Pozdrav soncu: Z okni na ravni strehi do naravne svetlobe

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
27.05.2021 02:00
Prostore pod ravno streho lahko učinkovito osvetlimo z naravno svetlobo in zračimo s svežim zrakom s strešnimi okni, primernimi za ta tip strehe.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
8 Prostore pod ravno streho lahko bolje izkoristimo, saj ni poševnin.
Foto: Velux
Fakro

V sodobni arhitekturi so vse pogosteje zastopane hiše z ravnimi strehami ali s strehami z minimalnim, manj kot 15-stopinjskim naklonom. Prostore, ki so v takšnih hišah umeščeni na sredini tlorisa, je treba dodatno osvetliti, saj skozi fasadna okna zaradi svoje vertikalne lege ne dobijo dovolj svetlobe. V podjetju Fakro razložijo, da je montaža klasičnih strešnih oken na te strehe možna, ni pa sodobna in všečna. Zato so razvili moderna strešna okna, namenjena izključno ravnim streham. In nadaljujejo, da s strešnimi okni pridobimo naravno svetlobo v notranjosti prostora na točno določenem mestu. Nad delovnimi površinami, nad igralnimi in bralnimi kotički, tam torej, kjer nam je svetloba zelo pomembna. Posebej so prikladna v velikih prostorih, kjer fasadna okna ne osvetlijo dovolj notranjosti. Z določenimi modeli oken pa se celo lahko povzpnemo na streho, kjer si lahko uredimo teraso ali zelenico.

Za temne prostore pod ravno streho

Okna za ravne strehe lahko vgrajujemo v vse strehe, ki nimajo naklona večjega od 15 stopinj, pojasnijo v podjetju Velux. "Vgrajujemo jih v prostore, v katerih se ljudje zadržujejo dlje časa, zato je pomembna njihova energijska učinkovitost in ustrezna kakovost notranjega okolja, saj okno na ravni strehi lahko dovede svetlobo v tiste dele prostora, ki so običajno temni in nimajo možnosti osvetlitve prek fasade. Imajo pa možnost, da dobijo dnevno svetlobo prek strehe. In to je dodana vrednost bivanju in nepremičnini. Zakaj bi bilo stanovanje v zadnji etaži enako osvetljeno kot spodnje, če je možno osvetliti temen hodnik ali kopalnici dati naravno svetlobo in svež zrak? Svetli prostori so prijetni, svetlobo potrebujemo za dobro počutje, delovno produktivnost in zdravje. Ljudje so za to pripravljeni plačati več denarja," arhitektka Neža Močnik iz Veluxa pojasni prednosti teh oken. Pri vgradnji po besedah strokovnjakov iz podjetja Fakro pazimo predvsem na njihovo pravilno postavitev, ki je nujna za najbolj optimalno osvetlitev prostora. "Zelo pomembne so tudi čim manjše toplotne izgube. Energija bo vedno dražja, varstvo okolja pa bo največji človekov izziv," še opozorijo v Fakru in dodajo, da ne smemo pazabiti niti na varnost. "Vlamljanje z ravnih streh je preprostejše kot s poševnih."

Veluxova okna niso pohodna: vgrajena so namreč nad ravnino strehe, od tal so dvignjena za približno 30 centimetrov, odvisno od pokrova.
Velux

Pokrita s posebnimi pokrovi

Veluxova okna za ravne strehe združujejo vse lastnosti klasičnih fasadnih ali strešnih oken. Sestavljena so iz okvirja in krila, lahko se odpirajo, lahko jim namestimo notranja in zunanja senčila. Zasteklitev je dvoslojna, steklo na notranji strani je lepljeno, krilo in okvir, ki je polnjen s toplotno izolacijo, sta iz belega PVC-materiala. Posebnost okna za ravno streho je po besedah Močnikove pokrov, ki je na zunanji strani poveznjen čezenj. V obliki akrilne kupole, ki je lahko prozorna ali mlečna, zagotavlja odvajanje padavinske vode. Izbira je običajno odvisna od tega, kako pomemben je videz na zunanji strani, pravi Veluxova arhitektka.

