Na 400 Slovencev eno kulturno društvo

Slovenijo preplavili kulturni dogodki v šestem tednu ljubiteljske kulture med 17. in 26. majem - v središču letos ples

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mešani pevski zbor II. gimnazije je nastopil v okviru 6. Tedna ljubiteljske kulture v Kazinski dvorani 20. maja.
Slavko Rajh

Jutri se po vsej Sloveniji končuje 6. Teden ljubiteljske kulture (TLK). Med 17. in 26. majem je bilo na celotnem nacionalnem kulturnem prostoru organiziranih več kot tisoč kulturnih dogodkov. Letošnje odprtje tradicionalnega vseslovenskega dogodka TLK je bilo v Murski Soboti. Otvoritvena slovesnost namreč potuje po regijah in je vsako leto v drugem mestu. Letos je ta čast pripadla Murski Soboti, in to zaradi obletnice priključitve Prekmurja k matični domovini in zaradi posebne vloge, ki si jo je v mestu pridobil sodobni ples, o čemer je spregovoril tudi letošnji ambasador TLK, plesalec in koreograf Matjaž Farič. Poudaril, da je umetniški ples, zlasti sodobni, precej odrinjen na rob. Ker ples govori univerzalni jezik, zahteva odprtost duha, kakršnega izraža tudi Festival Front@, ki je pred skoraj poldrugim desetletjem nastal pod Faričevim umetniškim vodstvom, zaradi česar se Murska Sobota vsako leto za nekaj dni prelevi v pomembno središče sodobnega plesa. "Front@ v slovenski prostor prinaša upor proti ustaljenim, konservativnim kulturnim politikam in vodenjem programov, ki vzdržujejo stereotip, da so za ljudi, ki živijo na obrobju, bolj primerne manj zahtevne umetniške produkcije kot za ljudi v prestolnici," pravi Farič in dodaja, da moramo ples približati ljudem tudi v manjših krajih, če želimo, da se bo povečalo zanimanje zanj.​
V Novi Gorici je tradicionalno del TLK Festival Vizije, ki velja za največji, najkvalitetnejši in najbolj raznolik festival mladinske kulture v Sloveniji, združuje pa skoraj vsa umetniška področja mladinskega ustvarjanja. V času TLK so potekale tudi promocijske akcije, kot so Odprti plesni studii, namenjeni predstavitvi plesne umetnosti, Odprti ateljeji, katerih namen je javni interes na področju likovne umetnosti in pomagati ustvarjalcem pri njihovi promociji in Odprta galerija – razstava fotografij Sledi plesa, kjer je na ogled 22 fotografij na temo sodobnega plesa.
Teden ljubiteljske kulture kot soorganizator ustvarja tudi Zveza kulturnih društev Slovenije, krovna organizacija prek 5000 kulturnim društvom, ki tvorno sodelujejo v projektu. V Sloveniji je v povprečju na vsakih 790 prebivalcev eno kulturno društvo, če bi prišteli še otroška, pa na manj kot 400 prebivalcev. Več kot 100.000 ustvarjalcev letno privabi 4 milijone obiskovalcev, ki se udeležijo okoli 25.000 kulturnih dogodkov.
Danes, 25. maja, bo v okviru 6. TLK v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna in v Trubarjevi hiši literature v Ljubljani 41. državno srečanje avtorjev, ki pišejo v svojem maternem jeziku, naslovljeno Sosed tvojega brega. Prijavljeni avtorji se bodo udeležili dveh delavnic kreativnega pisanja z mentorjema mag. Ano Porenta in Zoranom Kneževićem, čemur bo sledil literarni večer in javno branje pod naslovom Ples besed, na katerem bodo podelili priznanja vsem prijavljenim avtorjem, saj izbori avtorjev od letos potekajo bienalno. Sosed tvojega bregaje prvovrstno literarno druženje z avtorji in avtoricami, ki živijo pri nas in zapisujejo v jezikih svojega izvora. Letos na državnem srečanju sodelujejo in pišejo kar v osmih različnih jezikih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta