Lani so kljub nepredvidljivim razmeram na trgu presegli svoja pričakovanja na področju realizacije in prodaje tako v Sloveniji kot v sosednji Avstriji. "V Avstriji, kjer se podjetja soočajo tudi z do 60-odstotnim upadom prodaje, smo zrasli za 50 odstotkov," razkrivajo v Lumarju.
Med projekti, ki so zaznamovali leto 2023, pri Lumarju izpostavijo, da so zlasti ponosni na gradnjo prvega vrtca v Sloveniji z njihovim inovativnim masivnim sistemom iQwood, brez lepil in kovin, ki postavlja nove smernice in trende pri gradnji javnih objektov.
Strokovnost tudi pri sanaciji po poplavah
"Veseli smo tudi vseh prejetih priznanj, nagrad in certifikatov, ki so dokaz, da sta naša razmišljanje in filozofija trajnostnega delovanja zadnjih dvajset let pravilna in uspešna. Prav tako pa smo nadvse ponosni na odziv naših sodelavcev in partnerjev ob katastrofalnih poplavah lanskega avgusta, ko smo hitro in strokovno pristopili k trajnostni sanaciji in obnovi prizadetih objektov," zagotavlja Marko Lukić, direktor podjetja Lumar.
Nagrade in priznanja za Lumar v letu 2023
• Znak kakovosti v graditeljstvu (ZKG) za razvojni dosežek zelenih tehnologij za implementacijo konstrukcijskih sistemov.
• Certifikat Green Star za celovito trajnostno poslovanje podjetja.
• Lumarjevo podjetje iQwood je prejelo najvišje nacionalno priznanje za inovacije (Gospodarska zbornica Slovenije) za razvoj najtanjše, nosilne, lesene masivne stene brez lepil na svetu.
• Certifikat Austria Gütezeichhen, ki potrjuje preverjeno visoko kakovost proizvodov in storitev.
• Platinasta bonitetna odličnost AAA (Dun&Bradstreet). Najvišja ocena bonitetne odličnosti označuje podjetje kot izjemno zanesljiv, kredibilen in nizko tvegan poslovni subjekt za sodelovanje z različnimi poslovnimi partnerji, vključno s kupci, dobavitelji, podizvajalci, zavarovalnicami, bankami in drugimi poslovnimi subjekti.
• Postali so prvi prejemniki nagrade SME EnterPRIZE za trajnostno poslovno prakso na področju okolja, ki jo podeljuje Skupina Generali in so zastopali Slovenijo v Bruslju med 10 junaki trajnosti. Izbrani so bili med več kot 7000 malimi in srednje velikimi evropskimi podjetji.
Modeli, ki bodo reševali trajnostne izzive
In kakšni so načrti za leto, v katerega smo zakorakali? "Naslednji izziv je povezan s tem, kako naše hiše še bolj povezati tudi z drugimi industrijami – z energetsko in informacijsko industrijo, ter intenzivno vključevati sodobne tehnologije v proces trajnostne gradnje in naš koncept Lumar Zero Emission Living. Hiše oziroma stavbe so stičišče različnih tehnologij in lahko svoje maksimalne učinke dosegajo samo, če so te povezane. Gre za razvojne projekte, kjer iščemo modele in rešitve, ki bodo reševale posamezne izzive. Z nadaljnjim sledenjem visokih standardov sodobne arhitekture, razvojem novih trajnostnih tehnologij ter sodelovanjem z različnimi deležniki bomo uspešno gradili objekte, ki minimalno vplivajo na okolje in omogočajo zdrav ter kakovosten način življenja skozi celoten življenjski cikel," poudarjajo v podjetju Lumar.