Kaj smo v Štigličevem letu dobili in kaj smo zamudili

Petra Vidali Petra Vidali
09.12.2019 16:48

Leto, posvečeno pionirju slovenskega filma, je prineslo dve digitalizaciji celovečernih filmov in nekaj novih ovrednotenj, minilo pa je povsem brez mojstrovega televizijskega dela, pravi Miran Zupanič

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
France Štiglic s svojim asistentom Makom Sajkom izbira otroške igralce za film Dolina miru. 
Wikipedija

Lani smo bili v Cankarjevem letu, še tri tedne pa bomo v Štigličevem. Zakaj? Ker se je France Štiglic rodil pred stotimi leti, 12. novembra 1919, v Kranju. Umrl je 4. maja 1993 v Ljubljani. Obletnica je samo povod, razlog in pogoj za takšna zaznamovanja je presežni pomen. Da dobiš svoje leto, moraš biti "največji", "prvi", "najboljši" ali "najbolj znan". France Štiglic je bil režiser prvega slovenskega zvočnega celovečernega filma (Na svoji zemlji, 1948), prvi je bil nominiran za cansko zlato palmo (Dolina miru, 1956) in prvi in edini je bil nominiran za oskarja (za hrvaški oziroma jugoslovanski film Deveti krog, 1960). Še vedno vodi tudi po številu posnetih celovečercev. Ob naštetih je podpisal še filme Trst, Svet na kajžarju, Volčja noč, Balada o trobenti in oblaku, Tistega lepega dne, Amandus, Pastirci, Povest o dobrih ljudeh, Praznovanje pomladi in Veselo gostivanje. Če bi delali anketo na ulici, bi bila med desetimi slovenskimi filmi, ki bi jih ljudje našteli, skoraj polovica s tega seznama. Med samo peščico doslej digitaliziranih filmov so že štirje njegovi: Dolino miru so digitalizirali leta 2016, Na svoji zemlji lani, Ne joči, Peter in Tistega lepega dne pa letos. Društvo slovenskih režiserjev od leta 2015 podeljuje nagrado za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije, in nagrada se poimenuje po Francetu Štiglicu.

Borec za pogoje in raziskovalec medija

Kako te zunanje pokazatelje dopolnjuje režiserka in urednica filmskega programa v Slovenski kinoteki Varja Močnik, ki je pripravila tudi retrospektivo Štigličevih filmov?

Varja Močnik
Tistega lepega dne 
SFC

Brez monografije in brez televizije

Praznovanje, ki je ponudilo priložnost za nova branja mojstrovih filmov, je pokazalo tudi star odnos do slovenskega filma, izpostavlja režiser in profesor Miran Zupanič: "Stota obletnica rojstva Franceta Štiglica ni bila samo priložnost za poglobljen premislek o enem najpomembnejših filmskih ustvarjalcev, ki jih premore naša nevelika kinematografija, ampak tudi čas za še eno soočenje z odnosom slovenske skupnosti do lastne kulturne dediščine. Ki je, povedano preprosto, licemerski: po eni strani velika retrospektiva Štigličevih filmov v Slovenski kinoteki, slavnostni premieri dveh digitaliziranih in restavriranih filmov (Ne joči, Peter, Tistega lepega dne) ter nekaj okroglih miz, oddaj in zapisov.

Miran Zupanič
Deveti krog  
Wikepiedija.hr

Filmska grapa

Lucidnemu opozorilu o državnem zapravljanju dediščine dodajmo vendarle dobro lokalno zgodbo o obvarovanju, ki je povezana prav s filmsko umetnostjo in s Francetom Štiglicem.
Filmske lokacije včasih preživijo - na domačiji fiktivnega Kekca se gredo turizem pa tudi realna Astoria je še vedno živa, čeprav ne taka, kot je bila v časih, ki jih slika Pogačnikov film. Večino jih vzamejo novi časi in nove navade, v Tolminu tako več nimajo Taverne, ki je vzela Ivana v Cvitkovičevem Kruhu in mleku, ampak so filmu in njegovi lokaciji tam vsaj postavili spominsko ploščo.
Film Na svoji zemlji se dogaja "tam blizu". Scenarij je po svoji zgodbi Očka Orel napisal Ciril Kosmač. Baško grapo je v otroštvu gledal s svoje domačije na Slapu ob Idrijci. Veliko Slovencev je ne bi, če ne bi tam posneli Na svoji zemlji, videlo nikoli, vsaj v preteklosti ne. V tem tisočletju je Baška grapa zaživela na novo, in to s svojo preteklostjo. Temeljni kamen društva Baška dediščina je prav tematska pot Na svoji zemlji, katere poslanstvo je "ohranjanje skupnega spomina ustvarjalcev in domačinov". Oživljanje prostorov filma, v katerem je prostor tako pomemben, v katerem se za vsako ped borijo in umirajo, se zdi še bolj pomenljivo. Hkrati pa je ta lepa stara zgodba pametno vpeta v sodobnost, ob obvestilu o pohodu ne manjka informacija, da je organizator upošteval "priporočila Alpske konvencije glede trajnostne mobilnosti in časovnico pohoda prilagodili voznemu redu vlakov tako s primorske strani kot tudi z gorenjske".
Brez patetike lahko torej rečemo, da je Baška grapa danes takšna, kot je, tudi zaradi tega, kar je zanjo naredil film, in zaradi tega, kar zna sama narediti s filmom.

Filmi z otroki, filmi za otroke

Zupaničev popis tega, česar na televiziji letos nismo videli, me je spomnil na šok, ki sem ga doživela pred dvema letoma, ko so na televiziji predvajali restavrirano Dolino miru. Film sem res gledala, kot bi ga videla prvič, pa ne zaradi tehnične obdelave, ampak zaradi opozorila, da ni primeren za otroke. Naše generacije smo ga namreč gledale od vrtca dalje. Saj, strašen film je to in šele v odraslosti mi je bilo jasno, da sem ga na neki točki vedno nehala gledati in da seveda nisem razumela bolj ali manj ničesar, ampak dejstvo je, da smo s tem filmom odraščali, tako kot smo odraščali z njegovimi Pastirci. Film z otrokoma je po pomoti figuriral kot film za otroke in mislim, da nam ni naredil nič hudega, mogoče pa je pomagal narediti kakšnega filmofila. Ne joči, Peter pa je bil verjetno sploh najbolj radosten slovenski film naših otroštev, vsaj meni se je zdelo v vseh pravih otroških filmih kaj bolj travmatičnega, od slepih punčk preko krutega medvrstniškega psihičnega in fizičnega nasilja do ljudomrznih ali vsaj distanciranih modrih žena in mož. Ne joči, Peter pa je bil prava družinska komedija, kot pravi Varja Močnik, crossover film, bi rekli danes.
Ne vem, ali čisto digitalni otroci sploh še zmorejo gledati črno-bele filme. Vem, da imajo na voljo druge dobre, ampak res bi se mi zdelo škoda, če bi bili prikrajšani za Štigličeve mojstrovine z otroškimi junaki.

Balada o trobenti in oblaku 
SFC
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta