Slovenski knjižni sejem: Skoraj 20 odstotkov več obiskovalcev kot lani

kr, sta
27.11.2023 14:55

Slovenski knjižni sejem ima toliko obiskovalcev kot dunajski, le da je za dunajskega vstopnina 20 evrov,
naš pa je brezplačen.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Foto: Robert Balen

Predsednica programskega odbora 39. Slovenskega knjižnega sejma (SKS) Helena Kraljič je povedala, da so zelo zadovoljni z obiskom, odločitev, da tudi letos gostujejo na Gospodarskem razstavišču, se je po njenih besedah izkazala za pravo. Organizatorji ocenjujejo, da je pribitka na lanskih 45.000 obiskovalcev okoli 18 odstotkov. Razstavljavci, s katerimi smo se na sejmu pogovarjali, so bili večinoma zadovoljni, tudi s prodajo knjig.

Direktor Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev ter podpredsednik upravnega odbora letošnjega SKS Vladimir Kukavica je spomnil, da so bili že lani izjemno zadovoljni z obiskom sejma na Gospodarskem razstavišču, saj je SKS obiskalo 15.000 obiskovalcev več kot na zadnji izvedbi sejma pred epidemijo covida-19 v Cankarjevem domu.

Ljubljanski knjižni sejem je primerjal z dunajskim, ki poteka na petkrat večji površini in ga obišče 50.000 obiskovalcev. Seveda pa je ob primerjavi ključen podatek, da dunajski knjižni sejem ni brezplačen - vstopnica stane 20 evrov. To pa pomeni, pravi Kukavica, da avstrijski organizatorji dobijo samo od vstopnin milijon evrov, dodatne tri pa od razstavnih prostorov, je povedal. "Naš sejem pa ima proračun med 350.000 in 400.000 evri, ob čemer moramo Gospodarskemu razstavišču plačati po ceniku najetih dvoran, samo odri nas stanejo 100.000 evrov. Država prispeva le 7000 evrov," je navedel. Povedal je še, da so letos zaprosili Javno agencijo za knjigo za pomoč. Ta je objavila razpis in med založbe razdelila 100.000 evrov, česar nihče ne pove, je bil kritičen Kukavica.

Tudi letos so se pojavili očitki zlasti manjših založnikov, da je sodelovanje zanje na sejmu drago, od lani naj bi se sejemske tarife za stojnice podražile za 15 odstotkov. Na slabe pogoje je opozorila glavna urednica založbe VigeVageKnjige Anja Zag Golob. Povedala je, da so morali za razstavni prostor, velikosti 20 kvadratnih metrov, odšteti več kot 3000 evrov, kar je za tako majhno založbo, kot je njihova, zelo veliko. Obenem je opozorila tudi na splošen vtis, ki ga pušča sejem, da se velike založbe raztezajo na velikih površinah v središču sejma, medtem ko so majhne potisnjene na rob. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta