O pomembnosti dobrega spanca navadno razmišljamo šele po kakšni neprespani noči ali ko zaradi trdega ležišča vstajamo utrujeni in z bolečinami v hrbtu, ramenih, kolkih ... Za dober in sproščujoč spanec potrebujemo letnemu času primerno odejo, prilagodljiv vzglavnik, tudi posteljno perilo ni zanemarljivo, saj stik s posteljnino lahko pomeni nežen dotik ali grobo drgnjenje, ki bo odneslo spanec. Eden najpomembnejših dejavnikov, ki vplivajo na udobno spanje, je kakovostno ležišče, ki naj v dolžino meri 20 centimetrov več, kot je dolžina telesa, njegova širina pa naj bo vsaj 80 centimetrov za enega človeka. Sicer pa nam mora dobro ležišče zagotavljati idealno ortopedsko lego telesa med spanjem in ustrezno mikroklimo. Ker imamo ljudje različno površino, obliko, težo in strukturo mišične mase, je za izbiro ustreznega ležišča ključno individualno strokovno svetovanje.
Recept za dober spanec
Kot prvi pogoj za dober spanec moramo biti poprej najmanj 14 ur budni, hkrati pa so pred spanjem pomembni še:
• primerna priprava, osvežitev, na primer prhanje,
• ne prepoln želodec,
• prazen mehur,
• ne presuh in ne pretopel ali prehladen zrak v spalnici,
• ležišče, pisano na kožo uporabniku, s primerno trdoto glede na površino telesa in vsaj 20 cm daljše od telesne višine,
• pravilen izbor vzglavnika in pregrinjala, s katerim smo pokriti,
• v prostoru naj ne bo hrupa in drugih motečih dejavnikov (denimo komarjev),
• barve prostora naj bodo takšne, da zagotavljajo sprostitev,
• smer postelje: glava naj bo obrnjena proti severu, noge proti jugu,
• skodelica melisinega čaja za umiritev pred spanjem bo prav tako nadvse koristna.
Trdo ni več v modi
Preden se odločite za nakup ležišča, ki ga boste skoraj zagotovo imeli v spalnici vsaj slabo desetletje, je nujno, da ga preizkusite. Staro prepričanje, da mora biti ležišče čim trše, danes ne drži več. Ležišče mora biti prilagojeno teži in telesni zgradbi posameznika.
Ob nakupu si vzemite čas za preizkus, saj občutek trdote narašča s časom ležanja. Za preizkus ležišča si je smiselno vzeti tudi pol ure časa za ležanje na ležišču ob pomoči svetovalca, ki bo opazoval položaj telesa na podlagi, da bo izbira prava. Prav tako svetovalcu čim bolj razkrijte svoje spalne navade: pikantne podrobnosti zadržite zase, zato pa spregovorite o težavah, morebitnih okvarah hrbtenice, bolečinah v ramenih ali kolkih. Zahteve vsakega človeka so zelo individualne, ponudniki pa se temu vseskozi prilagajajo s pestro ponudbo ležišč, tako da se lahko za vsakogar najde tisto, ki mu bo najbolj ustrezalo. Še preden plačate za ležišče, preverite, ali ga lahko v primeru, da ugotovite, da vam ne ustreza, zamenjate ali vrnete – to omogoča že vsak resen ponudnik posteljnih ležišč.
Toplo, hladno
Se kdaj odpravite spat, pa se od mraza tresete kot šiba na vodi? Ali pa se vam dogaja, da se sredi noči prebudite premočeni od potu? Za ljudi, ki jih pogosto zebe, sta primerna volneni nadvložek in topla volnena odeja. Seveda obstajajo tudi ležišča za ljudi, ki se med spanjem močno potijo. Takšno je denimo ležišče, sestavljeno iz žepkastih vzmeti, ki zagotavljajo izredno zračnost ležišča.
V zadnjem času so priljubljena tudi ležišča, ki vsebujejo bambusova vlakna, saj bambus deluje zelo zračno, termoregulativno in pomaga ohranjati suho spalno površino. Ko je toplo, se bambusova vlakna raztegnejo in dopustijo, da koža zadiha. Ko pa je hladno, se vlakna skrčijo in zadržijo toploto v bližini telesa.
Brez stepanja na soncu
Ležišče, odeje, vzglavniki in posteljno perilo potrebujejo ustrezno nego in čiščenje. Prevleko ležišča je treba občasno oprati ali odnesti v kemično čistilnico. Vzmetnice ali žimnice vsaj enkrat letno čistite s sesanjem in jih redno zračite z vsakomesečnim obračanjem – tako tudi podaljšate njihovo obstojnost. Ni pa ležišča pametno postaviti na sonce ali stepati, kar je bilo včasih zelo v navadi, ker se vlakna tako uničujejo, z izpostavljenostjo soncu pa se lahko deformirajo materiali v notranjosti.
Tudi odeje in vzglavnike je dobro dvakrat letno oprati ali odnesti v čistilnico. Posteljno perilo pa je priporočljivo prati enkrat tedensko, pri tem perilo obrnemo, zapremo zadrgo ali gumbe, po pranju pa je posteljno perilo najbolje posušiti zunaj. Zlasti pri barvnem posteljnem perilu pazite, da ga sušite v obdobju dneva, ko ne bo izpostavljeno neposrednemu soncu, sicer bo hitro izgubilo barvo.