Niso pohodna, dvignjena so nad streho

Medtem ko v podjetju Fakro ponujajo tudi pohodna okna, ki pridejo še kako prav na strehah, ki so spremenjene v vrtove, igrišča, Veluxova okna niso pohodna, saj kot pravijo sogovorniki iz tega podjetja, niti niso namenjena temu. Vgrajena so namreč nad ravnino strehe, od tal so dvignjena približno 30 centimetrov, odvisno od pokrova. "Če bi želeli okna vgraditi v nivoju tal, tudi takšna lahko najdemo na trgu, bi morali izbrati ravno stekleno površino, vendar takšnega okna ni možno odpreti niti senčiti, namenjeno je zgolj osvetlitvi," pojasni Močnikova. V družino oken za ravno streho spadata tudi okno, ki je namenjeno odvodu dima, in okno za dostop na streho. Ti dve imata izrazito tehnično funkcijo, pa vendar sta to okni. Takšna okna se vgradijo nad hodniki.

Pri vgradnji je treba upoštevati nekaj zakonitosti

Velikost odprtine je navadno enaka nazivni meri okna. Kot razloži Močnikova, okno, veliko denimo 100 krat 100 centimetrov, potrebuje točno tako velikost odprtine, lahko je približno en centimeter večja. Na zunanjo stran odprtine nalega okno s svojo širino okvirja, ki mora imeti konstrukcijsko podporo. "Zato je treba izdelati nastavni okvir, na katerega bo okno mehansko pritrjeno. Širina tega okvirja je običajno enaka širini okvirja okna, navadno deset centimetrov, višina pa mora premostiti višino preostalega sestava strehe (izolacija, prodec ipd.), da je okvir okna v celoti vgrajen nad zadnjo finalno ravnino strehe. Koliko okno gleda iz strehe, je odvisno od krajevnih intenzivnosti padavin, velikosti strešne površine in učinkovitosti sistema za odvajanje padavinske vode," razloži sogovornica. Pri vgradnji je obvezna tudi hidroizolacija, ki mora biti zvezno pripeljana na okenski okvir, ustrezno pa mora biti zatesnjena celotna obodna površina okenskega okvirja.

Zakaj ne bi bil hodnik v zadnji etaži osvetljen z naravno svetlobo, če je lahko? Svetlobo potrebujemo za dobro počutje in zdravje.
Velux

Lahko jih odpiramo ali pa so fiksna

Glede odpiranja oken v podjetju Fakro razkrijejo, da obstajajo različne izvedbe: fiksno okno, ročno odpiranje in električno odpiranje. Z ustreznim podstavkom lahko strešno okno dvignemo za 15 centimetrov, kar je nujno pri izdelavi zelene strehe, pravijo. "Nevidni deli okenskega okvirja in krila so izdelani iz reciklažnega materiala, ki ga lahko ponovno uporabimo. Zaradi tega je ta izdelek prijazen do okolja," še pravijo v Fakru. Možnost odpiranja oken v ravni strehi je zelo pomembno, saj skozi njih lahko prostore naravno prezračujemo, v poletnih nočeh pa hladimo. Odpiranje je lahko ročno, s teleskopsko palico, vendar je, opozorijo v Veluxu, zaradi višine, na kateri so okna v ravnih strehah vgrajena (2,5 metra in več od tal) najpogostejša izbira elektrificirano okno. To je po besedah Neže Močnik veliko udobnejša rešitev, saj okno odpiramo in zapiramo prek brezžičnega stikala. Dežni senzor pa poskrbi za samodejno zapiranje okna v primeru dežja, vendar le, če je okno elektrificirano, pri ročnem odpiranju te možnosti ni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta