Pri oblazinjenem pohištvu je prevleka najbolj izpostavljen del, vsaj kar se tiče uporabe. Kot poudarjajo v podjetju Kauch, nobena prevleka ne prenese vseh možnih naporov, ki se lahko dogajajo med uporabo oblazinjenega pohištva. Kot opozarjajo, imajo vsaka tkanina ali usnje svoje specifike in različne karakteristike.
Kako nad madeže?
Madeže na tkaninah, ki imajo zaščito Aquaclean, je najbolje čistiti takoj, ko nastanejo, svetujejo v podjetju Kauch. Pri nastanku madežev polito tekočino najprej popivnajte s papirnato krpo, nato nanesite vodo neposredno na madež ali pa ga zmočite z mokro vpojno krpo. Počakajte nekaj sekund, nato na madež pritisnite s čisto papirnato brisačo oziroma vpojno krpo in s krožnimi gibi rahlo podrgnite po tkanini. Postopek večkrat ponovite, dokler madež ne bo popolnoma odstranjen.
Pogosto so majhne stvari, na katere niti ne pomislimo, tiste, ki lahko povzročijo škodo na vašem oblazinjenem pohištvu. To so na primer nakit, ure, pasovi, torbice, denarnice in ključi v zadnjem hlačnem žepu, našiti žepi in šivi na kavbojkah, vroči predmeti, kremplji hišnih ljubljenčkov ... Prav tako je pomembno, da se zavedamo, da lahko naš najljubši položaj sedenja ali ležanja na sedežni garnituri na dolgi rok prinese razlike v trdoti sedišča in tudi glede videza.
Na barve vpliva tudi svetloba
Poskrbeti moramo za to, da je v prostoru, kjer se sedežna garnitura nahaja, primerna zračna vlaga. Suh prostor je namreč lahko razlog za izsušitev in pokanje naravnih materialov, pri sintetičnih materialih pa se poveča statičnost, ki bolj privlači umazanijo. "Priporočljiva zračna vlaga v prostoru je 45 do 55 odstotkov," pojasnijo v podjetju in nadaljujejo: "Oblazinjeno pohištvo naj bo od radiatorja odmaknjeno 20 do 30 cm. Prav tako ni dobro, če je izpostavljeno neposredni sončni svetlobi. V tem primeru lahko pride do spremembe ali bledenja barve. Na barve lahko vpliva tudi umetna svetloba."
Umazanija se najprej opazi na svetlejših barvah. Zato moramo sedežno garnituro svetlih barvnih tonov negovati bolj pogosto, preden umazanija postane trdovratna in se je težje znebimo. Temne ali močne barve v stiku s svetlimi barvami tkanine ali usnja lahko pustijo sledi na površini. Tudi džins lahko na svetlejših površinah pusti sledi barve. Takšen madež je zelo trdovraten in se ga na večini prevlek ne da očistiti.
Usnje brišemo s krpo, tekstil sesamo
Za vzdrževanje usnja priporočajo enkrat na teden brisanje s suho mehko krpo in enkrat na mesec brisanje z vlažno krpo. Priporočljivo je, da se dva do trikrat na leto usnje premaže s sredstvom za nego tega materiala, ki ščiti, vlaži in naredi mehkejšega. Priporočajo tudi redno sesanje z mehko krtačo, brez močnega drgnjenja. Na ta način boste odstranili prah in umazanijo, ki se nabirata na površini.
Za osnovno čiščenje zadostuje uporaba rahle milnice, ki jo nanesemo s krpo, pomembno je, da nato z mokro krpo dobro odstranimo ostanke milnice, ker lahko pušča sledi. Za temeljito čiščenje priporočajo uporabo posebnih čistil za tkanine, če pa je sedežna garnitura že precej umazana, svetujejo, da jo prepustite strokovnemu čistilnemu servisu, ki uporablja primerne postopke, da se tkanina ne obrabi.