Vrata imajo v stanovanju pomembno povezovalno in estetsko vlogo. Niso le navaden kos pohištva, temveč zaznamujejo prehode v nove prostore, zagotavljajo zasebnost, mir in kvaliteto bivalnega okolja. Prav zaradi tega jim proizvajalci posvečajo veliko pozornost. Kakor pri vseh izdelkih za dom tudi notranja vrata doživljajo spremembe, postajajo vse bolj prijazna za uporabo in prijetna na pogled. Lani in letos smo lahko pri proizvajalcih in ponudnikih notranjih vrat opazili več novosti: vrata z različnimi vstavki in utori, drsna steklena krila z vidnim okovjem, krila z aluminijastim podbojem, inovativne načine obdelave površine, skrita nasadila, podboje brez vidnih spojev in še bi lahko naštevali. Ponudba je zelo pestra, cena pa je odvisna od kakovosti vgrajenih materialov.
Od enokrilnih do nihajnih vrat
Vrata lahko odpiramo na različne načine. Koliko vrst vrat glede na način odpiranja poznamo?
Skupin vrat je šest:
• enokrilna vrata (klasična vrata, ki so najpogostejša v večini bivališč);
• dvokrilna vrata (imajo dvoje kril, odpirajo se navzven);
• pomična vrata (običajno jih namestimo na večje zidne odprtine; ker se odpirajo v kaseto, skrito v steni, ta vrata ne zavzamejo veliko prostora in tako omogočajo večji izkoristek prostora);
• nihajna vrata (ta se najlažje odpirajo, njihova slabost pa je, da zavzamejo veliko prostora, saj se med nihanjem odpirajo na obe strani);
• preklopna vrata (nanizane lamele so obešene na nosilce v stropnem vodilu; ker ne potrebujejo vodila na tleh, ne ovirajo talnih oblog; tako kot drsna tudi ta vrata ne zavzamejo veliko prostora.);
• nihajna - preklopna vrata.
Od naravnega lesa do imitacij
Zelo priljubljena so bela notranja vrata, dopolnjena z vstavki iz naravnega furnirja, na katerem se lepo vidijo posebnosti lesa, denimo grče pri hrastu, rdeče srce pri bukvi in podobno, pravijo v podjetju Lip Bled. V zadnjem času opažajo večje povpraševanje po hrastovem furnirju, naravnem svetlem videzu in oljenih površinah, povečuje pa se tudi uporaba popolnoma masivnega lesa tako za notranja vrata kot za podboje z videzom krtačene površine. Opozorijo na 3D-strukturo imitacije površine naravnega lesa. Gre za površine iz umetnih materialov, ki s sodobno tehniko obdelave po videzu skoraj v ničemer ne odstopajo od furniranih. Razliko opazimo in občutimo šele, ko se jih dotaknemo - na otip so namreč bolj hladni. Takšna vrata se zaradi trpežnosti uporabljajo v šolah, vrtcih in bolnišnicah, ustrezno oblikovana so primerna tudi za dom.
Odporne površine
Pri notranjih vratih je ključnega pomena, da izberemo vrata, ki bodo prijetna za bivanje, meni Maja Rakoš iz podjetja Matjaž/Hörmann. "Notranja lesena in zastekljena vrata morajo odlikovati odporne površine, še posebno če imate otroke in domače živali. Odporna naj bodo proti udarcem, saj dlje časa preprečujejo neželene poškodbe površine. Bistvena je tudi izbira polnila notranjih lesenih vrat. Najboljše razmerje med ceno in zmogljivostjo ponuja polnilo iz cevaste iverne plošče. Ne smemo pa pozabiti na to, da je pri izbiri notranjih vrat pomembno tudi, da izberemo takšna, ki bodo prijazna za oko," pravi sogovornica.
Niso vsaka vrata za vsak prostor
Izbira primernih vrat je odvisna tudi od namembnosti določenega bivalnega prostora. Vrata s steklenim polnilom so primerna za povezavo prostora s temnejšim prostorom, denimo dnevne sobe s hodnikom.
V podjetju Lip Bled opozarjajo, da se pri vratih s steklenim polnilom prenaša svetloba iz enega prostora v drug prostor ali med prostori. “Velikokrat pa so takšna vrata samo za okras. Poleg kril s steklenim polnilom imamo tudi možnost izbire polno steklenih kril ali kombinacije lesenega krila in stekla po celotni višini. Za kopalnice in stranišča, kjer se ponavadi zadržuje največ vlage, je primerna vgradnja vratnega krila s parno zaporo.”
“S parno zaporo, ki jo vgradimo v vratno krilo, je krilo veliko manj občutljivo za vlago. Moramo pa vedeti, da je les higroskopičen material in tako sprejema ter oddaja vlago, zaradi tega pa se lahko širi ali krči. Ker je to naravna lastnost lesa, na to ne moremo vplivati, pa tudi za stanovalce je zelo pomembno, da v notranjih prostorih vzdržujejo primerno vlago. To dosežemo z ustreznim zračenjem in ogrevanjem med kurilno sezono,” pravijo strokovnjaki podjetja Lip Bled. In nadaljujejo: “Pri izredno veliki vlagi v kopalnici so najprimernejša polna steklena vrata, ki se ne krivijo in ne oksidirajo zaradi vpliva pare in vlage na vrata. V tem primeru je svetovana uporaba satiniranega stekla, saj je tako skozenj viden le obris osebe v kopalnici, s čimer zavarujemo zasebnost. “Za uporabo v ekstremnih klimatskih razmerah, kjer so zelo velike razlike v temperaturi in vlagi, pa je nujna izbira certificiranih klimatsko odpornih vrat, ki so na voljo v vseh površinskih izvedbah.”
S trpežnim okovjem do kakovosti
Izbor in kakovost okovja sta pri notranjih vratih zelo pomembna. Pravilno izbrano okovje daje krilu poseben estetski videz, ustrezno funkcionalnost in zagotavlja kakovost vrat, pravijo v podjetju Lip Bled. Dodajajo, da je osnovna naloga okovja spajanje oziroma združitev krila in podboja ter omogočanje zapiranja. Predvsem mora biti okovje trpežno, saj je nenehno na preizkušnji. Lahko je vidno ali skrito, kar krilu in podboju daje sodoben, minimalističen videz, lahko pa se odločimo tudi za takšno s starinskim videzom. "Glede na namen vrat lahko okovje opravlja tudi dodatno funkcijo varnosti. Vsekakor je treba paziti, da je prilagojeno funkciji vrat. Povedano drugače: za certificirana ognjevarna vrata moramo uporabiti tudi certificirano ognjevarno kljuko, na primer." Dodatno okovje, ki se lahko vgradi v krilo, lahko po besedah sogovornikov iz podjetja Lip Bled izboljša tudi klimatske lastnosti notranjih vrat, kar pripomore k manjšim stroškom za ogrevanje.
Pravilna vgradnja
"Vsak od nas določen izdelek najprej ocenjuje vizualno," pravijo v podjetju Matjaž/Hörmann. "Zato je dobrodošlo, če stranka lahko izbira med široko paleto vzorcev, ki bodo skupaj z barvno kombinacijo zadovoljili še tako velike želje." Dobra notranja vrata naj bodo opremljena tudi s potrebnimi certifikati, redno naj bodo preizkušena, še opozorijo sogovorniki. "Imeti morajo vse potrebne pripravke za kvalitetno montažo, ki jo opravijo strokovni monterji. Morebitna vzdrževalna dela ali popravila pri poškodbah naj se odpravijo v najkrajšem možnem času, prav tako z originalnimi deli in usposobljenimi serviserji."