Pred začetkom tiskovne konference pred prvo premiero je umetniški direktor Drame SNG Maribor Aleksandar Popovski neformalno, a vseeno slavnostno odprl novo gledališko leto z informacijo, da bo šele sezona 2022/23 pravzaprav stota sezona te institucije. Res je SNG Maribor jubilej praznoval leta 2018, torej stoletje po prvi predstavi, aktivnih sezon pa je bilo zaradi druge svetovne vojne manj.
V Drami bodo začeli s predstavo za mlade. Te so redke že same po sebi, še redkeje odpirajo sezone. Dramaturginja Maja Borin se je odzvala povabilu umetniškega direktorja, da bi se lotili klasičnega pravljičnega besedila v sodobni priredbi. Odločila sta se za klasiko klasike, bi se reklo, pravljico, ki jo, vsaj v verziji bratov Grimm, poznajo prav vse generacije.
Izhodiščno vprašanje priredbe je bilo, s kakšnim zlom se otroci spopadajo danes. Kaj preži na njih v trenutku, ko zapustijo varno zavetje doma? Ne smemo povedati vsega, lahko pa namignemo, da vlogo volka zasede "volčja druščina", ki deluje po principu moči, ampak da to še zdaleč ni dekličina edina in tudi ne največja težava. Hujši so zviti, lisičji manevri na družbenih omrežjih, v televizijskih šovih in še kje, ki dajejo otrokom lažen občutek varnosti. Ena od transformacij je doletela tudi babico, ki ni tako pasivna žrtev kot pri bratih Grimm, ampak poskrbi za medgeneracijsko sožitje in predajo pomembnega sporočila.
Napetosti poln triler v poetičnem kontekstu
Dramsko besedilo Maje Borin je zrežirala hrvaška režiserka Saša Broz, ki jo gledališča rada angažirajo pri predstavah za mlade, četudi je uveljavljena režiserka repertoarja za odrasle. V SNG Maribor dela prvič, z njo pa tudi del ustvarjalne ekipe. Scenograf je Stefano Katunar, kostumografinja Marita Ćopo, avtorja glasbe in songov sta Toni Starešinić in Željka Veverec, avtorja besedil songov Maja Borin in Benjamin Virc, oblikovalec odrskega giba je Sytze Jan Luske, avtor videa Rok Predin, oblikovalec svetlobe Aleksandar Čavlek, lektorica pa Mojca Marič.
Saša Broz je bila po poskusni izvedbi pred publiko pretekli vikend precej optimistična, četudi ve, kako nemogoča naloga je v časih instagrama in trash televizijskih oddaj pritegniti pozornost mladih. Da bi zadržali njihovo pozornost, so se odločili za napetosti poln triler, hkrati pa so želeli ohraniti poetičen pravljični kontekst. Rdeča kapuca je tehnično zahteven projekt, energična predstava s hitrim tempom, pravi režiserka. Z mediji, ki so jim blizu - od virtualnih igric do muzike - mladim kažejo, da jih zanimajo njihove težave. Upa pa, da bo predstava nagovorila tudi družine oziroma druge spremljevalce mladih.
Na predstavitvi je bila tudi večina igralk in igralcev; v Rdeči kapuci nastopajo Julija Klavžar, Matevž Biber, Irena Varga, Maša Žilavec, Gorazd Žilavec, Mateja Pucko, Nejc Ropret, Matija Stipanič in Viktor Hrvatin Meglič, glas na zvočniku je posodil Vladimir Vlaškalić. Matevž Biber je tako razčlenil veselje ob pripravi te uprizoritve: vesel je, ker je gledališče naročilo novo slovensko dramo, in še bolj je vesel, ker je to drama za otroke. To so "naši bodoči abonenti" in "naši bodoči davkoplačevalci". Svet bo šel k vragu, ampak čez 1500 let bo neko pleme spet začelo delati gledališče, ker bo gledališče zmeraj nagovarjalo človeške duše. Teater je naravni človeški zakon.