Sosede Avstrijce razburjajo visoke cene novogradenj

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
20.10.2023 00:00

V državi, kjer brezhibno deluje trg najemnih stanovanj, beležijo dvig cen novogradenj. Povprečna cena avstrijske novogradnje je po podatkih Deloittovega nepremičninskega indeksa druga najvišja med 27 državami

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Foto: Sanja Verovnik

Avstrijce zadnje mesece močno razburjajo podražitve. Podražili so se energenti, podražila se je hrana, kot kaže pa so se najbolj podražili kvadratni metri. Po podatkih Deloittovega nepremičninskega indeksa - pod drobnogled so vzeli cene novih stanovanjskih nepremičnin v 27 državah -, ima le ena država višje cene od Avstrije in to je Izrael. V Avstriji boste namreč za kvadratni meter novogradnje v povprečju odšteli kar 4925 evrov, v Izraelu pa 5701. Na tretjem mestu se je znašla Nemčija s 4800 evri vrednim kvadratnim metrom. Najcenejši je kvadratni meter v Bosni in Hercegovini, vreden je 1237 evrov.

Ponudba večja od povpraševanja

Po pisanju avstrijskega časopisa Kurier, je postala Avstrija zaradi dolgoletne rasti cen stanovanjskih nepremičnin v mednarodni primerjavi ena najdražjih držav za nepremičnine na svetu. A vendarle se Avstrijci tolažijo vsaj z dejstvom, da je nakup stanovanja v prestolnici še vedno cenejši, kot v številnih drugih evropskih prestolnicah. Na Dunaju namreč stane kvadratni meter novogradnje 6284 evrov, kar je veliko manj kot denimo v Tel Avivu in Parizu, kjer v najboljših mestnih predelih dosega 14 tisočakov, ali v Londonu, kjer stane kvadratni meter stanovanja tudi 17 tisoč evrov, hkrati pa precej več od Ljubljane, kjer je lani srednja cena prodanih novih stanovanj dosegla 3950 evrov na kvadratni meter. Še bolj "poceni" od avstrijskega povprečja cen nepremičnin je nam bližnji Gradec, kjer je kvadratni meter vreden 3705 evrov in tako za 25 odstotkov cenejši od državnega povprečja.

Dunaj je znan po izjemno urejenem najemnem trgu, zato se ni čuditi, da cene novogradenj niso tako visoke kot denimo v Londonu ali Parizu, saj se večina prebivalcev odloča za najem.
Foto: Archiv Večera

"Cene novih stanovanj so se v naši državi v zadnjih dveh letih zvišale predvsem zaradi kriznih razmer na trgu. Precej so se podražili gradbeni materiali, energenti ... Kljub temu je v Avstriji povpraševanje po nakupu stanovanj še vedno manjše od ponudbe stanovanj na trgu. Trg je raznolik, pa tudi gradi se nonstop, prav na gradnjo namreč kriza, kljub drastični podražitvi gradbenega materiala, ni imela nobenega vpliva," za Večer pojasni Gerhald Eichman, dober poznavalec nepremičninskega trga v Avstriji. So pa Avstrijci, predvsem mlajši, veliko bolj naklonjeni najemnim kot lastniškim stanovanjem.

V Gradcu višje najemnine kot na Dunaju

Najemni trg je pri severnih sosedih tudi izredno aktiven in dosegljiv vsem, pa tudi cene, kljub podražitvam v lanskem in letošnjem letu, niso tako zasoljene kot ponekod drugod po Evropi, na primer v Španiji, kjer so se najemna stanovanja v večjih mestih v zadnjih dveh letih podražila za več kot 35 odstotkov. Tako Dunaj s povprečjem 9,10 evra na kvadratni meter še vedno upravičuje sloves najemnikom prijaznega mesta. Hkrati pa so cene najema na Dunaju celo nižje od Linza (10,8 evra za kvadratni meter) in Gradca (11,20 evra). "Razlog za nižje povprečne najemnine na Dunaju so predvsem stare stavbe, značilne za prestolnico, z urejenimi standardnimi najemninami," pojasni Eichman.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta