Sodobna gradnja in prenova stavb zagotavljata zaradi odlične izolativnosti gradbenih materialov in stavbnega pohištva visoko energetsko učinkovitost stavb. Toda popolno tesnjenje po drugi strani zahteva redno prezračevanje, da se v prostorih ne začneta kopičiti vlaga in slab zrak. Povprečna štiričlanska družina čez dan sprosti v zrak do 15 litrov vlage, čezmerna relativna vlaga in vlaga v gradbeni konstrukciji pa povečujeta tveganje za razvoj plesni, pršic in bakterij. Zračenje z odpiranjem oken je sicer koristno za razvlaževanje, vendar ni energetsko učinkovito. Kako torej ustvariti zdravo bivalno okolje, ne da bi tratili energijo in denar? Za nekaj nasvetov smo povprašali direktorja podjetja LUNOS Slovenija mag. Uroša Fonoviča.
Ali se ljudje dovolj dobro zavedamo, kako pomembna je kakovost zraka v zaprtih prostorih?
Kakovost zraka je neposredno povezana z zdravjem, počutjem in produktivnostjo, saj ljudje 90 odstotkov časa preživimo v zaprtih prostorih. Na žalost se mnogi tega še ne zavedajo dovolj, zato podcenjujejo vpliv slabega zraka na dolgoročne zdravstvene težave. Ne gre le za razvoj plesni, ki povzroča zdravstvene težave in kazi videz domov. V zraku se pojavljajo tudi alergeni, ki posameznikom povzročajo dihalne težave. Zaradi izrabljenega zraka brez kisika se pojavlja sindrom bolnih stavb, ki se kaže z glavobolom, utrujenostjo, draženjem oči, suho kožo, omotico in težavami s koncentracijo.
Poleg energetske učinkovitosti se moramo torej pri gradnji posvečati tudi zdravemu bivalnemu okolju. Danes so iskane rešitve, ki združujejo obe vrednoti.
Katere rešitve so to in kako jih lahko učinkovito uporabimo v naših domovih?
Prezračevalni sistemi z rekuperacijo učinkovito uravnavajo vlago in preprečujejo kondenzacijo, ki povzroča plesen in zdravstvene težave. S samodejnim odstranjevanjem izrabljenega zraka, vlage in škodljivih snovi ti sistemi preprečujejo težave, kot so glavobol, utrujenost in plesen. Zaradi filtrov za cvetni prah in druge alergene zagotavljajo čistejši in bolj zdrav zrak tudi za alergike. Ker obenem izkoriščajo toploto odpadnega zraka, bistveno zmanjšajo stroške ogrevanja in hlajenja. LUNOS ponuja rekuperacijo toplote nad 90 odstotki ter inovacije, kot so brezžična tehnologija in integracija v pametne domove. Poleg tega imajo vsi LUNOS-ovi izdelki certifikat gradbenega inštituta DIBt iz Nemčije.
Čemu naj stranke posvečajo pozornost pri odločanju za vgradnjo prezračevalnega sistema?
Kot sem že dejal, je pomembno, da sistem omogoča čim višje izkoristke rekuperacije, saj tako prihranimo pri ogrevanju. Sistem s slabim izkoristkom, denimo kakih 74 odstotkov, povzroča večje toplotne izgube in dolgoročno večje stroške pri porabi primarne energije za ogrevanje in hlajenje.
Prav tako je pomembno, da prezračevalni sistem uporablja pametne rešitve. Podpora pametnim domovom omogoča optimalno prilagoditev delovanja sistemov glede na potrebe uporabnikov, to pa izboljša učinkovitost in udobje.
Pa še na nekaj morajo biti stranke pozorne. Modeli se razlikujejo glede na prostorske zahteve, vsi ponudniki pa ne zagotavljajo dovolj velike izbire, da bi lahko zadostili vsem potrebam strank. Tudi trajanje garancije povečuje zaupanje v kakovost izdelkov, saj prezračevalni sistem vgrajujemo za daljše obdobje, tako da mora garancija zanj trajati vsaj pet let. Ne smemo pozabiti, da je investicija v prezračevalni sistem naložba v naše zdravje. To je prepoznala tudi država, zato Eko sklad ponuja subvencije pri nakupu prezračevalnih sistemov in s tem pomaga zmanjšati stroške začetne investicije.
Kako pomembno se vam zdi, da tudi podjetja zasledujejo vrednote trajnosti, zdravja in udobja?
Podjetja, ki vključujejo trajnost in zdravje v svoje rešitve, ne prispevajo le k boljšemu bivalnemu okolju, ampak tudi k dolgoročni družbeni odgovornosti. Industrija mora zagotavljati trajnostne rešitve in ozaveščati o pomenu prezračevanja za zdravje in energetsko učinkovitost. S promocijo inovativnih rešitev in izobraževanjem javnosti lahko podjetja spodbujajo bolj ozaveščeno izbiro med potrošniki. Ni pomembno, da ponujajo le tehnične inovacije, ampak morajo graditi tudi odnos zaupanja. Bolj ko rešujejo njihove težave, bolj zadovoljni so uporabniki.