Kaj sploh so toplotni mostovi? Preprosto povedano, so toplotni mostovi mesta na ovoju zgradbe - na strehi, zidovih, ob oknu, na mestih vgradnega pohištva, ob balkonih -, na katerih prihaja do povečanega prehajanja toplote glede na okolico. Razlogi za toplotne mostove so različni, poudarijo strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK: "Lahko gre zgolj za stik dveh različnih materialov, pojavljajo se zaradi specifične geometrije konstrukcije ali zaradi razlike v debelini ali toplotni prevodnosti materialov, na primer opeka - beton." Lahko pa nastanejo tudi kot posledica človeške napake ali malomarnosti. Pojavijo se na primer, če toplotna izolacija ni bila do konca izvedena, če je nemarno nameščena ali je bila morda namočena ali poškodovana, pa tudi kot posledica nepremišljeno vgrajenih inštalacij.
Različni toplotni mostovi, različni vzroki nastanka
Geometrijskim toplotnim mostovom se ne moremo izogniti. Njihov pomen in vpliv, tako relativni kot absolutni, se manjšata z debelino toplotne zaščite na zunanji strani ovoja stavbe.
Konstrukcijski oziroma materialni toplotni most je posledica spremembe sicer enakomernega toplotnega upora (na primer nesklenjenost toplotne zaščite) na ovoju stavbe. Do tega pride, ko je ovoj stavbe prekinjen ali predrt z materialom, ki ima veliko toplotno prevodnost (na primer armirani beton ali jeklo) in ki ni toplotno zaščiten ne z zunanje ne z notranje strani. Značilen primer: nadaljevanje medetažne konstrukcije preko izolirane zunanje stene v neizolirano balkonsko ploščo.
Konvekcijski toplotni most nastopi na mestih, kjer je zaradi prekinitev ali netesnosti notranje opne stavbnega ovoja omogočen vdor notranjega, navlaženega zraka v konstrukcijo in navzven. Značilen primer: netesen preklop parne ovire tople poševne strehe.
Kombinirani toplotni most je navadno kombinacija geometrijskega in konstrukcijskega toplotnega mostu. Značilen primer: slabo izolirana armiranobetonska protipotresna vogalna vez.
(Vir: Gradbeni inštitut ZRMK)
Višji stroški ogrevanja
Bistveno je razumeti, da je na področju toplotnih mostov poraba energije večja, kar posledično pomeni višje stroške ogrevanja, opozorijo strokovnjaki ZRMK. Na takšnih mestih se izjemno rade razvijejo plesni in gobe, pa tudi konstrukcija se sčasoma lahko poškoduje. V nasprotju s splošnim prepričanjem, da so toplotni mostovi težava, ki se pojavlja zgolj pri starejših hišah, gre dejansko za problem, ki je lahko zelo resen tudi pri novogradnjah.
Zmanjšano toplotno ugodje
Toplotni mostovi ovirajo toplotno ugodje stavbe. Problem nastane še posebno pozimi, ko so mesta toplotnih mostov na notranji strani stene hladnejša kot mesta brez toplotnega mostu. Zaradi tega nastane premik zraka v prostoru, vlek oziroma prepih, ki ga stanovalci občutijo. Ta pojav po navadi odpravijo tako, da povečajo ogrevanje, s tem pa nastanejo višji stroški.
Pred znaki jih je težko odkriti
Toplotne mostove je pred pojavom vidnih znakov težko odkriti, opozarjajo sogovorniki. In nadaljujejo: "Uporabiti moramo termografsko analizo, torej termokamero, ki lahko opozori na nepravilnosti pri izvedbi toplotne izolacije. Običajno se pregled izvaja v kurilni sezoni, ko je razlika med zunanjo in notranjo temperaturo še bolj občutna in so mostovi na kameri najbolje vidni. V vsakem primeru se je za tovrstne preglede modro obrniti na strokovnjaka, ki vam bo znal svetovati, kako najbolj učinkovito sanirati in v prihodnosti preprečevati toplotne mostove."
Prezračevanje je nujno
“Toplotni most je pojav, ki ga z ustrezno izolacijo zmanjšamo,” opozori Milan Kuster, direktor podjetja Lunos Slovenija. “Toplotni mostovi gotovo zelo vplivajo na bivalno klimo in s tem na počutje stanovalcev. Ustrezno prezračevanje vsekakor prepreči negativen vpliv, ki ga pušča toplotni most. Zaradi zadovoljivega prezračevanja bo pojav vlage in plesni manjši oziroma do tega sploh ne bo prišlo. Vendar prezračevanje z odpiranjem oken ni dovolj. Prezračevanje s prezračevalnimi napravami ima vrsto prednosti. Oken nam ni treba odpirati enkrat ali večkrat na dan, s tem pa spuščati slab zrak iz zunanjosti v bivalne prostore. Prezračevalna naprava bo poskrbela za ustrezno bivalno klimo.”
Energijska sanacija stavbe
Z izvedbo dodatne toplotne zaščite, zamenjavo stavbnega pohištva in popravilom posameznih detajlov lahko rešimo tudi bistvene probleme z geometrijskimi, konstrukcijskimi in konvekcijskimi toplotnimi mostovi, pravijo strokovnjaki Gradbenega inštituta ZRMK. Če pri tem posamezne toplotne mostove spregledamo, se njihov relativni vpliv močno poveča - na primer dodatno se zniža površinska temperatura. "Podobno velja za izvedbo toplotne zaščite z notranje strani: območje stika medetažnih plošč z zunanjimi stenami in sorodne detajle je nujno treba reševati posebej," razložijo sogovorniki. In dodajo: "Tudi navlaženi deli ovoja so toplotni most, saj se materialom zviša toplotna prevodnost. Hkrati z drugimi ukrepi je treba preveriti in obnoviti zaščito stavbe pred vlago."
Propadanje konstrukcije
Na dolgi rok vlaga, ki se zadržuje v gradbenem elementu, povzroči njegove poškodbe ali celo uničenje. Večji kot je učinek delovanja toplotnega mostu, bolj se gradbeni element ohlaja, bolj se vlaži, delovanje toplotnega mostu pa se posledično še poveča.