi v službo. Ministrstvo odločno zavrača takšno zavržno stopnjevanje pritiska. V demokratični državi, kjer velja vladavina prava, za takšne ekscese ni prostora. Policijo pozivamo, da storilce, ki so vsak teden bolj drzni, čimprej izsledi, preden se ne zgodi še kaj hujšega."

Ker se pod te akcije uradno ni podpisal nihče, smo Aktiv vprašali, kakšno je njihovo stališče do njih. Tu je odgovor:

"Ljudje se težko poistovetijo s poetiko vsake geste upora, a prekleto dobro razumemo motivacijo šikaniranih zaposlenih, samozaposlenih, strokovnih komisij za kulturo, filmarjev, prekariata, M6, glasbenikov, izbrisanih raperjev, zamenjanih direktorjev in ostalih, ki so med prvimi padlimi v kulturni vojni SDS, ki jo na ukaz Janeza Janše izvaja minister, upokojeni doktor zgodovine Vasko Simoniti. Tako ali tako se moramo vprašati, komu koristi označevanje vseh kreativnih gest upora za nasilje, tudi kadar tega sploh ni."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta