Ob svetovnem dnevu knjige bo danes vrata za tri dni odprl Sejem s kavča (sejemskavca.si), skupna spletna knjigarna, v kateri bo več kot 50 slovenskih založnikov po ugodnih sejemskih cenah ponudilo več kot 500 knjig. Nakup bo omogočala začasna sejemska spletna trgovina s skupno košarico in enotnim odpošiljanjem, kar je letošnja novost, so sporočili iz pisarne Ljubljane, Unescovega mesta literature, ki s partnerji pripravlja to akcijo kupovanja in podarjanja knjig.
Projekt so organizatorji prvič pripravili lani in naleteli na velik odziv in podporo. Po podatkih Javne agencije za knjigo RS se je med virtualnimi stojnicami Sejma s kavča sprehodilo skoraj devet tisoč obiskovalcev, na spletni strani pa so zabeležili 12 tisoč obiskov. Prav tako so založniki in distributerji v lanskih sejemskih dneh beležili povečano prodajo – nekateri za 40 ali 50 odstotkov, drugi so prodajo podvojili ali pa jo enačili s prodajo v Cankarjevem domu.
Je moč in je priložnost
Tudi v Mariboru, kjer so zaradi razmer začetek festivala Slovenski dnevi knjige prestavili na 18. junij, se pridružujejo akciji, v počastitev 23. aprila, svetovnega dneva knjige, pa so pripravili večdnevni spletni literarni program. Pri oblikovanju vsebin so sodelovali dolgoletni partnerji festivala: Mariborska knjižnica, Založba Pivec in Mladinski kulturni center Maribor (MKC), ki nastopa tudi v vlogi koordinatorja. V programu sodelujejo tudi Pedagoška fakulteta Univerze v Mariboru, platforma konS, Bralna značka Slovenije in Pesniško društvo Slam zverine. "V času, ko je večina šol po vsem svetu zaprtih in smo ljudje omejeni s preživljanjem časa zunaj in v družbi, lahko bolj kot kdajkoli prej moč knjig izkoristimo za boj proti samoti, osamitvi, za razširitev obzorij, za spodbujanje uma in ustvarjalnosti ter zato, da se s pomočjo knjig odpremo drugim svetovom in ljudem, novim idejam, novim vsebinam, oddaljenim krajem in neznanim prostorom. To je tudi priložnost za uvajanje naših otrok v svet knjig – odlična priložnost, da otrokom privzgojimo vseživljenjsko ljubezen do branja," so v skupni izjavi za javnost zapisali organizatorji.
Sejma s kavča pa se udeležuje tudi Založba Pivec, ki prav v tem mesecu praznuje polnoletnost, opomni Milena Pivec, direktorica in odgovorna urednica založbe. "V normalnih razmerah je teden okrog 23. aprila rezerviran za Slovenske dneve knjige. Že drugo leto jih ponujamo na Sejmu s kavča. Po eni strani je to za založnike in obiskovalce enostavneje – knjige si lahko ogledujemo 24 ur na dan doma s kavča in poštar nam naročeno prinese do hišnih vrat. Po drugi strani pa manjka tista pristna človeška komunikacija, pogovor z obeh strani stojnice, listanje po knjigah, vrvež, dogajanje na odru, srečevanje z avtorji, različnimi ustvarjalci, prijatelji, znanci … Seveda smo se založniki prilagodili novim razmeram in pozdravljamo tovrstne akcije. Upamo, da bodo naše knjige nagovorile čim več ljudi," pove. Prav na 23. april, svetovni dan knjige, pa založba vabi na prvi spletni polfinale Pesniškega turnirja 2021, te dni pa bo živahno tudi na njihovi facebook strani, kjer si lahko ogledate objave o novih knjigah in zanimive filmčke o njihovih avtorjih.
Fotografije na mostu
Preizkušeni formati
MKC je ponovno pripravil Ožuljeni jezik, tekmovalni dogodek interpretiranja slamovske poezije, ki bo tudi tokrat potekal v spletni obliki s prenosom v živo na družbeno omrežje, literarni gost bo pesnik, pisatelj in kritik Muanis Sinanović. Matic Ačko, koordinator dogodka, spomni, da se je prvi Ožuljeni jezik v Mariboru zgodil leta 2016 v okviru Dnevov knjige in tako letos praznujejo že pet let. "Tokrat zaradi razmer na spletu, a tako je bilo že lani in format je preizkušen in preverjen. Žal ni isto kot v živo, ampak do neke mere deluje. Prednost je v tem, da se nam pridružijo slamerji z drugih koncev Slovenije," pove. Znotraj MKC-ja deluje tudi mreža konS, ki pripravlja delavnico kodne poezije z Rosi Grillmair, programerko in predavateljico na področju umetnosti, kulture in tehnologije iz Linza. Marko Lük pojasni, da so znotraj mreže konS razmišljali, kako bi se povezali s podvejami, ki delujejo znotraj MKC-ja. "Za dan knjige smo se odločili, da intermedijsko umetnost, ki jo konS pokriva, združimo z literaturo. Delavnica je pripravljena na način, da vizualno uporablja programske jezike, vsebina znotraj tega pa je videti čim bolj programsko. Torej, poezija, besede in stavki so videti kot programski jezik. Obstajajo različni programski jeziki in to je tudi tekmovanje, podobno kot pri slam poeziji. To ni nekaj novega, ta scena že deluje po svetu. Na delavnico vabimo vse, ki se ukvarjajo s poezijo, in tudi tiste, ki se ukvarjajo s programiranjem. Jezike lahko uporabiš vizualno, lahko pa tudi za kodiranje. S kodo generiraš naslednji verz, če imaš to znanje. Vse skupaj je res vizualno zanimivo," opiše naš sogovornik.