Pri nas se graditelji zelo radi odločajo za klasično gradnjo in pri tem uporabijo opeko ali porobeton, zelo priljubljene so tudi montažne hiše. V zadnjem času pa vse pogosteje slišimo o sistemih za gradnjo armiranobetonskih sten s toplotnoizolativnimi opažnimi elementi. Takšen sistem na kratko poimenujemo ICF sistem (Insulated Concrete Form), ki sodi med masivne sisteme gradnje. Za kaj pravzaprav gre?
Zelo izolativen ovoj stavbe
Elementi JUBHome oblikujejo sistem, ki temelji na ekspandiranem polistirenu (EPS). Takšen sistem s svojimi elementi za gradnjo tvori zvezen, izredno izolativen in akumulativen ovoj stavbe. Ob tem se poraja vprašanje, ali imajo sistemi neprekinjen visokoizolativni toplotni ovoj, ali konstrukcije "dihajo". Nina Vodopivec, mag. inž. arh., iz podjetja JUBHome razlaga: "To vprašanje je vsem v gradbeništvu dobro poznano. Po eni strani bi radi imeli dobro izoliran objekt, ki ima minimalne toplotne izgube, po drugi pa hrepenimo po tem, da se objektu zagotavljata ugodna mikroklima in dihanje ali točneje paroprepustnost materialov. Paroprepustnost primerjamo z dihanjem človeške kože. Koncept 'dihanja' sten je bil ovržen že leta 1923, ko je gradbeni fizik Erwin Raisch dokazal, da gre v eni uri samo skozi ključavnico v vratih 50-krat več zraka kot skozi kvadratni meter stene."
Arhitektka poudarja, da je paroprepustnost EPS večja od paroprepustnosti lesa oziroma je optimalna glede na preprečevanje nastanka kondenzacije znotraj fasadnega sistema. "EPS ali po domače stiropor je zelo trajen material, ki dolgoročno ne razpada. V realnih razmerah je bilo dokazano, da se njegove fizikalne lastnosti s časom ne spreminjajo."
O dovajanju svežega zraka v tovrstne stavbe sogovornica razlaga naslednje: "V praksi velja, da se tudi v pasivnih objektih s v približno dveh urah zamenja ves zrak v objektu."
Od temeljev do strehe
Z elementi JUBHome dosežemo visoko toplotno izolativnost ovoja, od temeljev prek zidov do strehe. Kakšni sistemi se uporabljajo za to? "Toplotna izolacija temeljene plošče je zasnovana na po meri izdelani toplotnoizolacijski kadi JUBHome BASE iz ekspandiranega polistirena. JUBHome WALL so ICF-elementi, ki služijo za konstrukcijske zunanje ali notranje stene. Znotraj ICF-elementov so masivne, a vitke armiranobetonske stene, ki za vgradnjo ne potrebujejo opaža. Opaž sten je grafitni ekspandirani polistiren. Potem so tu še visokoizolativni EPS-elementi sistema za toplotno izolacijo strehe JUBHome ROOF, ki se med seboj povezujejo s stikom na utor in pero," razlaga Nina Vodopivec.
Omeni še, da je sistem za gradnjo sten JUBHome WALL zelo kompakten in testiran tudi za gradnjo na potresnih območjih skladno z evropsko potresno regulativo.
Hitra gradnja in vselitev
O tem, kako hitro je zgrajena hiša iz omenjenih elementov v primerjavi s klasično opečnato gradnjo ali v primerjavi z montažno gradnjo, sogovornica pove: "Pri gradnji z ICF-sistemom je mogoče privarčevati čas zaradi izolativnih elementov, ki so sočasno tudi opaž. JUBHome BASE nam omogoča, da lahko temeljno ploščo izoliramo in opažimo sočasno. Pri toplotni izolaciji temeljne plošče ne potrebujemo nikakršnih lepil, ki bi izolativne elemente spajala. Za ta del poskrbi zasnova plošč in robnih elementov, ki se med seboj povezujejo po sistemu lego kock. Enako se medsebojno povezujejo elementi za gradnjo sten JUBHome WALL. Tako JUBHome WALL omogoča sočasno opaženje in izoliranje objekta. Objekt je zaradi lastnosti sistema zelo hitro zgrajen in hkrati že izoliran."
JUBHome sistem gradnje združuje kvaliteto masivne gradnje in hitrost montažnih sistemov, sočasno pa nudi tudi zdravo in kvalitetno bivalno okolje. Zagotovljena je energijska varčnost objekta in varnost. Vsekakor je prava izbira za izgradnjo sodobnega in funkcionalnega doma. Izvedba instalacij v takšnih objektih je enostavnejša in hitrejša, saj ni dolbljenja sten ("štemanja"), kajti večina instalacij poteka v notranjem sloju toplotne izolacije.